Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TELEVIZYON DIZILERINDE HAKSIZLIGIN INTIKAMINI SIDDETLE ALAN KAHRAMANLAR DÖNEMI

Yufka yürekli Münir Özkul’dan, olgun ve sevgi dolu Haydar Usta’dan bugüne kahramanlar çok degisti! Televizyon dizilerindeki ‘kahraman’lar artik, hakkini siddetle aramayi ‘dogal hak’ olarak görüyor. Digerlerine zarar verme konusunda vicdan azabi duymayan ‘baba’lar, ‘dayi’lar ve ‘esas oglan’lar; yasama bakislari ve problem çözme biçimlerine göre, antisosyal (psikopat) kisiliklere benziyorlar

Bazi dizi karakterleri, ‘sadece dizi karakterleri’ olmanin ötesine geçtiler! Gerçek hayatta dizi karakterlerinin toplumu ciddi anlamda etkiledigini vurgulayan Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir’e göre; ‘bilge’, ‘delikanli’, ‘kahraman’ olarak yorumlanan bazi dizi figürleri, problem çözme biçimlerine bakildiginda, antisosyal (psikopatça) yöntemleri kullanan figürler. Bu tür dizilerde, ‘hakkimi siddete arayabilirim, intikam almak dogrudur’ gibi yaklasimlar, ‘dogal hak’ olarak sunulabiliyor. Edebi laflar etmeleri, haksizliklara karsi olmalari, etkileyici imajlarla (etkileyici fiziksel görünümleri, sinirsiz maddi olanaklari vb.) süslenmeleri, bu figürlerin hak arama yöntemlerinin yikiciliginin ‘görmezden gelinmesine’ yol açiyor. Psikolog Sinem Demir, ‘siddet ile hak arayan’ dizi karakterlerini degerlendirdi:

FELSEFI ‘BABA-DAYI’LARA DIKKAT!

“BABA”-“DAYI”LAR: Bilimsel arastirmalar gösteriyor ki; ‘siddet egilimini bir imaja dönüstürmüs’ kisiler (düzgün kiyafetler, sert yüz hatlari, zenginlik vurgusu…) daha fazla saygi görüyorlar. Bu tür dizilerde de, esas ‘kahraman’in ‘ögretici/lider’ olarak kabul ettigi, izleyiciler tarafindan ‘bilge’ olarak adlandirilabilen ve abartili düzeyde saygi gören bir ‘baba’/‘dayi’ oluyor. Bu karakterlerin, ‘sevgiyi veya nefreti seç’ gibi uçlarda ve yikicilik içeren felsefeleri var, ‘digerlerine zarar verme’ konusunda vicdan azabi yasamiyorlar, yani yasama bakislari ve problem çözme biçimlerine göre, antisosyal (psikopat) kisiliklere benziyorlar. Gerçek hayattaki antisosyal kisilikler de zekâlarinin bazi yönleri çok gelismis, sevimli insanlar olabilirler, onlarin da degismeyi isteme haklari vardir. Ancak sorunlu olan durum, bu tarz dizilerdeki ‘baba/dayi’larin ‘olumlu’ yönleri o kadar etkileyici bir sekilde sunuluyor ki, yanlis felsefeleri ve yöntemleri göz ardi ediliyor: felsefi/edebi laflar ediyorlar, dizinin ‘esas kahraman’ina ‘hak/adalet mücadelesinde yol gösteren güçlü önderler’ olarak kabul ediliyorlar. Böylece, bazi ‘dogrular’ ile mutlak ‘yanlislar’ birbirine karisiyor.

HAKSIZLIGIN INTIKAMI HAKSIZLIK YAPMAK!

Dizilerde oldugu gibi, gerçek hayatta da, siddetle otoritesini/gücünü devam ettirmek için ‘baba/dayi’ rolünü kullanan ‘liderler’ var. Bu tip liderlerin temel dertlerinin birilerinin ugradigi haksizliklara ‘adil/insani çözümler bulmak’ olmadigini su sekilde anlarsiniz: 1. Bir haksizliga karsi çikarken, baska haksizliklar yaratirlar ve bu konuda vicdan azabi yasamazlar, ‘hakli’ olduklarina emindirler. 2. Varliklarini, ‘siddete dayali otorite’ ile sürdürmek ve ‘lider’ olarak saygi görmek için her zaman yeni ‘nefret/intikam’ sebeplerine ihtiyaç duyarlar. 3. ‘Boslukta/aidiyet duygusu zedelenmis’ gençlere önce ‘benim çocuklarimsiniz, bir yere aitsiniz’ hissi verirler. Sonra onlari ‘onur, adalet’ vaatleriyle, körü körüne itaat eden bedenlere dönüstürerek, ‘intikam’ (aslinda, kendi iktidarlari) için kullanirlar.

ESAS KAHRAMAN:“HAKSIZLIGIN INTIKAMINI ALIRKEN, YIKICILIK HAKKIM SINIRSIZ”

Bu tür film ve dizilerdeki esas kahramanin temel özelligi, ‘iyi niyetinin kurbani’ olmasi ve hakkini, siddet içeren/yikici yöntemler ile aramasidir. Kendisine ve kendisinden olarak kabul ettiklerine haksizlik yapan kisilerden intikam almak ister ve bu intikami, ‘planli siddet eylemleri’ ile almaya çalisir. Bu tarz kahramanlar, sadece haksizliga ugrayan taraftirlar, kendi yarattiklari haksizlik ise, baskalarinin hatasinin bir sonucudur veya kiskirtildiklari için hata yapmislardir; yani sonuçta onlar her zaman masumdur. Bu yaklasimin gerçek hayattaki karsiligi, olgunlasmamis (immatür) bir kisilik örüntüsüdür. Kisi veya gruplarin, kendi olusturduklari ‘hukuk sistemleri’ içinde ‘öldürmeye/yaralamaya’ dayali infazlar gerçeklestirmesi, antisosyal (psikopatça) bir durumdur. Bir haksizligi ifsa etmek ve hakkini aramak saygi uyandirir. Ancak, ‘hak aramak/adaleti saglamak için siddet normaldir’ diyen kisi ve gruplar, her zaman kendisine yeni ‘adaletsizlik/haksizlik’ mecralari ararlar. Çünkü siddetin dogasi, ‘tamam, adaleti sagladim, burada durayim’ demez, vicdani tek-yönlü hale getirir (sadece ‘benden’ olanlarin ugradigi haksizliga üzülebilirim) ve ‘daha fazla intikam sebebi istiyorum!’ der.

ESAS KADIN: “KANDIRILMANIN BEDELINI ÖDEMEYE MAHKUMUM”

Siddet ile iktidarini saglayan erkek dizi karakterlerinin ‘ask’ konularindaki halleri birbirine benziyor: kisisel veya toplumsal davalari sebebi ile yalnizdirlar. Sevdikleri tek kadin, ulasilmaz olandir. Aslinda bu ulasilmazlik halinin temelinde, kahramanin kendi ulasilmazligi (narsizmi) yatiyor gibi gözükmektedir. Esas kadin, yani kahramanin seçtigi kadin, genellikle baskalari tarafindan ‘çeldirilmis (kandirilmis) ama esasinda masum’ karakterdir. Bu kadinlar, erkek kahramanin su sorgulamalarina maruz kalirlar: ‘iffetsiz mi, degil mi’, ‘benden uzakta/bir baskasiyla olsa bile bana ait mi, degil mi’... Esas kadin, dizi/film boyunca ‘çeldirilmenin’ bedelini öder. Bu tür filmlerin çogunda, ‘ask’ duygusunun merkezinde erkek kahramanin beklentileri, hayal kirikliklari, tutkusu vardir; esas kadin, ‘kahraman’ kendisini sevdigi sürece ‘esas’tir. Filmlerdeki esas-kadinin ölmesi, genellikle iki sonuca hizmet eder: 1. Erkek kahraman, duygusal olarak ebediyen ulasilmaz bir hale gelir (“yasiyorken ondan uzaktim ama bir tek onu seviyordum, o da öldü”). 2. Kadinin süpheli iffet hali, ancak bu sekilde tamamen temizlenir. Olgunlasmamis sevgi halinde, kadinin da erkegin de sevgi/ask yasamasina izin yoktur; ‘suçlama-cezalandirma-uzaklasma ve genellikle bagimliligin hiç bitmedigi anne’ye geri dönme’ olasiligi fazladir.

Hem erkegin hem kadinin olgunlasmamis sevme halleri, duygusal egitimle veya yasam tecrübesiyle degisebilir, olgunlasabilir.

NEREDESIN MÜNIR ÖZKUL, SADRI ALISIK?

OLUMLU FILM/DIZI FIGÜRLERI: Elveda Rumeli/Sütçü Ramiz, Selvi Boylum Al Yazmalim/Cemsit (Ahmet Mekin) ve Asya (Türkan Soray), Ah Güzel Istanbul/Hasmet (Sadri Alisik), Bir Bulut Olsam/Doktor Serdar ve Narin, Kapaliçarsi/Mahmut, Sehnaz Tango/Sehnaz (Perran Kutman), Ikinci Bahar/Haydar (Sener Sen), Beyaz Gelincik/Mustafa, Aile Serefi/Riza (Münir Özkul)… Olgunlasmis bir düzeyde seven, seçim yapabilen, karsisindakinin hatalarini ‘kisasa kisas’ yöntemi ile çözmeyi tercih etmeyen, siddeti hayat tarzi olarak benimsemeyen, sevdiklerini otorite/dayatma ile degil sefkat ile kollayan karakterler…
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası