Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis Hassasiyeti Caninizi Sikmasin

Oldukça rahatsiz edici olan dis hassasiyeti sicak yada soguk bir seyler içerken, tatli yerken hatta soguk havalar da agzinizdan alinan nefes ile bile hissedilebilir.

Dis Hekimi Onur Öztürk dis hassasiyetinin disin altindaki tabakasinin zarar görmesi, disi kaplayan dis eti çekilmesi gibi farkli sebeplerden meydana gelebilecegini belirtiyor ve bize bu nedenleri sirasi ile açikliyor;

Hassasiyete neden olan faktörler;

Asitli yiyecek ve içecekler; Asitli yiyecek ya da içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi disin minesini asindirir ve dislerde hassasiyet olusmasina neden olur. Bu durumdan sikayetçi olmamak için asitli yiyecekleri sinirli sayida tüketmek gerekir.

Yas; Dislerde hissedilen hassasiyet genelde 25-30 yaslarindaki kisilerde görülür.

Yanlis dis firçasi kullanimi; Dis ve dis eti yapilari kisiler arasinda farklilik gösterir. Bu nedenle üreticiler birbirinden farkli dis firçalari üretirler. Eger hassas disleriniz varsa ve sert dis firçasi kullaniyorsaniz dislerinize zarar verme olasiliginiz çok yüksektir. Bu konuda dis hekiminizin tavsiyesine basvurun.

Çok sert dis firçalamak; Yanlis dis firçasi kullaniminin yani sira çok sert dis firçalama da dislere zarar verir. Bazi kisiler dislerini daha sert bir sekilde firçalayarak daha iyi temizlediklerini ya da dislerinin daha beyaz olacagini zannederler. Oysa bu dis ve dis etlerine zarar vermekten baska bir ise yaramaz.

Dis gicirdatma ve sikma; Dislerini sikan ya da gicirdatan kisilerde dis hassasiyetinin görülmesi çok yaygin bir durumdur.

Dis eti hastaligi; Dis eti hastaligi olan bireylerde de genelde dis hassasiyeti görülür. Bunun nedeni dis köklerinin dis eti çekilmesi sebebiyle korumasiz kalmasidir.

Sizin yapabilecekleriniz;

Dislerinizi sizin için uygun olan dis firçasi ile nazikçe firçalayin.

Tükettiginiz gidalara biraz daha dikkat edin. Asitli yiyecek ve içecekleri daha az tercih edin ya da pipetle içmeyi tercih edin.

Dis gicirdatmaniz varsa tedavi olun. Eger uyurken dis gicirdattiginizi çevrenizdekiler fark edip sizi uyariyorlarsa en kisa zamanda dis hekiminizden randevu alin. Bu durumda dis hekiminiz size uygun koruyucu bir gece plagi yapar ve bunu yatarken kullanmanizi ister. Böylece uykunuzda yapacaginiz sikma veya gicirdatma ile dislerinize zarar vermemis olursunuz

Dis hassasiyetine karsi üretilen dis macunlarini tercih edin.

Aldiginiz önlemlere ragmen disinizde belirgin bir hassasiyet varsa dis hekiminizi ziyaret edin ve bunu onunla paylasin. Bu durumun arkasinda çürük v.b bir sebep olabilir. En iyi tedavi seçenegini muayene yaptiktan sonra dis hekiminiz uygulayacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası