Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“VEREM EN ÇOK SOFÖRLERI, ÖGRENCILERI VE EV HANIMLARINI VURUYOR”

Tüberküloz yani halk arasinda bilinen adiyla verem “Vücut direncinin düsmesini firsat bilen sinsi hastalik” olarak tanimlaniyor. Memorial Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal “3-9 Ocak Verem Savasi Egitim ve Propaganda Haftasi”nda “Tüberküloz hastaliginin nedenleri ve korunma yöntemleri” ile ilgili bilgi verdi.

Stesten uzak durmak, düzenli uyku ve saglikli beslenme veremin düsmani

Stres, uykusuzluk ve beslenme eksikligi verem hastaliginin en önemli nedenlerindendir. Çünkü bu nedenlerle vücut direnci düser. Verem önceden; içki ve sigara kullanan, iyi beslenmeyen insanlarin hastaligi olarak bilinirdi. Ancak son zamanlarda, zayiflama ugruna özellikle sok ve uzun süreli diyetler yapan bayanlarda, otobüs, minibüs gibi toplu tasima araçlari ile taksi soförlerinde, ev hanimlarinda, üniversite ögrencilerinde çok fazla görülmeye baslandi.

Verem sagliksiz beslenme ve bilinçsiz diyetler ile hortlayabilir

Uzun süreli ve bilinçsiz olarak yapilan diyetler, yipraticidir ve vücut direncini düsürür. Çünkü beslenme yetersizlikleri ortaya çikar. Diyetlerinde sebze, meyve ve etten yoksun bir beslenme programi uygulayanlar için verem büyük bir tehlike olusturmaktadir. Vücut direncinin düstügü bu dönemlerde vücuda alinacak bir verem mikrobu, hastaligi tetiklemektedir. Diyette yalnizca vücut direnci düsmemekte, yasanan zayiflama stresi de vücudu yipratmaktadir.

Kis aylarinda toplu tasima araçlarina dikkat!

Toplu tasima araçlari, otobüs ve minibüs soförleri ile taksi soförleri verem tehdidi altindadir. Çünkü özellikle kis aylarinda camlarin kapali oldugu havasiz ve kalabalik bir ortamda, öksürük ve aksirik ile verem mikrobu saçan hastalar nedeniyle, bu mikrobu vücuduna rahatlikla alabilir. Vücut direnci düstügü anda da hastalik ortaya çikmaktadir.

Verem mikrobu ortaya çikacagi ani kollar

Ögrenciler arasinda da verem çok fazla görülmektedir. Üniversite yurtlarinda kalan ve toplu yasamin getirdigi sagliksiz kosullardan etkilenen ögrenciler, bu mikrobu birbirlerine rahatlikla bulastirabilmektedir. Özellikle sinav döneminde çok fazla uykusuz kalmalari, kötü ve sagliksiz beslenmeleri vücut dirençlerini düsürmektedir. Bu durum da vücuda herhangi bir sebeple alinan verem mikrobunun hastaliga dönüsmesinde etkili olmaktadir. Çünkü verem mikrobunu vücuduna alan herkeste bu hastalik ortaya çikmamaktadir. Mikrop vücuttayken, direnç düstügü anda hastalik; akciger, dalak, göz, beyin zarina yerlesebilmektedir.

Risk grubunda ev kadinlari da ilk siralarda yer almaktadir.Ev kadinlarinin da bu hastaliktan etkilenmelerinin en önemli nedeni, zorlasan yasam kosullarinin beraberinde getirdigi stres ve kötü beslenme. Vücudun direncini artiran tüm besinlerden dengeli bir biçimde alamamak, verem tehlikesini artirmaktadir.

Istahsizlikla birlikte ani kol kaybi ve balgam vereme isaret edebilir

Tüberküloz asisinin 8 ila 10 yil koruma kapasitesi vardir. Ancak bu yüzde yüz degil. Tüberküloz mikrobu çok küçük oldugu için bu mikrobu tasiyan kisilerle birlikteyken çok kalin maske kullanilmalidir. Korunmanin en iyi yolu, vücut direncini düsürmemektir. Uykuya dikkat etmek, dengeli ve iyi beslenmek, olabildigince stresten uzak durmak gereklidir. Balgam, istahsizlik, halsizlik, özellikle gece terlemesi ve kilo kaybi olan kisiler mutlaka bir akciger grafisi çektirmelidir.

Düzenli ilaç tedavisi sart

Genellikle tüberküloz hastalari düzenli tedavi görmüyorlar. Iki ay ilaçlarini alip kendilerini iyi hissettiklerinde tedaviyi birakiyorlar. Tüberküloz, bir yil düzenli ilaç tedavisi gerektiren bir hastaliktir. Eger bir sene boyunca düzenli tedavi yapilmazsa, nüksedebilir. Tüberküloz mikrobu, kullanilan ilaçlara karsi direnç kazanir. Türkiye’de, dirençlenen mikroplarla yeniden baslayan tüberkülozlarin da sayilari artmaya baslamistir. Böylelikle tüberküloz hastaliginin tedavisi daha da zor hale gelmistir. Yurt disinda ise vaka sayisi bizden çok daha az oldugu için tedavi için 6 aylik süre yeterli olabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası