Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARIN YÜZDE 90’NI DIS HEKIMI KORKUSU YASIYOR…

Birçok çocuk dis hekimlerine yönelik bir korku yasiyor. Bu korku, birer yetiskin olduklarinda da devam ediyor. Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, korkunun sebepleri ve yapilmasi gerekenler hakkinda bilgi veriyor.

Çagdas Kislaoglu, çocuklarin dis hekimlerine karsi duydugu olumsuz duygularin çesitli nedenlerden kaynaklanabilecegini, çok basit yöntemlerle de asilabilecegini açikladi;

Anne ve babalar hassas davranmali…

“Her çocuk olumsuz birçok korku yasar. Fakat bu korkulari yersiz cümlelerle pekistirmek dogru degildir. Anne ve babalarin bu konuda hassas davranmasi gerekiyor. Çünkü çocuklarda bu korkular ailelerinin onlara söyledigi olumsuz sözlerden olusuyor. Örnegin,‘yaramazlik yapma, yoksa seni dis doktoruna götürürüm’ gibi söylenen her yanlis ifade, çocuklarin dis hekimi korkusunu tetikliyor.”

Evebeyinlerin dis hekimi deneyimi önemli…

“Ailenin tercih ettigi dis hekimi büyük önem tasiyor. Evebeyinlerin bu konuda yasamis oldugu kötü deneyimler çocuklari da olumsuz yönde etkiler. Çocuklar dis hekimleri hakkinda duyduklari negatif söylemleri benimseyerek korkuya kapilirlar. Bu sebeple yasadiginiz kötü deneyimleri mümkün oldugunca çocugunuza anlatmayin.”

Dogru Dis hekimi Tercihi…

“Çocugunuzu, mutlaka güvendiginiz ve önceden ziyaret ettiginiz bir dis hekimine götürün. Dogru dis hekimi tercihi, çocugun ilk dis muayenesinde korku yasamasini engeller ve onun rahatlamasini saglar.

Dis Hekimi muayenehanesinin çocuklarin dikkatini çekecek oyuncaklarla donatilmis olmasi ve pastel renklerle dösenmis olmasi, çocuklarin davranislarini olumlu yönde etkiler. Tercihler bu yönde olursa çocuklar hem önyargilardan hem de korkulardan arinmis olur.”

Hekimlere büyük sorumluluk düsüyor…

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, çocuklardaki dis hekimi korkusunun asilmasi için hekimlere büyük sorumluluk düstügünü de vurguladi. Dis Hekimlerininin ilk tedavi asamasinda çocuklara olumlu gelecek davranislar sergilemelerinin önemli oldugunu söyleyen Kislaoglu, “Ileriki seanslarda çocuga ve ailesine uygulanacak tedavi konusunda bilgi verilmelidir. Çocuklara uygulanan tedavi seanslari eglenceli hale getirilmelidir” dedi.

Çocuklar sik sik kontrole götürülmeli…

Çocuklarin dis kontrollerinin 1 yasindan itibaren baslamasinin gerektigini söyleyen Dr. Kislaoglu, bu sekilde çocuklarin dis hekimlerine daha kolay alisabilecegini belirterek, sik kontrollerin erken teshis için de önemli oldugunu söyledi.

Çocuklari dis hekimi korkusundan kurtarmak adina aileleri uyaran Kislaoglu, çocuklari dis sagligi egitimine alistirmak ve bu korkuyu asmak adina sevimli dis firçalarinin, dis macunlarinin ve çikartmalarin alinabilecegini ifade etti.

Dis Hekimi
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası