Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISKANÇLIK ASKIN KARDESI MI?

Kiskançlik, askin bir göstergesi midir? Varligi kadar yoklugu da tehlikeli midir? Iliskiler söz konusu oldugunda akla gelen bu sorulara hala yanit bulunamazken bilinen bir gerçek var ki o da asiri kiskançligin tehlikeli sonuçlar dogurabildigi. Anadolu Saglik Merkezi’nden Uzman Psikolog Aylin Sezer kiskançlik ile ilgili sorulari yanitladi.

Kiskançlik insanin dogasinda midir yoksa sonradan mi ögrenilir?

Kiskançligin insanin dogasinda mi oldugu, yoksa sonradan ögrenilen sosyo-kültürel bir kavram mi oldugu hala tartisiliyor. Evrim teorisine göre kiskançlik, kadin ve erkek için farkli evrimsel güçler tarafindan sekillendirilmis dogal bir tepki. Cinsiyet farkliliklari da insanin evrimsel tarihi boyunca karsilastigi farkli üreme bedelleri ve uyum problemlerine bagli olarak gelisiyor. Evrim teorisine göre, döllenme kadin vücudunun içinde gerçeklestigi için anne çocugun kendisinden oldugundan emindir, oysa baba bundan hiçbir zaman yüzde 100 emin olamaz. Kadinin onu cinsel anlamda aldatmasi, erkegin ilerde çocugun sorumlulugunu üstlenirken soyunu devam ettirememesi anlamina gelir. Kadinin böyle bir sorunu olmamakla birlikte esinin olanaklarina ve destegine ihtiyaç duyar. Evrimsel teoriye göre bu nedenle esin baska bir kadina asik olup, zaman ve olanaklarini ona yönlendirmesi kadin için bir tehlikedir.

Sosyo-kültürel yaklasima göre ise kiskançlik, sosyal ve kültürel bir olgudur. Kisi yasadikça, içinde bulundugu toplumun yarattigi iliski kurallarina göre kiskanmayi ögrenir. Kendi anne ve babasinin iliskisi o kisinin karsi cinsle iliskisinde bir model olacaktir. Onlarin sevgi, saygi, sadakat, kiskançlik tanimlarini ögrenen çocuk, büyüdügünde kendi iliskisinde bu tanimlara uygun davranacaktir. Cinsiyet farkliliklari da kadin ve erkek için kiskançlik yaratan durumlari ve uygun tepkileri tanimlayan sosyal kurallardan etkilenir.

Kiskançlik askin göstergesi midir?

Kiskançlik askin göstergesi degildir. Ask, asiri sevgi ve baglilik duygusudur. Olagan sevmeden, kisinin duygularini yönetmede zorluk yasamasi durumuyla ayristirilabilir. Özellikle iliskilerin basinda yasanan bu duygu zamanla, iliski olgunlastikça yerini daha kontrol edilebilir ve kalici duygular olan sevgi, güven ve sadakate birakir. Insanin sahip oldugu bu degerli seyi kaybetmekten endise duymasi beklenen bir durumdur. Bu sebeple, birbirini gerçekten seven iki insanin arasinda bir miktar kiskançlik olmasi dogaldir, fakat sahiplenme duygusunun askla alakasi yoktur. Kiskanç kisiler sevilmeye asiri ihtiyaç duyar. Yasadiklari güvensizlik ve yetersizlik duygusuyla bas edemedikleri için iliskide bulunduklari insanin sevgisini kimseyle paylasmak istemezler.

Kiskançlik yasayan kisiler bir yandan iliskilerini sürdürmeye çalisirken, bir yandan da özgüvenlerini korumaya çalisirlar. Iliskiyi korumaktaki amaç daha fazla yasanti paylasmakken, asiri kiskanç kisiler bunu ancak tehdit ederek, zor kullanarak ya da küserek saglayabileceklerine inanirlar. Iliskinin bir rakip tarafindan tehdit edildigini hissettikleri zaman da bu rekabette kaybedeceklerini, sevilmediklerini, sayilmadiklarini düsünürler.

Kiskançlik, içerisinde hangi duygulari barindirir?

Kiskançlik içerisinde özgüven eksikligi ve yetersizlik duygularini barindirir. Özgüven zayifladigi zaman kisi kendini yetersiz, degersiz hissetmeye baslar. Sahip oldugu sevgiyi hak etmedigini ve kaybedecegini düsünür. Bu endise de kiskançlik duygusuna ve onunla bas etmek için gösterilen sagliksiz davranislara sebep olur. Asiri kiskanç kisi, esini devamli kontrol eder, takip eder, onun yasantisini sinirlar ve üzerinde bir baski olusturarak onu kaybetmeyecegini düsünür. Oysa sadakat tehditle degil sevgiyle saglanir. Kiskançlik sonucu sergilenen takip etme, baski altinda tutma, öfke, süphecilik gibi tutumlar karsi tarafi daha da uzaklastirir.

Kadin ve erkeklerin kiskançlik göstergeleri farkli midir?

Sadakat kiskançligi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Eslerin birbirlerini cinsel veya duygusal anlamda aldatmasi çogu iliskiyi derinden etkiler. Her iki cinste de kiskançlik görülse de, kadinlar ve erkeklerin kiskançlik bakimindan farkliliklar gösterdigi bilinmektedir. Yapilan arastirmalar kadinlar duygusal bir aldatma karsisinda daha çok etkilenirken, erkeklerin cinsel bir aldatmada daha fazla kiskançlik yasadigini göstermektedir.

Çiftler, zarar verici kiskançligin önüne nasil geçebilirler?

Descartes’e göre “Kiskançlik, sahip olduklarini koruma isteginden kaynaklanan bir tür korkudur”. Kiskançliga, öfke, degersizlik, çaresizlik, yetersizlik, yalnizlik gibi duygular eslik eder. Birçok kisi geçmis yasantilarinin yaralarini içinde tasir ve süren iliskisinde bu yaralari iyilestirmeye çalisir. Önemli olan, bu yaralari tanimak ve bugünkü iliskiye tasimamaktir. Karsilikli güven için iletisimin açik olmasi önemlidir. Imali sözlerden, üstü kapali elestirilerden ve küskünlüklerden kaçinmak gerekir. Bu noktada, kiskançliga ilimli yaklasmak ve esleri karsilikli konusmaya tesvik etmek önemlidir.

Kadinlar mi daha kiskançtir erkekler mi?

Kadinlar ve erkekler arasinda kiskaçlik derecesi bakimindan bir fark aramak anlamli olmasa da, kiskançlik, tepkileri farklilasmaktadir. Kadinlarin, görece daha yapici davranip, alttan alarak, kendi hak ve isteklerinden vazgeçtikleri, erkeklerin ise tehdit ve kaba kuvvetle kiskançliklariyla bas etmeye çalistiklari görülmektedir.

Kiskançlik ne zaman tehlikeli boyuta ulasir?

Esin telefonlarini dinlemek, takip etmek, eve gelince perdeleri, banyoyu, yatak odasini kontrol etmek, esi akrabalar dahil kimseyle görüstürmemek, her anlatilan olayin altinda bir anlam aramak asiri kiskançliga girer ve tedavi edilmesi gereken bir davranis bozuklugudur.

Asiri kiskançlik nasil tedavi edilir?

Tedavide amaç, kisinin kiskançlik duygularinin altinda yatan duygu ve düsüncelere ulasmaktir. Kisiden kiskançlik hissettigi anlardaki düsüncelerini incelemesi ve kiskançliktan önce gelen duygulari fark etmesi istenir. Bu duygu ve düsüncelerin farkina varmak, onlari ayri ayri ele almaya ve rasyonel (mantikli) olup olmadiklarina daha tarafsiz bakmaya olanak taniyacaktir. Kisiye sevilmeye deger bir insan oldugu vurgulanmali, kendi degersizlik hislerinin altinda yatan nedenler arastirilmalidir. Bu noktada önemli olan, hem kisinin geçmisten getirdigi olumsuz algi ve ihtiyaçlari belirlemek, hem de bu olumsuz duygularla bas etmesi için daha saglikli yollar bulmasina yardim etmektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası