Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyonu olanlar Yasa Bagli Makula Dejenerasyonu’na (Sari Nokta Hastaligi) daha sik yakalanabilirler…

Halk arasinda “sari nokta hastaligi“ olarak da bilinen “yasa bagli makula dejenerasyonu” ile kalp damar hastaliklarinin birçok ortak yönü bulunmaktadir. Son 20 yilda yapilan çalismalar sigara içilmesi, hipertansiyon, yüksek kolesterol düzeyi ve yüksek vücut kütle endeksi gibi kalp damar hastaliklari ile iliskili risk faktörlerinin, yasa bagli makula dejenerasyonu ile de iliskili oldugunu göstermistir.

Sigara içilmesi ve yasa bagli makula dejenerasyonu arasindaki direkt iliski oldukça belirgindir. Retina yani ag tabakanin altindaki kalin damar tabakasi üzerindeki etkisi ile hipertansiyon ve damar sertliginin ise islak yani kanamali tip Sari Nokta’da esas etkenler oldugu düsünülmektedir.

Hipertansiyon ve Sari Nokta arasindaki iliski birçok kapsamli çalismada saptanmistir. Arastirmalar daha önce hipertansiyonu kontrol altinda olan kisilerin, normal kan basincina sahip kisilere oranla yaklasik iki kat daha fazla ve kontrolsüz hipertansiyonu olanlarin ise normal kan basincina sahip kisilere oranla yaklasik üç kat daha fazla islak makula dejenerasyonu (sari nokta) hastaligina yakalandigini göstermektedir. Baska çalismalarda ise, hipertansiyonu olan kisilerin hipertansiyonu olmayan kisilere oranla 1,5 kat daha fazla olasilikla islak makula dejenerasyonu geçirdigi saptanmistir.

Makula dejenerasyonuna (Sari Nokta Hastaligi) yakalanmamak veya ilerlemesini engellemek için “lutein” yönünden zengin beslenmenin fayda saglayabilecegini gösteren önemli kanitlar bulunmaktadir. Sari noktadaki (görme merkezi) lutein miktari normal bireylerde dahi yasla birlikte azaldigindan lutein erken yasta almak, sari nokta hastaligi olusumu ve ilerlemesini önlemede rol oynayabilir.

Lutein; en çok ispanak, brokoli gibi yesil sebzelerde ve sari renkli meyvelerde bulunuyor. Ancak yasa bagli makula dejenerasyonu hastaligini önlemek için gerekli miktari bu besinlerle beslenerek almak çok güç olmaktadir. Çünkü yeterli miktari tüketebilmek için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla miktarlarda yemek gerekmektedir (örn: Günlük 1,2 kg misir veya 48 adet yumurta gibi). Bu ögeler, mikronutrisyon* ürünleri yani lutein ve antioksidan destegi olarak disaridan saglanabilir ve sari nokta hastaligi riski önemli oranda azalabilir.

*Mikronutrisyon, mikro beslenme ile es anlamli olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alinmasi seklinde tanimlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin vitaminler oldugu söylenebilir.

Kaynaklar:
The Beaver Dam Eye Study. The association of cardiovascular disease with the long-term incidence of age-related maculopathy. Ophthalmology; 110: 636-643, 2003.
R. Klein ve ark. The epidemiology of age-related macular degeneration. Am J Ophthalmol; 137:486-95, 2004.

Doç.Dr.Serra Arf Karaçorlu
Istanbul Retina Enstitüsü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası