Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇAGIMIZIN HASTALIGI MARKA BAGIMLILIGI

Modern hayat gelismenin ve ilerlemenin çagi oldugu kadar ayni zamanda bütün bunlarin bedellerinin yabancilasma, bastirma ve inkarla ödendigi bir yasam biçimi de olmustur. Bir tarafta zenginlik, çesitlilik, alternatifler, farkli yasam stilleri varken madalyonun diger tarafinda ise yogun bir iletisimsizlik, kopukluk ve yalnizlik vardir. Toplum üzerinde giderek belirginlesen gelir dagiliminin insanlar üzerinde yarattigi baskilar, psikolojik rahatsizliklara sebep oluyor. Dr.Mehmet Yavuz, modern hayatin kisiler üzerinde yarattigi ruhsal dengesizliklerden biri olan Marka bagimligini anlatti.

Marka Bagimliligi Nedir?

“Bireylerin tüketim davranisi ve bu esnadaki seçimleri olarak “takintili biçimde marka kullanimi” günümüz insaninin kendine ve hayatina deger kazandirma çabasi olarak tanimlanabilir. Bireyler aldiklari ürünün kendi yasam statülerini etkiledigini düsünerek marka ürünleri tercih edebilirler. Zamanla marka ürünleri satin alma yönelimi bir bagimlilik haline dönüsebilir. Kisilerin marka ürünleri tercih etmelerinde etken rol oynayan birçok neden olabilir. Belirli basliklarda ele alacak olursak aile, çevre ve medya tüketim sürecinde oldukça etkilidir.”

Ailelerin tutumlari marka bagimliligina yol açabilir…

“Insan yasaminda, dogumdan önce baslayan ve hayatin sonuna kadar etkisini sürdüren bir kurum olarak aile, fizyolojik oldugu kadar ekonomik, kültürel ve toplumsal yönleriyle de kisinin ruhsal gelisimini, davranislarini biçimlendirip yönlendirir.

Ailelerin demokratik veya otoriter tutumlari, kisilerin küçük yasta marka ürünleri tercih etmelerine ortam yaratir. Çocuklarini güven ortaminda yetistiren aileler onlarin fikirlerini, deneyimlerini önemserken, otoriter aileler çocuklarina kendilerini ifade etme özgürlügü tanimazlar.

Bu sekilde çatismalar içinde büyüyen çocuklar, kültürel ve sosyal eksikliklerini gidermek adina belli marka ürünleri tercih edebilirler ve bu sekilde toplum üzerinde baskin olmaya çalisirlar.

Çocuklar ergenlik döneminden itibaren kendilerini topluma ve çevreye, kabul ettirmeye çalisirlar. Bu dönemde kullandiklari pahali marka kiyafet, telefon, bilgisayar vb. ürünler onlarin çevrede daha etkin olduklari fikrine yol açar ve marka bagimligina sebep olabilir.”

Çevre ve reklamlar kisi üzerinde psikolojik baski olusturabilir…

“Kisiler kendi isteklerini göz ardi ederek çevreden edindikleri bilgi çerçevesinde kararlarini verebilirler.

Markalarin satis kotalarini artirmak adina yaptiklari reklamlar, kisileri yönlendirir. Markalarin, ürünlerinin gerçekçi özelliklerini sunmak yerine, sanki bireye yepyeni bir yasam biçimi sunuyormus gibi tanitmalari bireyi bu markayi alma zorunluluguna sokabilir. Diger faktör olan çevre de insanlarin tercihleri konusunda oldukça etkendir. Çevresindeki is arkadaslarinin, yakin dostlarinin kullandigi birçok marka da psikolojik olarak kisi üzerinde bir baski olusturur.

Buradaki amaç hem o çevrede etken olabilmek ve gelisen dünyaya ayak uydurmaya çalismaktir.”

Seçme özgürlügünü kullanan bireyler yetistirin…

“Aile daha çocukluk çagindan baslayarak karsisindaki bireye deger verip saygi göstermelidir. Çocuklarin kendine olan güvenlerinin saglikli bir sekilde olusmasi için çabalamalidir. Bu sekilde yetisen bir çocuk, kendini degerli hissetmek için pahali markalara ihtiyaç duymayacaktir. Toplumda yer edinebilmek adina marka ürünleri tercih eden bireyler yetistirmek yerine seçme özgürlügünü kullanan bireyler yetistirin.”

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası