Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISIN ISILDAYAN BIR CILT IÇIN…

Memorial Etiler Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, kis döneminde cilt bakimi için önemli ipuçlari verdi

Deri, mevsimsel degisikliklerden en çok etkilenen organdir. Isinin düsmesi, isitma sistemlerinin ortamin nemini azaltmasi, soguk ve rüzgarli hava, derimizin yeteri kadar nemlenmesini engeller. Bunun sonucunda; kuru, pullanan, kasinan, kizaran ve kabalasan bir deri ortaya çikar. Eger kisi genetik olarak hassas bir deriye sahipse bu bulgular daha da belirgin bir sekilde görülür. Matlasmis, gözenekleri genislemis ve siyah noktalari artmis bir cilt de kaçinilmaz olabilir. Kisin gelmesi hafif bir depresyona, harekette kisitliliga, metabolizmada yavaslamaya yol açar. Fizyolojik olarak etkilenen deri, ruhsal olarak da etkilenmeye baslar. Kis mevsimi ayni zamanda atopik egzema ve sedef gibi bazi deri hastaliklarin ortaya çikmasina neden olur. Peki kis aylarinda cilt sagligimizi korumak için neler yapmaliyiz?

Fizyolojik ve ruhsal etkilenmeye maruz kalmis, isiltisi azalmis, kurumus, kalinlasmis, kasinan, kizaran, kepeklenen deriye sahip olmamak için neler yapmaliyiz. Yani yaz dönemindeki bakimdan daha farkli olarak bir bakim yapmali miyiz? Kesinlikle evet.

Öncelikle her gün yaptigimiz ama yanlis oldugunu bilmedigimiz hatalari ögrenip tekrarlamamak önemlidir.

Sicak su ile banyo yapmayin

Çok sik ve çok sicak su ile yikanmak deri yaglarini azaltacagindan derimiz daha fazla kurur. Kasinir ve kizarir. Hatta kuruluk egzamasi gelisir.

Özel banyo yaglari kullanin

Banyo yaptigimiz ürünlerin kremli olmasi, özel banyo yaglarinin kullanilmasi ve banyodan sonra nemli iken bir nemlendirici balsamin tüm vücuda uygulanmasi sorunlarin ortaya çikmasini zorlastiracaktir.

Kapali havalarda da günes koruyucu sürün

Sokaga çikarken soguk havadan daha az etkilenmek için günes koruyucu özelligi olan bir nemlendirici kullanilmali, mümkün oldugu kadar açikta kalan bölgelerin sapka, gözlük eldiven, atki ile örtülmesi gerekir.

Ellerinizi nemlendirin

Sik suya maruz kalan ellerimizin hem yaslanmasini engellemek, hem de gelisebilecek el egzamalarini önlemek amaciyla günde 5-6 kez yaglandirici ürünlerle nemlendirmek, ev islerini egzama eldiveni ile yapmak dogru olacaktir.

Dudak çatlamasina çözüm

En çok etkilenecek dudaklarimizi günde 4-5 kez uygulayabilecegimiz vazelinle nemlendirmek dudaklarin kurumasini ve çatlamasini engelleyecektir.

Bol su ve taze meyve sebze cildi besler

Bol su içmek, taze meyve ve sebze tüketmek, ceviz, fistik, findik, kuru kayisi ve havuç cildin ekstra nemlenmesini saglayacaktir.

Kiyafetlere dikkat!

Yünlü ve sentetik kiyafetler deride olumsuz etkilere neden olabilir. Bu tür giysilerimizin deriye direkt temasini engellemek de kasinti ve kurulugu azaltacaktir.

Nemlendirici seçimi için doktorunuza danisin

Yüzümüzdeki kuruluk, gözaltindaki morluklar, torbalasma ve matlasma kisiyi daha yasli göstereceginden uygun bir nemlendirici kullanmak vazgeçilmez olmalidir. Kisinin deri özelligine göre kullanilacak nemlendirici seçimi mutlaka hekime danisilarak seçilmeli, uygun olmayan ürünlerin deriye daha da zarar verecegi unutulmamalidir.

Kimyasal peeling cildinizi pürüzsüz hale getirecektir

Her kis uygulanacak kimyasal peeling tedavileri cilde canlilik verirken, ölü tabakanin atilmasini saglayarak alttan daha, canli, pürüzsüz bir deri elde etmek için uygun bir tedavi yöntemi olacaktir.

Lifting isilti verir

Tonusu azalmis, matlasmis, kurumus ciltleri toparlamak için vitamin ve hyalüronik asit içeren ürünlerle lifting tedavisi yaptirmak, hem yaslanmayi engelleyecek, hem de cilde isilti verecektir.

Gerekirse botoxa basvurmaktan çekinmeyin

Ifade kirisikliklarinin gelismesini engellemek, yaslanmayi geciktirmek için ise botoks uygulamalari yaptirmak yaza girerken daha diri ve çizgisi azalmis bir yüze sahip olmayi saglayacaktir.

Sonuç olarak, derimizin iyi görünmesi ruhsal rahatlama saglar. Kis döneminin neden oldugu depresyonu cildimize yansitip daha mutsuz olacagimiza, bu önlemleri alarak daha iyi bir görüntü ve daha iyi bir ruhsal duruma sahip olabiliriz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası