Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZ VE DIS SAGLIGINIZ IÇIN BU ÖNERILERE KULAK VERIN

Saglik konusunda kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek ve uzmanlarin önerilerine uymamak çogu zaman bizi sagligimizdan ediyor. Özellikle agiz ve dis sagligi konusunda sinifta kalan ülkeler arasinda Türkiye ilk siralarda yer aliyor. Dogru bildigimiz yanlislar ve çogu zaman önemsenmeyen detaylar agiz ve dis sagligimizin bozulmasinda büyük rol oynuyor. Memorial Etiler Tip Merkezi Dis Hastaliklari Bölümü’nden Dt. Hacer Esved Alireisoglu, agiz ve dis sagliginda sik yapilan hatalar hakkinda bilgi verdi.

Yemeklerden Hemen Sonra Dis Firçalamayin

Yemeklerden hemen sonra disleri firçalamak besinlerdeki asitlerin agizda dagilmasina neden oldugu için disleri zayiflatiyor. Disleri yemeklerden en az bir saat sonra firçalamak daha uygun.

Dis Macununu Islatmayin

Dis macununun bilinenin aksine suyla islatilmamasi gerekir. Islanan dis macunu etken maddesini kaybeder. Dis macunu leblebi tanesi büyüklügünde kullanilmalidir. Unutmayalim ki; dis macunu sadece dis firçalamayi kolaylastirici bir ajandir.

“Ne Kadar Uzun Süre Firçalarsam O Kadar Iyi” Diye Düsünmeyin

Dis temizligi hakkinda bilinen yanlislardan biri de disleri uzun süre ve sert sekilde firçalayarak daha çok bakteri öldürüldügü inancidir. Yapilan arastirmalar iki dakikayi asan firçalamanin daha çok bakteri öldürmedigini gösteriyor. Dislerin günde en az bir kez iki dakika süreyle çok sert olmadan firçalanmasi ve dis ipi kullanimiyla ideal bir dis temizligi saglanabilir. Sigara, çay ve kahve tüketimi fazla olanlarda meydana gelen dil pasi kokuya neden olabilir. Bu durumda disler firçalandiktan sonra dili de firçalamak gerekir.

Aritici Gidalar Tüketin

Dogal dis firçasi olarak bilinen elmanin yani sira çig havuç, patlamis misir ve kereviz özellikle yemek aralarinda tüketildiginde mekanik bir temizlik saglayacaktir.

Elma Sirkesiyle Gargara Yapin

Sabahlari elma sirkesiyle gargara yapin ve sonra dislerinizi firçalayin. Sirke, lekelerin yok olmasina, dislerinizin beyazlamasina ve disetlerinizdeki mikroplarin ölmesine yardim eder.

Agiz Kokusu Için “ Kahve Çekirdegi” Çigneyin

Agiz kokusu gündelik yasamda insani sosyal ve psikolojik olarak etkileyen bir rahatsizliktir. Kötü agiz kokusu, hem kisiyi etkiler hem de çogu zaman mahçubiyete sebep olur. Agiz boslugunda yasayan bakterilerin artiklari olan sülfürlü bilesikler kötü kokuya yol açar. Kahve çekirdegi çignemek bu sülfür bilesenlerini ortadan kaldirir.

Keyifli Bi Kesif “ Kakao”

Kakao çekirdegindeki antibakteriyal içerik nedeniyle, çikolata dislere zarar vermiyor. Sekerlemeler ise dislerin bas düsmani. Meyve sularindaki asit ise her türlü dise zararli. Ayni sekilde laktoz içeren süt de, dis çürüklerine yol açiyor.

Yemegi Peynirle Sonlandirin

Meyve sulari, tatlilar, sert kivamli sekerler, karamel, muz gibi yiyecekler dislerde çürük olusturma riskini artiriyor. Tatli yedikten sonra süt, ayran içmek ve peynir yemek, sekerin ve ortaya çikan asidin zararli etkilerini önler. Ph seviyesini kontrol ettiginden disler için koruyucu kalkan olusturur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası