Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEKLERIN NEFESINI KESEN ÜÇ SORUNA DIKKAT EDIN!

Bebeklerinin rahat nefes alip verememesi aileleri sürekli endiselendiren ve sürekli bebeklerini gözetim altinda tutmalarina neden olan bir sorun. Acibadem Maslak Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ömer Faruk Ünal, bebeklerde rahat nefes alip vermeyi etkileyen baslica üç önemli sorun oldugunu belirtiyor: Laringomalazi, dogustan burun deliginin kapali olmasi ve dogustan nefes borusu darliklari.

Bebekler rahat nefes alip verdiklerinde misil misil uyuyor. Ancak bebegin nefes alma sorunu varsa rahat nefes alacagi bir pozisyon alarak uyuyor. Ya basini geriye dogru atiyor, ya da kaburgalarinin içeri çökmesine neden olan bir durumda uyuyor. Bu durumda nefes alip verirken bir ötme sesi, islik sesi geliyor. Morariyor. Bebeklerdeki nefes alma sikintilarinin degiskenlik gösterdigini ifade eden Prof. Dr. Ömer Faruk Ünal, bebek yemek yerken de sorun olabilecegini, yemegin girtlagina kaçarak nefesini tikayabilecegini, bebegin efor sarf etmesi halinde de solunum sikintisinin ortaya çikabilecegini söylüyor.

Prof. Dr. Ömer Faruk Ünal, bebeklerde soluk alma sorunlarini söyle siraliyor:

Laringomalazi: Nefes yolunun basindaki girtlak denilen bölgenin gelismemesi sonucunda olusuyor. Morarmalar, nefes darliklari görülebiliyor ve bebeklerde sik rastlaniyor. Çogu zaman büyüyünce geçer deniliyor agir formlarinda çocugun ölümüne neden olabiliyor.

Dogustan burun deliginin kapali olmasi: 24-25 bin canli dogundan birinde görülüyor. Türkiye'de yilda 15-20 tane böyle çocuk doguyor. Iki burun deligi de tikali olabiliyor.

Dogustan nefes borusunun darliklari: Sikça görülebiliyor. Dogar dogmaz ameliyat edilmesi gerekenleri de var, bu sorun çok kolay atlanabiliyor. Çocuk nezle veya grip olduysa, hava yolunda ödem gelistiyse, ciddi solunum sikintisi varsa, nefes borusu darsa altta sorun olup olmadigina bakmak gerekiyor.

Geniz eti nefes almayi zorlastiriyor

Çocuklarda en sik solunum sikintisina yol açan sorunlardan biri de geniz eti. Bu durumda geniz etinin alinarak kulaga tüp takildigini belirten Prof. Dr. Ömer Faruk Ünal, “Tüm dünyada en sik yapilan ameliyattir, geniz eti alinir, kulaga tüp konulur. Bazen de hastalar burun tikanikligi diye doktora gelirler, sinüzit diye gereksiz yere tedavi edilirler. Bosuna ilaç kullanmak zorunda kalirlar, hastaneye yatarlar” diye konustu.

Uzun süre solunum cihazina baglanmak sikinti yaratiyor

Eskiden basarili bir sekilde tedavi edilemeyen “dogumsal kalp anomalileri”, artik çok basarili bir sekilde tedavi ediliyor ve bu sorunla dogan bebekler hayata döndürülebiliyor. Uzun süre yogun bakimda yatip solunum cihazina bagli olmasi gereken bu bebeklerin solunum cihazina bagli sekilde agizdan tüp konularak solutulmasi sonucunda hava yolu darliklari gelisebiliyor. Yogun bakimin yayginlastigi yerlerde sik görülüyor. Nefes yollari tikaniyor, nefes yollarinda delik açilarak evlerine yollaniyorlar, ancak durumlarinin siki bir sekilde takip edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde hayat boyu boyunlarina açilan delikten nefes almak zorunda kalabiliyorlar. Bu hastalar yogun bakimda bir KBB uzmani tarafindan da izlenirse nefes borusu darligi gelismesi önlenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası