Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALPTEKI MEKANIK SESLER YÜZÜNDEN ESLER YATAKLARINI AYIRIYOR!

Mekanik kalp kapagi takili olanlar, esleriyle yataklari ayirabiliyor. Bu duruma yol açan neden, kanin kapaklardan geçme sirasinda olusan ses. International Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Op. Dr. Remzi Tosun, mekanik kalp kapaklarinda ses sorununun hala giderilemedigini belirterek, “Esler bu yüzden yataklarini bile ayirmak zorunda kalabiliyor. Çünkü uyurken kan geçisini saglayan bu kapaklar, bazen uykudan uyandiracak sekilde sesler çikariyor.” dedi.

Kalp kapaklarinda ortaya çikan bazi durumlarda tek çözüm, kalp kapaklarini degistirmek olabiliyor. Günümüzde kalp kapaklari, mekanik ve biyolojik (canlidan elde edilen) olabiliyor. Biyolojik kalp kapaklari sigirlarin kalp zarindan, domuzdan elde edilebildigi gibi (heterogreft), insan kadavrasindan (homogreft) özel yöntemlerle de hazirlanabiliyor. Mekanik kalp kapaklari ise daha uzun ömürlü olsalar bile özellikle çikardigi sesler, disaridan duyulabiliyor.

Kalp kapagindaki sorunlarin hastada nefes darligi, çarpinti ve kalp yetmezligi bulgulari ile ortaya çiktigina deginen Op. Dr. Remzi Tosun kalp kapaklari hakkinda merak edilen sorulari yanitladi:

Kapaklarin görevleri nelerdir?

Kalp kapaklarinin görevi, kendisinden sonra gelen odaciga kani aktarmak, bir sonraki odacigin kasilmasiyla vücuda ve akcigerlere pompalanacak kanin geri kaçisini engellemektir.

Kaç çesit kapak hastaligi var?

Kapak hastaliklari dogustan ve edinsel olmak üzere ikiye ayriliyor. Edinsel kalp kapak hastaliklarinin en önde gelen nedeni olan “Atesli Eklem Romatizmasi” Türkiye'de sik görülüyor. Atesli Eklem Romatizmasi streptokok (A grubu Beta Hemolitik streptokok) adi verilen mikroorganizmalar tarafindan olusur. Iyi tedavi edilmediginde romatizmadan sonra 5-15 yil içinde kapak yapisi bozularak kalinlasiyor, kireçleniyor. Bunun sonucu olarak kapakta daralma veya yetersizlik olusuyor.

Kalpte kaç kapak vardir?

Sol kulakçik ile sol karincik arasi “mitral kapak”, sol karincik ile aort ana atar damari arasinda “aort kapagi”, sag kulakçik ile sag karincik arasi “trikuspid kapak”, sag karincik ile akciger atar damari arasinda pulmoner kapak yer aliyor. Görülme sikligina göre kalp kapak hastaligi sirasi ile mitral kapak, aort kapak, trikuspid ve en az siklikla da pulmoner kapakta olusuyor.

Yaslanmayla birlikte, kalp kapaklari da deformasyon veya dejenerasyona ugrayabiliyor. Romatizmal kalp kapak hastaliginin aksine, çogunlukla yetmezlik olusuyor.

Dogustan bazi kapaklar üç yaprakçikli olmak yerine iki yaprakçikli olabiliyor. Kan basincinin kapaga etkisi ile kapak yapisi daha kisa sürede bozulabiliyor. Bu kisiler nadiren eriskin yasa kadar ya da yaslilik dönemine erisebiliyor. 30-40’li yaslarda kapaklarda darlik ve yetersizlik bulgulari ortaya çikiyor. Bazi dogumsal iskelet ve bag dokusu yapisi bozuklugu olan hastalarda da (Marfan Senromu, Homosisteinemi... gibi) kalp kapagi erken yas döneminde bozulabiliyor.

Hastalarda ne gibi sikayetler görülüyor?

Erken dönemde egzersizle meydana gelen nefes darligi, çarpinti, çabuk yorulma, halsizlik, gögüs agrisi veya bayilma sikayeti görülebiliyor. Ileri safhada ise bu sikayetler istirahatta da ortaya çikiyor.

Hangi incelemeler yapiliyor?

Hastanin kardiyolojik muayenesi sonrasi yapilan, EKG, Telekardiografi, Ekokardiyografi ile kesin tani konulabiliyor. Kapagin darlik derecesi, yetersizlik varsa kaçak miktari, EKO skoru da tani sirasinda ortaya çikariliyor. Cerrahi planlanan ve 40 yas üzerindeki hastalara, koroner arterlerin görüntülenmesi ve kalp bosluklarinin basinç ölçümleri için ayrica Koroner Anjiyografi yapiliyor.

Tedavide neler yapiliyor?

Kapak hastaliginin erken döneminde medikal tedavi ile hasta takip altina aliniyor. Medikal tedaviye ragmen sikayetleri artarak devam eden hastalarda cerrahi tedavi uygulaniyor. Aort kapaginda parsiyel sternotomi (üst gögüs kemigi kesilerek) veya total sternotomi girisimi, mitral kapakta gögüs kemiginin tam veya kismi kesilmesi veya meme altindan yapilan 8-10 cm’lik estetik kesi ile girisim yapilabiliyor. Bu yöntem özellikle genç kadin hastalarda meme dokusu yara izini örttügünden estetik bir ameliyat olmakla birlikle gögüs kemigi kesilmediginden normal yasam dönüs daha kisa sürede olabiliyor.

Kapak hangi kaynaklardan alinabiliyor?

Kadavradan: Çesitli kimyasal islemlere tabi tutulan kapak dokusu, uygun ölçüde seçilerek hastanin kalbine yerlestiriliyor.

Sigir kalp zarindan: Fabrikasyon olarak üretilen ve biyolojik kapaklar olarak adlandirilan bu kapaklar özel sartlarda yetistirilen sigirlardan elde edilerek özel kosullarda saklaniyor. Istenilen ölçülerde ve miktarda üretilebiliyor.

Domuzlardan elde edilen: Çiftliklerde özel olarak yetistirilen yetiskin domuzlardan alinarak çesitli islemlere tabi tutulan bu kapaklar degisik ölçülerde üretilebiliyor ve kullanilana kadar özel kosullarda saklanabiliyor.

Hangi kapagin ömrü daha uzundur?

En uzun dayanan kapak tipi, mekanik kapaktir. Atomize karbondan imal edilir. Alerji yapmiyor, etrafinda dokuya tutturmak için örgüden yapilan bir kisim bulunuyor. Bu kisim kapaga yapisik, dikise de uygun. Mekanik kapaklarin ömrü uzun ama kapak takilan hastalarin kan sulandirici ilaçlari (antikoagülan ilaçlar, pihtilasmayi önleyici) ömür boyu kullanmalari gerektiriyor. Kan sulandirici kullanmasi sakincali hastalarda, dogum yapmayi planlayan genç kadinlarda veya yasam beklenti süresi uzun olmayan, laboratuar takiplerini yeterli düzeyde yaptiramayacak hastalarda biyolojik kapak kullaniliyor. Genç, kan sulandirici kullaniminda sorun olmayan yasam beklenti süresi uzun hastalarda ise mekanik kapak tercih ediliyor. Biyolojik kapaklarda antikuagulan (kan sulandirici ilaç) tedavi ortalama 6 ay uygulaniyor. Yaralanma durumunda kan sulandirici alan kisiler asiri kan kaybina ugrayabiliyor. Beyin kanamasi, göz içi kanamasi, mide kanamasi riski daha yüksektir. Ilaç dozunun laboratuar tahlilleriyle sürekli ayarlanmasi gerekiyor. Mekanik kapaklarda ses sorunu tamamen giderilmis degil. Ameliyat etmis oldugumuz bazi hastalarimizin kontrollerinde elde ettigimiz bilgiler zaman zaman eslerin yataklarini bile ayirmak zorunda kalabildiklerini gösteriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası