Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BU TESTLER KADINLARIN HAYATINI KURTARIYOR

Tüm hastaliklarin tedavisi için erken tani en önemli sart. Memorial Atasehir Tip Merkezi Dahiliye Bölümü Uz. Dr. Deniz Sahin Simsek, kadinlar için erken taniya giden yolda yasamsal önem tasiyan testler hakkinda bilgi verdi.

KAN GRUBU VE HEPATIT TESTI ÖNCELIKLI

Öncelikle bu tür testleri ilk yaptirmaya basladigimiz zaman, hangi yasta olursak olalim, kan grubu ve hepatit testlerini yaptirmaliyiz. Kan grubunuzu bir kez ögrendikten ve kan grubu kartinizi aldiktan sonra bunu bir daha tekrarlatmaniza gerek yoktur. Hepatit B ve C ise ülkemizde önemli bir sorundur. Birçok kisi bu hastaliklari tasidigini bilmeden yasamakta bu nedenle hem bulastirici olmaya devam etmekte, hem de tedavisinde geç kalmaktadir. Ayrica bu hastaliklarin kesin bir tedavisi de bulunmamaktadir. Ancak hepatit B’den asi ile korunmak mümkündür. Bu nedenle bu testleri yaptirmali ve hastaligi geçirmemissek, bagisik degilsek, tasiyici degilsek, asi programina dahil olarak kendimizi koruma altina almaliyiz.

40 YAS ALTI HERHANGI BIR SIKAYETI OLMAYAN SAGLIKLI KADIN:

Yilda bir kez dahiliye muayenesi: Yasam tarzi, beslenme aliskanliklari, sigara-alkol kullanimi, gözden kaçan sikayetler, aile öyküsü degerlendirilir. Hastanin tam bir fizik muayenesi yapilir. Tetkikler degerlendirilir.

Açlik kan sekeri, Kolesterol, Trigliserid ölçümü ile kan yaglarinin durumunun degerlendirilmesi, böbrek fonksiyon testleri, karaciger fonksiyon testleri, tiroid fonksiyonlarinin degerlendirilmesi, mide-bagirsak sistemindeki olasi bir lezyon için gerekli incelemeler, kan sayimi, tam idrar tahlili, akciger grafisi, istirahat EKG’si ve karin organlarini degerlendirmek için Tüm batin ultrasonografisi önerilir.

Kadin dogum muayenesi ve vajinal smear: 18 yasini asmis ve aktif cinsel yasami olan her kadin yilda bir kez düzenli olarak pap smear testi yaptirmali. Çünkü bu test sayesinde jinekolojik kanserler arasinda 2. sirada yer alan rahim agzi kanseri, çok erken safhada teshis edilebiliyor.

Her ay adet bitiminde kendi kendini elle meme muayenesi. 40 yasina kadar 3 yilda bir doktor muayenesi ve gerekirse meme ultrasonografisi. 40 yasindan önce mamografinin tanisal bir degeri bulunmamaktadir

40 YAS ÜSTÜ HERHANGI BIR SIKAYETI OLMAYAN SAGLIKLI KADIN:

Yukaridaki incelemelere ek olarak;

Daha çok 40’li yaslardan sonra görülen gut hastaliginin teshisi için kanda ürik asit bakilmasi ve özellikle menopoz sonrasinda kalsiyum v.s’nin degerlendirilmesi için kan elektrolitleri ( sodyum, potasyum, kalsiyum) bakilmasi.

Gastroskopi ve kolonoskopi: Mide-bagirsak sisteminin degerlendirilmesi için 40 yasindan itibaren 50 yasina kadar her 5 yilda bir, 50 yasindan sonra her 3 yilda bir yaptirilmali.

Mamografi: Ailesinde meme kanseri bulunan kisilerde 35 yasindan itibaren her yil doktor tarafindan meme muayenesi yapilmasi ve bu kisilerde 40 yasindan itibaren her yil mamografi çekilmesi. Ailesinde meme kanseri bulunmayan kisilerde ise 40 yasindan itibaren her yil doktor tarafindan meme muayenesi yapilmasi ve 50 yasina kadar 2 yilda bir, 50 yasindan sonra her yil mammografik inceleme önerilir.

Kemik yogunlugu ölçümü: Menopoza girene kadar en az bir kez ve menopoza girdikten sonra mutlaka ölçülmeli. Menopozdan sonraki ilk 5 yil içinde kemik erimesi en fazladir. Bu süreçte genellikle 2 yilda bir ölçüm önerilmektedir.

Her yil göz muayenesi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası