Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis etine masaj çürüklerden koruyor

Sadece dis çürügü degil, dis eti çürügü de dislere zarar veriyor. Firça, jel ve gargara çürüklere karsi etkili. Kadiköy Sifa Tip Merkezi Atasehir Agiz Sagligi ve Dis Hastaliklari Uzmani Dt. Erhan Palamutçu, dis etine masaj uygulayarak çürüklerden nasil korunabileceginizi anlatiyor.

Saglikli disler oldugu kadar saglikli bir dis eti de önemli. Çünkü disiniz saglikli olsa bile dis etinizi sagliksizsa disinizi kaybetmek veya sagligini tehlikeye atmak riski olasidir. Disleri simsiki saran ve kanamayan bir dis eti, dis çürüklerine karsi korur.

Cep kisimlari

Yemek yedikten henüz 20 dakika sonra dis plagi olusur. Özellikle dis aralari ve dis ile dis eti arasindaki geçis kisimlari tehlikeye girer. Bu kisimlarda meydana gelen ceplere kolayca yemek artiklari dolar ve bakteriler olusur. Bu kisimlari firçalarken yeteri kadar özen göstermeyenler sadece dislerde çürüklere degil ayni zamanda dis eti kanamalarina da yol açar. Bunun sonucunda, cepler iltihaplanir, saglikli dis eti geri çekilir ve disin gövdesi açikta kalarak tatliya, sicaga ve soguga karsi hassaslasir.

Firçalayarak uyarin

Günlük dis firçalama sirasinda önemli olan sadece dislerin temizlenmesi degil ayrica dis etine hafif bir masaj uygulanmasi. Bu durumda kenarindaki killari uzun olan ve yumusak ile orta yumusak derecedeki dis firçalari tavsiye ediliyor. Bu firçalarda, disler temizlenirken ayni zamanda uzun kenar killar ile dis etleri de uyariliyor. Bu yüzden hem dis hem de dis eti açisindan özellikle elektrikli dis firçalari öneriliyor.

Firçalama teknigi

Çok kuvvetli olmadan hafif bir basinç uygulayarak ve daireler çizerek firçalayin. Kesinlikle sag - sol seklinde firçalamayin.

Firçanin sertlik derecesi

Dis hekimleri yumusak ve orta yumusakliktaki firçalari tavsiye ediyor. Sert firçalar dis minesine ve dis etine zarar veriyor.

Bakterilere izin vermeyin

Piyasada çesitli markalarin sundugu ve dis çürümelerine karsi oldugu gibi tümüyle agiz sagligi açisindan faydali gargaralar var. Çesitli sakiz (sekersiz) ve dis ipi gibi dis temizleme malzemelerinin yani sira, yolculuklarda en etkili ve zahmetsiz yöntem gargara kullanmak. Bunun disinda hekiminize basvurarak özel 14 günlük kürler uygulayabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası