Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABETLI HAMILELERE BESLENME FORMÜLLERI

Hayatinda hiç diyabet sorunu yasamayan kadinlar, gebelik döneminde seker hastaligi ile tanisabiliyor! Hamilelerin yüzde 2’sinde gebelik diyabetinin ortaya çikabildigine dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Emel Unutmaz, bu durumda gebelikte dogru ve bilinçli beslenmenin daha fazla önem tasidigini belirtiyor:

Gebelik diyabetinde, günlük alinmasi gereken enerji dagilimi anne adayinin özelliklerine göre belirlenmeli. Karbonhidrati tamamen kesmek yerine dogru adresten almali; tam tahil taneleri, kepekli pirinç, kepekli makarna, bulgur ve yulaf gibi… Kan sekerinin ani düsüslerini önlemek için de posadan zengin gidalar tercih etmeli ve ara ögünleri kesinlikle atlamamali!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Emel Unutmaz; gebelik döneminde diyabet çikmasi durumunda uygulanabilecek beslenme formülleriyle ilgili bilgiler verdi:

Gebelik döneminde kisinin karsilasabilecegi saglik problemlerinden birisi de gestasyonel diyabet (gebelik sekeri) dedigimiz gebelikte çikan seker hastaligidir. Daha önce diyabeti (seker hastaligi) olmayan gebelerin yüzde 2 kadarinda gestasyonel diyabet çikabiliyor.

Gebeligi takip eden doktor tarafindan gebeligin 24 – 28. haftalarinda yapilan seker yüklemeleri ile tanisi konuyor. Biz diyetisyenler de kisiye özel, anne ve bebegin sagligini koruyacak, gelistirecek, hem anne hem de bebegi tüm besin ihtiyaçlarini karsilayacak bir beslenme programi olusturuyoruz. Amaç anne ve bebegin iyi beslenmesi, bunun sonucunda istenilen kan degerlerine ulasilmasi, istenilen ölçüde kilo artisi saglanilmasidir. Anne karnindaki bebegin sagligi annenin yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür. Ancak fazla kilo alma riskine karsi kontrol de çok önemlidir.

Gebelikte anne metabolizmasinda bazi degisiklikler olur. Beslenme, bu dönemde ayrica önem içerir. Bu dönem genellikle ‘eksiksiz beslenme’ ile esdeger tutulur. Eksik beslenmenin zararlari ön planda tutulur; kisi ihtiyacinin üzerinde beslenmeye tesvik edilir. Aslinda eksik beslenme kadar fazla beslenme de gebelikte ciddi sikintilar olusturabilir.

ASERMEYE GÖRE BESLENME KISIYE ÖZEL ENERJI PLANI

Günlük alinmasi gereken enerjinin dagilimi önemlidir. Toplam enerjinin yüzde 15’i proteinlerden, yüzde 30’u yaglardan ve yüzde 55’i de kompleks karbonhidratlardan karsilanmalidir. Gebelikte kisinin almasi gereken enerji; yasina, boyuna, oldugu kiloya, gebeligin basindan itibaren aldigi kiloya ve fiziksel aktivite düzeyi gibi kisi ile baglantili parametrelere göre hesaplanir.

Ihtiyaci olan enerjiyi hangi besinlerden alacagi diyetisyen ve anne adayi ile birlikte düzenlenmelidir. Gebelik döneminde beslenme önemli oldugu kadar hassastir da. Bazi besinlere karsi istahsizlik veya tam tersi fazla aserme gibi konular olabilir. Bu gibi durumlari diyetisyeni ile paylasan anne adayina özel program hazirlanmalidir.

KILODA IPIN UCUNU KAÇIRMAYIN

Gestasyonel diyabette kilo artisi fazla olabilecegi için bu riski düsünerek daha gebeligin basindan yani gestasyonel diyabeti tanisi almadan önce kontrollü gitmek gerekir. Eger gebelige olmasi gereken kilonun üzerinde basladiysaniz (BKI yani Beden Kitle Indeksi 25’in üzerinde ise) ilk 3 aylik dönemde kilo alinmamasi gerekir.

BKI = kilo / boy(m) X boy (m)
18,5 alti Zayif
18,6 – 24,9 Normal
25,0 – 29,9 Sisman
30 ve üzeri Obez
Normalde de gebelikte 9 – 12 kg normal, fazla kilo ile baslandiysa 7 – 8 kg, düsük kilo ile baslandiysa 17 – 22 kg agirlik kazanimi normaldir.

KARBONHIDRATI DOGRU ADRESTEN ALIN!

Gebelik sekerinde de normal diyabetteki gibi en önemli besin ögesi karbonhidratli (sekerli) besinler. Ancak bu noktada söyle bir yanlis anlasilma da olmamali; karbonhidratli besinler kan sekerini yükseltir diye, gestasyonel diyabette diyetten çikartilmaz. Yapilan çalismalar da göstermis ki; gebelikte yeterli protein ve yag alinsa dahi eksik karbonhidrat bebegin beyin gelisimi üzerinde olumsuz etkiler olusturur.

Karbonhidratlarda önemli nokta; ne kadar karbonhidrat gerektiginin iyi hesaplanmasi ve kisinin ihtiyaç duydugu karbonhidrati günün hangi saatlerinde, ne kadar ve hangi besinlerle karsilayabilecegini ögrenmesidir. Kan sekerini hizli yükselten basit sekerler yerine lif miktari yüksek, kan sekerini daha yavas yükselten, sagligi gelistirmede daha etkin kompleks karbonhidratlari seçmek faydali olacaktir.

Kompleks karbonhidratlar; tam tahil taneleri, kepekli pirinç, makarna, bulgur, tam bugday ekmekleri, çavdar, yulaf vb… Basit sekerler ise; çay sekeri, reçel, bal ve marmelat gibi gidalardir. Diyet programinda karbonhidrat kaynaklarini öncelikli olarak ekmek ve ekmek yerine geçenler ile meyve grubu besinler olusturur. Bu besinler diyette kati suretle olmali, ancak yenilecek miktar ve zamanlama çok iyi belirlenmelidir.

Gestasyonel diyabette sikinti her zaman kan sekerinin yükselmesi olmaz. Kan sekerinin düsmesi de yasanir ve çok tehlikelidir. Bu nedenle doktorun ve beslenme uzmaninin istedigi periyotlarda kan sekeri kontrolü yapmak / yaptirmak, besin tüketim kaydi tutmak ve bu kayitlar esliginde beslenme programini yenilemek gerekir. Annenin aldigi kilo, kan sekeri degerleri, yiyebildigi ve yiyemedigi besinler göz önüne alinarak diyetisyen kontrolünde beslenme programi yenilenmelidir.

ARA ÖGÜNLERI SAKIN ATLAMAYIN!

Ögün atlamayin. Diyabette oldugu gibi gestasyonel diyabette de kan sekerinin düsmesi oldukça sikintili bir durumdur. Bunu önlemenin en güzel yolu sik araliklarla beslenmektir. Kan sekerlerinin istenilen düzeylerde tutulabilmesi için ögün sayi ve miktarlari önemlidir. Ara ögünler, ögünden 2.5 – 3 saat sonra kompleks karbonhidrat içerikli olmalidir.

KAN SEKERINI POSAYLA DÜZENLEYIN

Kan sekerini düzenlemede yardimci besinlerin basinda posa gelir. Posa, birlikte yenilen karbonhidratin kan sekerine olan etkisini azaltir. Kan sekerinin yükselme hizini yavaslatir. Bu nedenle de tüm ögünlerimizde kalori degeri çok az olan ama vitamin, mineral ve posadan zengin olan kaynaklari mutlaka soframizda olmalidir (sebzeler). Bununla birlikte diger karbonhidrat kaynaklari da posadan zengin tercih edilmelidir. (tam bugday ekmegi, çavdar, bulgur, meyveler vb. )

DIYABETLI HAMILELER

10 ALTIN KURALI UNUTMAYIN:

Gebe kalinan kilo, hamilelik dönemi boyunca alinacak kiloyu belirler.

Gestasyonel diyabeti (gebelikte seker) olan kisinin beslenme programi, mutlaka beslenme uzmani ile hazirlanmalidir.

Diyet; anne adayina özel hesaplanmis, onun sevecegi besinlerden olusmali ve sosyal yasantisina uygun olmali.

Ögün ve ara ögünler kaçirilmamali

Hangi besinler karbonhidrat içerir ögrenilmeli. Buna göre ögünde almasi gereken karbonhidrat kaynagi besinleri kisi kendi seçebilmeli.

Gebeligi izleyen doktorun önerecegi ölçüde fiziksel aktivite yapilmali

Bol su içilmeli

Basit sekerlerden uzak durulmali

Kompleks karbonhidratlara agirlik verilmeli

Bol posa tüketilmeli.

ISTE BIR GÜNLÜK ÖRNEK MÖNÜ

KAHVALTI

3 DILIM ESMER EKMEK

2 DILIM AZ YAGLI PEYNIR veya 1 HASLANMIS YUMURTA + 1 DILIM AZ YAGLI PEYNIR

MEVSIMINE UYGUN BOL ÇIG SEBZE

5- 6 ADET ZEYTIN (TUZSUZ)

SEKERSIZ AÇIK ÇAY

ARA

1 PORSIYON MEYVE

½ KASE AZ YAGLI YOGURT VEYA ½ BARDAK AZ YAGLI SÜT

ÖGLE

1 KÂSE ÇORBA

100 – 150 GRAM ET VEYA TAVUK VEYA BALIK

SALATA (1 - 2 TATLI KASIGI ZEYTINYAGLI)

3 DILIM ESMER EKMEK VEYA EKMEK YERINE GEÇENLER

ARA

1 MEYVE

1 KÂSE AZ YAGLI YOGURT

1 DILIM ESMER EKMEK VEYA EKMEK YERINE GEÇENLER

AKSAM

1 KÂSE ÇORBA

ETSIZ SEBZE YEMEGI

1 KASE AZ YAGLI YOGURT

2 DILIM ESMER EKMEK VEYA EKMEK YERINE GEÇENLER

ARA

1 PORSIYON MEYVE

8-10 ADET FINDIK

ARA ( YATANA KADAR GEÇEN SÜRE FAZLA ISE )

½ KASE AZ YAGLI YOGURT VEYA ½ BARDAK AZ YAGLI SÜT

1 DILIM ESMER EKMEK VEYA 3 KASIK YULAF GEVREGI

MEYVENIN DE BIR ÖLÇÜSÜ VAR!

BESIN ORTALAMA ÖLÇÜ MIKTAR (GR)
Ananas 1/2 adet 120
Armut 1 orta boy 100
Avakado ½ adet 125
Ayva 1/3 orta boy 100
Elma Bir küçük boy 100
Greyfurt ½ orta boy 180
Hurma 3 adet 20
Kivi 1 orta boy 120
Kuru erik 5 adet 20
Kuru Hurma 5 adet 20
Kuru incir 1 adet 20
Kuru kayisi 4 adet 20
Kuru üzüm 1 yemek kasigi dolusu 20
Limon 3 küçük boy 180
Mandalina 1 büyük veya 2 küçük boy 120-140
Muz (ithal) ½ orta boy 50
Muz (yerli) 1 küçük boy 65
Nar 3/4 orta boy 100
Nar suyu 1/2 su bardagi 120
Portakal 1 orta boy 130
Turunç 1 orta boy 100
Üzüm 15 iri tane / 1 su bardagi 75
Üzüm suyu. ¼ su bardagi 60
Visne 18 adet 100
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası