Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARINIZIN KAYAGA BASLAMA YASI KEMIK GELISIMINE BAGLI!

Sömestr tatilinde çocuklar için hem zihni dinlendirmek hem de bedeni gelistirmenin en güzel yolu spor yapmaktan geçiyor. Kis döneminde en çok tercih edilen sporlarin basinda ise kayak geliyor…

Okul dönemi boyunca ayni saatte yatip, ayni saatte kalkan, düzenli ve tempolu bir çalisma içinde olan, her gün mutlaka ders çalismak durumunda kalan ögrenciler için sömestr tatili çok büyük önem tasiyor. Bu dönemde çocuklarin hem eglenmek hem de dinlenmek istediklerini belirten Acibadem Maslak Hastanesi Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr. Neslihan Korkmaz, zihni dinlendirmenin ve bedeni gelistirmenin en güzel yolunun spor yapmak oldugunu, kis döneminde de yapilabilecek spor aktivitelerinin basinda ise “kayak” sporunun geldigini belirtiyor.

Ülkemizde Temel Egitim Kayak Kamplari’na çocuklarin 7 yasindan itibaren alindigini ve iyi birer kayak sporcusu olabilmeleri için, deneyimli antrenörler tarafindan yetistirilmeye baslandigini belirten Dr. Neslihan Korkmaz, sömestr tatilini çocuklarinin kayak sporuna baslamalari için degerlendirmek isteyen ebeveynler için bilgi verdi:

Kayaga baslamak için 1 saatlik program yeterli!

Kayak sporuna baslama yasi çocuklarda kemik gelisimine bagli oldugu için 4-5 yas olarak öneriliyor. Bu yaslarda çok ciddi bir antrenman programiyla çocuklarin siki bir disipline alinmamasi gerekiyor. Bu sebeple 1 saatlik program baslangiç için yeterli oluyor. Programa çocuklarin zevk alabilecekleri, kar üzerinde eglenceli bir oyun seklinde edilmeli. Günde, sabah ve aksam olmak üzere 2 saat yeterli oluyor.

Çocuklar kayak yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Çocuk ders almadan kendi kendine kaymaya çalisilirsa kesikler, kiriklar, çikiklar ve tabii ki çok daha ciddi yaralanmalar olabilir. Bu sebeple kayak mutlaka tecrübeli bir hocanin gözetimi altinda yapilmalidir.

Ilk deneme yapilirken, mümkünse, çok soguk olmayan bir hava tercih edilmeli.

Giysiler, hareketi engellemeyecek tarzda ve korunakli olmali.

Eldiven ve sapka bulundurulmali.

Giysiler üzerinde kesici ve delici sert cisimler olmamali.

Kask mutlaka takilmali.

Çocugun boyuna ve kilosuna uygun olmayan eski, bakimsiz kayak malzemeleri kullanilmamali.

Kayak alirken; kayagin modeline ve baslangiç ya da ileri düzey sporcular olup olmadiklari göre kayak boyuna dikkat edilmeli.

Kayak boyu çocukla ayni boyda, boyundan on santim uzun ya da kisa olabilir.

Ayakkabilar çocugun ayagini sarmali, ayagindan büyük ya da küçük olmamali.

Spor, genç yasta fizik yapinin bozulmasini geciktiriyor!

Çocugun bulug çagi öncesi ve sonrasi düzenli olarak yaptigi spor etkinliklerinin, saglikli bir fizik yapinin gelismesini saglarken, genç yaslarda fizik yapinin bozulmasini geciktirmede önemli rol oynadigini belirten Dr. Neslihan Korkmaz sözlerine söyle devam ediyor:

“Spor, fiziksel gelisimin yaninda sosyal açidan da önemli. Spor yardimiyla çocugun çevresini tanimasi ve iletisim kurabilmesi daha kolay gerçeklesiyor. Kayagin yani sira kis döneminde yapilabilecek paten ve kapali alanlarda yapilabilen yüzme, tenis, basketbol gibi sporlar da çocuklarin sagliklari ve sosyallesmeleri için çok uygun sporlar.”

Kutu:

Birçok ögrenci, tatil boyunca kitaplarini bir köseye atip, bütün gün televizyon seyredip geceleri geç saatlerde yatarak ya da odalarina kapanip bilgisayar basinda saatlerini harcayarak degerlendirme egiliminde oluyor. Böyle bir tatil anlayisi ögrenciyi dinlendirmekten çok yoruyor, vücut ve beynin tembellige alistigi için 2. dönem okula alismak zaman aliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası