Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLER IÇIN YASAMSAL ÖNEM TASIYAN TESTLER

Yasam stresini birebir yasayan erkeklerde kalp-damar hastaliklari ve kanserler en önemli ölüm nedenleri arasinda. Ancak yaptiracaginiz birkaç testin sizi hayata daha siki baglamasi mümkün. Memorial Suadiye Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Ismail Yagiz, erkeklerin mutlaka yaptirmasi gereken testler hakkinda bilgi verdi.

Yasam stresini birebir yasayan erkeklerde kalp-damar hastaliklari ve kanserler en önemli ölüm nedenleri arasinda. Ancak yaptiracaginiz birkaç testin sizi hayata daha siki baglamasi mümkün.

1. BOY-KILO VE TANSIYON DEGERLENDIRILMESI: Her erkegin 18 yasindan sonra boy, kilo ve tansiyon ölçümü yaptirmasi gereklidir. Özellikle obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi genetik egilimi bulunan bireyler risk altindadir. Tansiyon takibi de önemlidir ve her yas için normal deger 120/80 mm /Hg olarak belirtilmektedir.

2. EFOR KAPASITESI ÖLÇÜMÜ: Ailesinde kalp hastaliklari riski bulunanlarin daha erken yaslarda yaptirmasi gereken bir ölçümdür. Özellikle 50 yas ve üzerinde mutlaka yapilmasi önerilmektedir. Birkaç gün öncesinden hazirligi bulunan bu testte, kosu bandi üzerinde efor miktariniza göre kalp ve tansiyon ritminiz degerlendirilmektedir.

3. PROSTAT MUAYENESI: Erkeklerde kanser nedeni siralamasinda ilk 3’te yer alan prostat kanseri, basit muayene ve testlerle ortaya çikarilabilmektedir. Prostat Spesifik Antijen (PSA) ölçümü ve makattan prostat muayenesi disinda ultrason ile prostat büyüklügü ölçülmektedir.

4. ISITME VE GÖRME TESTI: Çok basit muayenelerle isitme yüzdesinizi ögrenebildiginiz gibi, göz muayenesiyle de göz içi tansiyonu (glokom), göz zari yirtiklari (retina dekolmani) ve görme keskinliginizi ögrenebilirsiniz. Özellikle 40 yas ve yukarisinda mutlaka görme kusurlari olusabileceginden erken önlem alarak hayat kalitesi artirilabilir.

5. DEPRESYON TARAMASI: Gündelik yasamin karmasasi “maskeli depresyon”a neden olmaktadir. Özellikle 50 yas ve üzerinde depresyon egilimi daha da artigindan rutin tarama önerilmektedir

6. DIYABET VE KOLESTEROL TESTLERI: Ailede diyabetli, kolesterol sorunu olan, tansiyon hastasi obez bireyler varsa özellikle 30 yasindan sonra kan tetkiklerinizi mutlaka yaptirin. Saglikli bir genetik mirasiniz var ama sizin hayat sartlariniz kötüyse, 45 yasindan sonra 3 senede bir mutlaka tarama testlerinizi yaptirmanizda fayda vardir. Hipertansiyonu ve kolesterolü bulunan bireylerde takipler daha sik yapilmaktadir.

7. MIDE VE KALIN BAGIRSAK TARAMASI: Özellikle 50 yas ve üzerinde yilda bir kez diskida gizli kan bakilmasi, 3 senede bir kolonoskopi mutlaka önerilmektedir. Kiside uzun süreli mide bagirsak sikayetleri ve ailesinde de bu yönde bir öykü varsa daha erken tetkik yaptirmakta fayda vardir.

8. ALERJI TESTLERI: Sik enfeksiyon geçirmeniz, mide bagirsak rahatsizligi yasamaniz, kullandiginiz ilaçlardan fayda görmemeniz, cilt sorunlari yasamaniz altta yatan bir madde alerjisine bagli olabilir. Hayat kalitesini oldukça bozan allerji için önerilen testlerin yaptirilmasi gerekir.

9.CILT MUAYENESI: Çok günesli bir bölgede yasayan, günesi seven ve yeterince koruyucu kullanmayan bir toplum olarak mutlaka yilda bir kez yaptirmamiz gerekir. Cilt kanserleri, kötü huylu benler ve bazi hastaliklarin cilt bulgulari bu kontrollerde ortaya çikabilmektedir.

10. BULASICI HASTALIK TARAMASI: Hepatit B, C, HIV gibi cinsel yolla geçen hastaliklar açisindan genç yasli her erkegin düzenli araliklarla kontrolden geçmesinde fayda vardir.

11. ASILANMA: Grip ve zatürre asilari 65 yas sonrasinda mutlaka önerilir. Ek hastaliklar varsa veya hasta çok sik enfeksiyon geçiriyorsan yas sinira bakilmaz. Her sene grip, 5 senede bir zatürre asisi yapilmalidir. Bunlar disinda Hepatit asisi belli sürelerde tekrarlanmali, 10 senede bir tetanoz asisi yapilmalidir.

12. ULTRASON ILE AORT ANEVRIZMASI BAKISI: Özellikle çok uzun süre sigara içmis yasi 60 üzerinde olan erkeklerde ana atardamar olan “Aorta”nin genislemesine karin ultrasonu ile bakilmasinda fayda vardir.

13. AGIZ VE DIS SAGLIGI BAKISI: Dis ve diseti sagligi özellikle ilerleyen yaslarda çok önemlidir. Mutlaka senede en az bir kez dis muayenesi yapilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası