Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkeklerde de erken teshis hayat kurtariyor

Prostat kanseri; Amerika’da erkeklerde akciger tümöründen sonra en sik teshis edilen, (yilda 230.000 civarinda), en sik ikinci ölüm nedeni olan kanser türüdür. Risk faktörleri arasinda, ileri yas, etnik, genetik ve diyetle ilgili faktörler yer alir. Kadiköy Sifa Hastanesi Üroloji Uzmani Op. Dr. Mustafa Günhan, prostat kanserinde erken teshisin önemini anlatiyor.

Prostat kanserinin sikayetleriyle prostatin iyi huylu büyümesine ait belirtiler birbiriyle paralellik gösterir. Sikayetler irritatif-rahatsiz edici- ve/veya obstrüktif - tikayici- olup, idrar yapma bozuklugu ile ilgili genel problemlerdir. Bunlar arasinda; gece sik idrara çikma, mesane bosalamama hissi, idrarin uzaga gitmesinde ve kalinliginda problemler, idrar yaparken yanma ve idrarda kanama bulunur.

Prostat kanserinin taramasina, ailede prostat kanseri mevcut degilse 50 yasinda, aksi takdirde 40 yasinda baslanmalidir. PSA denilen kan testi ve muayene düzenli ve yillik olarak mutlak önerilmektedir. Yukarida bahsedilen yöntemler yönlendirici olup, kesin tanisi prostat ultrasonu esliginde yapilan prostat biyopsisiyle konur. Prostat kanserli hastalarin yasamlarini sürdürmelerinde en önemlisi erken teshistir.

Eger PSA normalin çok üstünde ise, biyopsi sonrasi siniflama yapmak için, kemik sintigrafisi ve tüm batin MR radyolojik tetkikleri istenmelidir.

PSA testi, prostat organina spesifik fakat kanserine spesifik bir test degildir. Diger bir deyisle; prostatin iyi huylu büyümelerinde, prostatin enfeksiyon hastaliklarinda ve biyopsi gibi prostata yönelik girisimlerde de yüksek olabilir. Bu nedenle prostatin muayenesiyle desteklenmelidir.

Hastaligin tedavi seçenekleri arasinda; cerrahi olarak prostatin çikartilmasi, radyoterapi, brakiterapi denilen implantasyon isinlama tedavisi ve hormon tedavisi yer alir. Uygun tedavi yöntemi uygun hasta ve hastaliga göre seçilmelidir. Cerrahi yöntemler; açik, laparaskopik ve robotik cerrahi olarak siniflandirilabilir. Son zamanlarda cerrahi deneyimin de kazanilmasiyla operasyon sonrasi olusabilecek komplikasyonlar minimalize edilmistir. Klasik olarak bildirilen komplikasyonlar arasinda; idrar kaçirma, ereksiyon problemleri, kanamalar, tümör hücresinin kalmasi sayilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası