Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YEMEKTEN ÖNCE SIRKELI SALATA DAMAR SERTLIGINDEN KORUYOR

‘Kalp hastaliklari ve beslenme iliskisi’ni inceleyen yeni bilimsel arastirmalar, eskiden bilinen bazi dogrulari onaylarken, bazilarinin da yanlis oldugunu gösteriyor. ‘Yagin tamamen beslenmeden çikarilmamasi’ gerektigi bu yeni bilgilerden en önemlisi. International Hospital Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Tugrul Okay, kalp hastalarinin yagsiz beslenmelerine gerek olmadigini söylüyor. Ancak kalp hastalarinin beslenirken günlük kalori limitlerinde kalmasi ve islenmis (rafine) gidalari az tüketmesi gerekiyor.

Kalp hastalarina yillarca yagdan uzak durmalarinin söylendigine deginen Doç. Dr. Tugrul Okay, “Saygin bilimsel dergilerde yayinlanan yeni arastirmalar, yagsiz beslenmenin iyi bir sey olmadigini gösteriyor. Çünkü yag, ayni zamanda karbonhidratin emilimini yavaslatiyor, karbonhidratin emilimi yavas olunca kan sekeri de daha yavas yükseliyor. Rafine (islenmis) karbonhidratlar çok tüketildiginde kandaki seker seviyesi hizli ve çok yükseliyor, özellikle bu durumlarda yagsiz beslenmek tehlikeli oluyor” diyor. Modern dünyada gidalarin büyük çogunlugunun islenmis oldugunu ve bu gidalari sürekli her ögünde tüketmenin zararli olduguna deginen Dr. Okay, beslenmede tehlikeli ürünlerin baslicalarinin; asiri et ve islenmis et ürünleri, islenmis karbonhidratlar, kizarmis ürünler oldugunu vurguluyor. Bu yüzden kati yaglardaki asil zararli olan trans yag asitlerinin giderek kati gidalara konulmadigini belirtiyor.

Dr. Okay’a göre, beslenmede saglikli yaglarin tercih edilmesi gerekiyor. “Sivi yag ve özellikle zeytinyagi düzenli olarak tüketilmelidir. Zeytinyaginin bile rafine edilmemis sekilde tüketilmesi iyi kolesterolü yükseltmesi ve trigliseridleri düsürmesi açisindan rafine zeytinyagina göre daha sagliklidir” açiklamasini yapan Dr. Okay, kalp damar sagligini korumaya yönelik su bilgileri veriyor:

Anne sütü almayan bebeklerde, metabolik sendrom riski artiyor!

Bebek dogdugu andan itibaren beslenmesine dikkat etmek gerekiyor. Bebek anne sütü emmediyse ileri yasta metabolik sendrom olma olasiligi yükseliyor. Anne sütünün koruyucu etkisi var ama anne sütü almayan bebeklere verilen yüksek seker ve nisasta nedeniyle rafine karbonhidrat tüketimi erken yasta basliyor, buna bagli olarak da insulin salgilanmasinda asirilik daha ilk aylarda ortaya çikiyor. Erken yastaki bu tanisma da bebegin ileri yaslarda metabolik sendrom olmasini kolaylastiriyor.

Zeytinyagi sekerin emilimini düsürüyor

Ayni sekilde hem çocuklarin hem yetiskinlerin rafine karbonhidrat, beyaz ekmek, unlu gidalar ve tahil gevrekleri tüketmeleri, içindeki islenmis karbonhidrat nedeniyle kan sekerini hizla yükseltiyor. Özellikle misir gevrekleri ekmekten daha hizli bir sekilde kan sekerini yükselttiginden fazla miktarda, sik sik tüketilmemesi gerekiyor. Ögünlerimizin ayrilmaz parçasi olan ekmek tüketimini ve islenmis karbonhidrat tüketimini azaltmanin yani sira bunlari yemeden önce özellikle öglen ve aksam yemeklerinden önce zeytinyagli sirkeli salata tüketmek çok önemli. Zeytinyagi sekerin emilimini azaltirken, sirke kandaki sekerin yükselmesine engel oluyor.

Diyet içeceklere dikkat!

Diyet kola ve diger diyet içecekleri tüketirken de dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü yüksek kalori ve seker içeriginden dolayi normal kola ve diger içecekleri tüketmek istemeyenler diyet diye düsündükleri bu içecekleri çok tüketiyorlar. Son iki yil içinde yapilmis çalismalarda diyet içeceklerin tüketimi ile diyabet ve metabolik sendrom arasinda çok kuvvetli bir iliski oldugu gösterilmistir. Son zamanlarda bazi içecek firmalarinin adlarindaki “diyet” adini kaldirip farkli isimler ile ayni ürünleri piyasaya sürmeleri dikkat çekicidir.

Sigara iyi kolestrolü düsürüyor

Türk toplumunda, HDL adini verdigimiz iyi kolesterolün düsük olmasinin bir nedeni yüksek oranda sigara içimi ise de diger nedenini de fazla ekmek tüketilmesinde aramak gerekiyor.

Egzersizden vazgeçmeyin

Saglikli beslenmenin temelinde ne yediginiz degil ne kadar tükettiginiz gelmektedir. Temel felsefe az yemektir. Bunun ayrilmaz bir parçasi da tabii ki ne kadar yaktiginizdir. Egzersizi olmayan saglikli bir yasam düsünülmemelidir. Egzersizin mutlaka programli olmasi da gerekmemektedir. Aliskanlik olarak asansör kullanmamak, mutlaka arabayi uzaga park etmek veya arabasiz yürüyerek gitmek gündelik yasamin bir parçasi olmalidir.

Fazla insülin damarin yapisini bozuyor

Yüksek glisemik indeksli gidalar dedigimiz islenmis gidalar kan sekerinin hizli yükselmesine neden olurken damarlara asil zarari veren bu yükselmeye yanit olarak salgilanan insulindir. Kandaki asiri insülin damar yataginin içini döseyen hücreleri bozuyor. Bu sekilde kolesterolün damar duvarinin içine girmesi kolaylasiyor. Kandaki kötü kolesterol (LDL kolesterol) de yüksek ise daha kolay damar duvarina oturarak damarlarin tikanmasina neden oluyor. Bu kisilerde damar duvarindaki kötü kolesterolü ( LDL) temizleyen iyi kolesterol (HDL) de düsük ise ( 40mg/dl altinda) damar sertligi iyice hizlanip erkenden kalp krizine neden oluyor. Yüksek risklilerde ortak adi “statin” olan ilaçlarin düzenli kullanilmasi kötü kolesterol olan LDL’yi azaltiyor, damar sertligi ve ölümü ciddi anlamda düsürüyor. Bu ilaçlar sadece kötü kolesterolü düsürmekle kalmiyor ayni zamanda seker metabolizmasini da olumlu yönde etkiliyorlar. Bu nedenle kötü kolesterolü düsüren baska grup ilaçlar ayni sekilde damar sertligini durduramiyorlar.

Kalp hastasinin aslinda seker metabolizmasi bozuk

Kalp damarlarinda tikaniklik olan hastalarin seker metabolizmasi bozuk. Kalp damar hastaligi olanlarin seker hastasi gibi beslenmeleri gerekiyor. Kan sekerlerinin normal olmasi bu beslenme sekline uymamak için bir neden olmamalidir. Koroner kalp hastaligina aday kisinin de yagdan çok karbonhidrat metabolizmasina dikkat etmesi gerekiyor. Bugün için artik damar duvarlarini bozanin kandaki yüksek insulin düzeyleri oldugu biliniyor. Yüksek insülin düzeylerine izin vermemenin ancak seker hastasi gibi yasamaktan geçtigini unutmamak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası