Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaz Aylarinda Beslenme

Aile Hekimligi Uzmani Dr. Ender Saraç, yaz aylarinda vücudun iyon ve mineral kaybinin oldukça arttigina dikkat çekerek, öncelikle hergün bir küçük sise dogal maden sodasinin mutlaka içilmesini önerdi.

Sebzeler ön planda

Zeytinyagi basta olmak üzere sivi yag ve likit yaglarin ön planda tercih edilmesi gerektigini vurgulayan Dr. Saraç, "Mutlaka ve mutlaka bol taze sebze ve meyve yemelidir. Kavun, karpuz, kabak, taze fasulye gibi.

Dr. Saraç, kati doymus yaglari içeren sucuk, sosis, salam, pastirma, kirmizi et ve yagli kasardan da uzak durulmasi gerektigini belirterek, sicak havalarla birlikte artan besin zehirlenmelerine karsi da uyarilarda bulundu.

Dr. Ender Saraç, yaptigi açiklamada, içinde bulundugumuz yaz mevsiminde sivinin bolca alinmasi gerektigini ifade ederek, "Normal suyun yanisira cacik, ayran, içinde küçük taze nane parçalari olan limonata, bazen içerisine birazcik nane veya gülsuyu damlatilmis ilik su ve onun disinda da meyve sularini bolca almakta oldukça fayda var. Ancak, tuz kaybini önleme açisindan tuzlu ayran, tuzlu cacik ve maden sodasinin mutlaka alinmasi gerekir" dedi.

SEBZE YEMEKLERI ÖN PLANDA OLMALI

Zeytinyagi basta olmak üzere sivi yag ve likit yaglarin ön planda tercih edilmesi gerektigini vurgulayan Dr. Saraç, "Mutlaka ve mutlaka bol taze sebze ve meyve yemelidir. Kavun, karpuz, kabak, taze fasulye gibi... Mutlaka sebze yemeklerinin ön planda tutulmasi lazim" diye konustu.

Fazla kirmizi etten ziyade daha çok beyaz et agirlikli beslenmeyi tavsiye eden Aile Hekimligi Uzmani Dr. Ender Saraç, "Çünkü yaz aylarinda beslenme açisindan kirmizi et, agir bir gida. Içerdigi yag ve kolesterol açisindan da biraz riskli. Ve beyaz etle, sebze yemeklerinin kombine edilmesini, harmanlayarak beraber tüketilmesini öneririm. Mutlak surette seker ihtiyacimizi da, direkt beyaz sekerden karsilayabiliriz. Kiraz, kavun, erik gibi meyvelerden de alabiliriz. Bir de, 'yavas karbonhidratlar' dedigimiz makarna ve pilavi da sebzelere katabiliriz" dedi.

SIVI TÜKETIMI

Yaz aylarinda sivinin ne sekilde alindiginin da çok önemli oldugunu söyleyen Dr. Ender Saraç, sunlari kaydetti: "Eger sürekli ve çok buz gibi, asiri asitli, soguk içecekleri içiyorsaniz, vücuttaki dengeyi bozuyorsunuz. Normalde, yazin içerisinde bol sivi almak lazim. Ancak bol sivi derken, günde 5-6 litreyi kastetmiyoruz. Günde ortalama 2-2.5, çok terledigimiz günlerde 3 litreye yakin sivi almak yeterli. Bunun yarisini normal su olarak almak, ayni zamanda bir veya iki su bardagi kadar maden suyu, maden sodasi içmek, bunun disinda da yine yogunluklu sivilar, mesela naneli limonata gibi veya bol naneli cacik gibi dereotlu cacik gibi, veya hafif sulu kompostolar, fazla sekerli olmayan, dogal haliyle kompostolar gibi. Eger sadece düz su içerseniz ve çok asiri miktarda içerseniz, suyla beraber bazi iyon ve mineraller de vücuttan sökülür ve gitmeye baslar. Örnegin, siz günde 5 litre ve sadece düz su içerseniz, bu halsizlik ve tansiyon düsmesi yapabilir. O zaman, aldiginiz siviyi vücutta tutmak için, tuz basta olmak üzere bazi mineralleri ve elementleri de almak gerekir. Tabii ki yüksek tansiyon hastasi degilseniz".

BESIN ZEHIRLENMELERI

Dr. Saraç, sicak havalarla birlikte artan besin zehirlenmelerine karsi da su uyarilarda bulundu: "Özellikle hayvansal gidalari tüketirken yazin çok dikkatli olmak gerekiyor. Fabrika veya et, tavuk, balik, süt, yogurt, peynir üreticileri, hijyenik sartlarla soguk zincirle teslim ediyorlar ama, donmus ürün kamyondan bosaltilirken güneste kalabiliyor. On dakika bile güneste kalsa çözülüyor ve çok süratli sekilde toksin ve bakteri üretiyor. Ve tekrar dondugu zaman da bu toksin bir yere gitmiyor, yok olmuyor. Tüketici bunu aldigi zaman, evinde gida zehirlenmesine maruz kalabiliyor. Gida zehirlenmesi, zamaninda basvurulmazsa, yogun sivi kaybindan dolayi çok ciddi duruma gidebilir. Hatta nörolojik olaylara sebep olabilir".

KALABALIK YERLERDE GIDA TÜKETIMI

Aile Hekimligi Uzmani Dr. Ender Saraç, kalabalik yerlerde gida tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalari ise söyle açikladi: "Özellikle sarilik ve agiz, diski yoluyla bulasan çok sayida hastaliklar olabilir. Özellikle lokantalar, restoranlar, tatil köyleri, askeri kamplar gibi yerlerde, mutlaka genel hijyen kurallarina, tirnak temizligine, tuvaletten çiktiktan sonra ellerin mutlaka iyi yikanmasina, yiyecege elini degen kisilere çok dikkat etmek lazim. Sebze, meyvelerin de çok iyi yikanmasi gerekiyor".

ÇOCUKLARDA BESLENME

Dr. Saraç, çocuklarin yaz sicaklarindan olumsuz etkilenmemeleri için, hiç olmazsa bitki çayi içmeye alistirmak gerektigini, ayrica bol roka, marul, tere gibi yesillik agirlikli salatanin çok faydasi oldugunu bildirdi. Dr. Saraç, "Aralarda, özellikle salatalik gibi, yesillik gibi, komposto, meyve, meyve suyu gibi gidalari vermek bir de lifli gidalarla kombine etmenin oldukça faydasi olur" dedi.

HAMILELIK VE YAZ ISTAHSIZLIGI

Yaz sebebiyle bir seyler yemek istemeyen hamilelerin bu açigi takviye haplarla kapatabilecegini vurgulayan Dr. Ender Saraç, "Dogal multivitaminler var. Mutlaka bundan olmali. Demir açisindan biraz pekmez, sulandirarak alinmalidir. Çok kuvvetli besleyici özellikte tatli su yosun haplari var. Bir de soya fasulyesi, son derece zeki ve saglikli bebek için önemli. Bol soya fasulyesi veya onu da yiyemiyorsa, soyanin haplari veya granül seklinde preparatlari var. Bunlardan tüketmesini öneririm" diye konustu.

DIYET ÖNERILERI

Aile Hekimligi Uzmani Dr. Ender Saraç, kilo vermesi gerekenlere ise saglikli bir diyet için sunlari önerdi: "Aksam hafif ve erkence yenmeli. Çünkü yazin oldukça geç saatlerde agir yenebiliyor. Her seyden önce beden tipini bilip, ona göre dogru beslenilmeli. Bol yesil çay tüketilmeli. Bol ilik sivi alinmali. Ve mutlaka günde yarim saat kadar sabah erken veya aksamüstü saatlerinde orta tempoda yürüyüs, egzersiz yapilmali. Yesil elma, nane ve zerdeçal kokularini sik sik koklamak, istah merkezini baskilar, o konuda da yardimci olabilir" dedi.

YAZ VE SPOR

Dr. Ender Saraç, yazin, çok asiri terleten ve çok fazla vitamin, iyon ve mineral kaybettiren sporlara karsi dikkatli olunmasini isteyerek, "En güzeli, suyla beraber yapilan sporlar. Yüzme gibi... Böyle bir imkanimiz yoksa, en güzeli disarida yürüyüs. Ancak ögle sicak saatlerde degil, sabah erken veya aksam saatlerinde ve tok karnina degil, yemekten minimum yirmi dakika, yarim saat sonra" diye konustu.

YAZIN RISKLI HASTALIKLAR

Yazin en çok ishallerle karsilasildigini anlatan Dr. Saraç, "Özellikle iki günü geçen bir ishalde halsizlik, kiriklik, ates de ekleniyorsa, mutlaka bir saglik kurulusuna veya doktora basvurmak gerekir. Ishaller disinda günes çarpmasi, günes alerjileri de çok siktir. Ozon tabakasi delindiginden beri asiri güneslenmemeye karsi veya yüksek koruyucu faktörlerle güneslenme yönünde çok uyarilar var. Üçüncüsü ise, ciddi bir hastalik gibi görünmemekle beraber, yazin kronik yorgunluk sendromuna çok sik rastalanabilir. Bu kronik yorgunluk da özellikle mineral kaybi, yeterince sivi almama, yeterince vitamin takviyesi almamaya bagli yaz yorgunluklari çok sik olabilir" dedi.

Kaynak: IHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası