Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DINMEYEN KEMIK AGRILARI TÜMÖR BELIRTISI OLABILIR

Kontrolsüz olarak bölünen hücrelerin olusturdugu kitle ya da sislik olarak tanimlanan tümörlerin görüldügü yerlerden biri de kemikler. Uzun süre geçmeyen kemik agrilari, kemik tümörlerinin en önemli belirtisi olarak gösteriliyor. Çogu kemik tümörünün sebebi bilinmezken hastaligin ortaya çikisinda genetik geçis etkili oluyor.

Anadolu Saglik Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Kaan Erler, günümüzde kemik kanseri tedavisindeki anlayisin degistigini belirterek, bu konuda erken teshisin önemli olduguna dikkat çekiyor. Kemik tümörlerinin çogu kez tesadüfen teshis edilebildigini belirten Prof. Dr. Erler, özellikle dinmeyen kemik agrilari olanlarin mutlaka hekime basvurmalari gerektigini söylüyor.

Degisik tip ve karakterlerde olusan kemik tümörlerinde hastalarin çektigi agrilarin daha çok ‘künt’ olarak ifade edilen siddeti az daha çok sizi seklinde ve sürekli agrilar oldugunu dile getiren Prof. Dr. Kaan Erler, “Hasta genellikle agrisini sizi seklinde hisseder ve siklikla da agri gece kötülesir. Özellikle herhangi bir travma agrinin artmasina neden olur.”

Prof. Dr. Kaan Erler, kemik tümörleriyle yasamin her evresinde karsilasilabilecegini vurgulayarak “Birincil kemik kanserlerinde en sik karsilasilan türler Multiple Myeloma, Osteosarkoma, Ewing’s Sarkoma ve Kondrosarkoma’dir. Bu tümörlere daha çok, kalça, omuz, üst ve alt uzuvlar, legen kemigi ile gögüs kafesinde rastlanir. 5 yasindaki bir çocukta da bu tür kemik tümörlerine rastlarken, 70 yasindaki birinde de kemik tümörüne rastlariz” diyor.

Prof. Dr. Erler, kemik tümörüne tani koymak için ilk olarak hastadan düz röntgen filmi istedikleri belirterek “Degisik kemik tümörleri, düz röntgen filminde farkli görüntü olusturur. Bazilari asiri kireçlenme, bazilari ise kemikte erime gösterecektir. Bazen de bu iki durum birbirine karismis olarak karsimiza çikabilir. Bazi tümörler düz röntgen filminde görünebilse de, tam olarak tümör tipini ayirt etmek için ayrintili görüntüleme yöntemleri gerekir. Bazen de bu iki durum birbirine karismis olarak karsimiza çikabilir. Bazi tümörler düz röntgen filminde görünebilse de, tam olarak tümör tipini ayirt etmek için ayrintili görüntüleme yöntemleri gerekir” diye konusuyor.

Prof. Dr. Erler,

son dönemlerde tiptaki gelismelere bagli olarak kemik kanseri tedavisinde de büyük yol alindigini belirterek sunlari söylüyor:

“Eskiden kemik kanserlerinde hastayi kurtarmak için organlar kesiliyor ve kanser vücuttan böyle uzaklastiriliyordu. Ancak artik uzvu koruyan, tümörü uzaklastiran bir cerrahi anlayis var. Burada amaç hastanin onkolojik tedavisini sagladiktan sonra, uzvunu fonksiyonel hale getirmek. Protez, kemik greftleri yani iskelet sisteminin bir yerinden alinarak hastalikli bölgenin iyilesmesi için kullanilan kemik parçalari ve biyolojik yeniden yapilanma yöntemleri günümüzde siklikla kullanilmaktadir. Ayrica, eger kötü huylu bir kemik tümörü ile karsi karsiyaysaniz, her zaman ikinci bir görüs almakta fayda vardir. Kemik kanserlerinin tedavisi takim halinde yapilir. Ortopedik onkolog, tibbi onkolog, radyolog, radyasyon onkologu, patolog bu ekibin baslica üyeleridir. Tedavide amaç kanseri yenmek ve uzvu korumaktir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası