Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖKSÜRÜK ÇOCUGUNUZUN YAKASINI BIRAKMIYORSA…

Çocugunuzun öksürük nöbetleri ne sizi uyutuyor ne de onu, anne baba olarak içiniz sizliyor. Ne vermediginiz ilaç kaliyor ne de kaynatip içirmediginiz bitki çayi. Çocuklarda öksürük kisin en sik görülen sikayetlerden biri. Peki öksürükle basa çikmak için ne yapmak gerekiyor?

Memorial Atasehir Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, çocuklarda öksürük hakkinda bilgi verdi.

Kis aylarinda en sik rastlanan sikâyetlerin basinda öksürük gelir. Öksürük 3–4 gün gibi kisa süreli olabildigi gibi, 1 aydan daha fazla da devam edebilir. 3–4 haftadan uzun süren öksürükler “kronik öksürük” olarak degerlendirilir ve mutlaka ileri tetkik edilmesi gereklidir.

Çocugunuza öksürük kesici ilaç vermeyin

Öksürük gerçekte vücudun bir savunma mekanizmasidir ve solunum yollarinin en üstünden (burun içi bir sorundan) en altina kadar herhangi bir noktadan kaynaklanabilir. Kisi öksürerek üst veya alt solunum yollarindaki enfeksiyon etkeni ve alerjik madde gibi yabanci cisimleri vücudundan atmaya çalisir. Bu refleks mekanizmanin baskilanmasi çocuklarda tehlikeli sonuçlar dogurabilecegi için öksürük kesici ilaçlar çocuk yas grubunda kullanilmamalidir.

Çocuklarda tedavi uygularken amaç öksürügü kesmek degil, öksürüge neden olan sorunu oradan kaldirmak olmalidir.

Öksürüge;

Burun akintisi
Bogaz agrisi
Bas agrisi
Ates
Kusma
Hirilti, hisilti
Sik nefes alma
Zor nefes alma eslik edebilir.

Öksürük yüksek ates ile seyrediyorsa dikkat

Öksürüge eslik eden bulgular arasinda yüksek ates (39 ve üzeri) zor ve sik nefes alma, morarma gibi sorunlar varsa acil doktora basvurmak gerekir. Özellikle yemek esnasinda ani baslayan öksürük zor ve sik nefes alma eslik ediyorsa yabanci cisim yutulmasi düsünülür, çok acil tani konup tedavi edilmesi hayati önem tasir. Çok yüksek ates (39 ve üzeri) ile birlikte görülen öksürüklerde alt solunum yolu enfeksiyonu (zatürree) riski oldugundan, acil tani ve tedavi sarttir.

3 haftadan kisa süren akut öksürük nedenleri arasinda kis aylarinda basta üst solunum yolu enfeksiyonlari gelir.(Farenjit, tonsilit, otit, sinüzit, krup-larenjit vs…)

3 haftadan uzun süren kronik öksürüklerde ise enfeksiyonlarla birlikte alerjik hastaliklar (alerjik bronsit, astim) ön planda düsünülür. Ülkemizdeki sikligi göz önüne alindiginda kronik öksürüklerde tüberküloz-verem hastaligi da unutulmamalidir.

Çougunuz sigara nedeni ile de öksürüyor olabilir

Pasif sigara dumanina maruz kalma, özellikle hem anne hem babanin sigara içiyor olmasi çocuklarda baska hiçbir sorun olmaksizin öksürüge neden olabilir. Çocuklarin yaninda içilmiyor olmasi bile çocuklari bu zararli etkilerden korumak için yeterli degildir.

Evdeki esyalara (perdelere, haliya, dösemelere…) sinen duman bile pasif içicilige neden olur.

Ideal olan çocuklarin yasadigi bir evde, evin kapali hiçbir odasinda sigara içmemektir (çocuklar o anda odada olmasa bile).

Yapilan tibbi çalismalarda pasif sigara dumanina maruz kalan çocuklarda kis aylarinda daha sik üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlari görüldügü kanitlanmistir. Ayrica bu çocuklarda astim gibi alerjik hastaliklarda digerlerinden daha sik görülür.

Vücut direncini artirin

Özellikle yuva veya krese giden çocuklarda kis aylarinda her ay hafif üst solunum yolu enfeksiyonlari geçirilebilir. Öksürük kisa süreli ise, ates ve solunum sikintisi eslik etmiyorsa bu yas grubundaki çocuklarda öksürük ilaçlari kullanmaya gerek yoktur.

Vücut direncini artirmak, dengeli bir beslenme düzeni saglamak gibi önlemlerle kisa süreli öksürüklerde iyilesme saglamak mümkündür.

Tedavide izlenecek yol

Kisa süreli ve atessiz öksürük olan kisilere tetkik yapilmasi gereksizdir. Yüksek atesin eslik ettigi öksürüklerde ve 3 haftadan uzun süren kronik öksürüklerde ileri tetkik yapilir.

Akciger filmi, sinüs filmi
Kan tetkikleri (Tam kan sayimi, CRP, sedmentasyon)
Ilk planda yapilmasi gerekli tetkiklerdir.

-“Ter testi” adli tetkik özellikle akraba evliliginin yogun oldugu bölgelerde “kistik fibroz” adli hastaligin tanisi amaciyla yapilmalidir.

-Alerjik kaynakli oldugu düsünülen kronik öksürüklerde ise “alerjik deri testleri” yapilmalidir.

-Ülkemizde sik görülen bir kronik öksürük nedeni olan tüberküloz tanisi için “PPD testi” adi verilen bir test yapilir.

Öksürük almamasi için hangi asilar koruyucudur?

Bogmaca asisi
Menenjit asisi Bu 3 asi her dogan bebege rutin olarak yapilmalidir.
Zatürree asisi

Bogmaca ve menenjit asilari “karma asi” adi altinda 2 – 4 – 6 ve 18 aylik her bebege uygulanir.

Zatürree asisi (pnömokok asisi) son 2 yildir ülkemizde rutin olarak uygulanmakta oldugu için, daha büyük yastaki çocuklarda bu asinin unutulmamasi önemlidir.

2 yasindan büyük çocuklarda tek doz olarak uygulanan pnömokok (zatürree) asisinin 10 yil koruyucu etkisi devam etmektedir.

10 yasin altindaki her çocugun asi karnesi dikkatle incelenmeli eger zatürree asisi eksikse kis sezonu baslamadan bu asi uygulanmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası