Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reklamlarin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Günümüz dünyasinda medya, kisilerin zihinsel ve duygusal süreçlerini etkileyen faktörler arasinda ilk siralarda yer almaktadir. Özellikle elektronik medya kanallari (tv, radyo, internet) araciligiyla her gün karsimiza çikan reklamlar özellikle çocuklari hem psikolojik hem davranissal olarak ciddi sekilde etkilemektedir. Sekiz yas ve alti çocuklar, televizyon reklamlarini elestirel bir gözle degerlendirme becerisine sahip degildir. Küçük çocuklar reklamlarda verilen abartili ve tarafli mesajlari dogru ve güvenilir olarak görüp sunulan bilgilere kolayca inanma egilimindedir. Bu durum çocuklarin reklamlardan etkilenerek materyalistik degerlere odaklanmasi, sagliksiz beslenme aliskanliklari edinmesi, belirli ürünlerle ilgili yersiz istekler gelistirip ebeveynle çatisma yasamasi gibi gelisimsel açidan ciddi sakincalar dogurur.

Çocuklarin inanma egilimi dolayisiyla, çocuk reklamlarinin tercih olusturma ve satin alma davranisina dönüsme gücü yetiskin reklamlarina göre oldukça yüksektir. Çocuklar bir kez bile görmüs olsalar reklamlarin içerigini hatirlayabilir ve o ürünü tercih eder hale gelebilirler. Ayrica, tekrarlanan reklamlar çocugun ürünle ilgili istegini arttirip güçlenmesine neden olmaktadir. Özellikle çocuklarin özdeslesmek istedigi bir süper kahraman, çizgi film ya da oyun karakteri üzerinden yapilan reklamlar çocuklari yönlendirme konusunda oldukça etkilidir. Çogu reklamda karsilastiginiz özendirici içerikler ve dürüst olmayan bilgiler çocuk zihninde ürünle ilgili gerçekdisi ve yanlis imajlarin olusmasi için yeterlidir. Örnegin, bir çocuk reklamini seyrettigi çok sekerli ya da yagli atistirmaliklari yemesi gereken, kendisi için uygun ürünler olarak zihnine yerlestirebilir ya da yasina uygun olmadigi halde reklamda gördügü oyuncagi kararli sekilde arzulayabilir. Ebeveynlerin reklamlar tarafindan tesvik edilen yanlis algilari kirabilmesi ve çocugu dogru olana yönlendirmesi oldukça zor olabilmektedir.

Bu sorunun çözümü için ebeveynlerin çocuklara erken yaslardan itibaren medya okuryazarligi becerisi kazandirabilmesi gerekir. Çocuklarin televizyonda izledikleriyle ilgili elestirel bir bakis açisi gelistirebilmek için yardima ihtiyaci vardir. Reklamlarin çocugunuz üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirgemek için bastan itibaren reklamlar üzerine söyle konusmalar yapabilirsiniz: ‘Bu çikolatanin sana gerçekten güç verecegini nereden bilebiliriz ki? Sabah kahvaltida yedigin bal ve peynir seni çok daha iyi besler. Sence bu reklami yapan kisiler senin ne düsünmeni istiyorlar?’. Farkindalik yaratan ve sorgulama becerisi gelistiren bu türden ebeveyn yaklasimlari, çocugun reklamlarda sunulanin aksine gerçekle uyumlu bir bakis açisi kazanmasi ve dogru davranis aliskanliklarini edinmesi için en etkili yöntemdir.

Uzman Psikolog/Pedagog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası