Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGINIZ ÇOK AGLIYORSA SÜTE DIKKAT!

Yeni dogan bebeginiz sürekli agliyor, gaz sancisi nedeniyle sikintili anlar yasiyor ve kilo alamiyorsa onun bu durumunu durup degerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü bebeklerin hemen hemen hepsinde görünebilen bu belirtiler bazen süt alerjisinin göstergesi olabiliyor.

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökçe Günbey, bebeklerde görülen süt alerjisi ile ilgili bilgi verdi.

Anne Sütü Alan Bebeklerde de Inek Sütü Alerjisi Görülebilir Bebeklik döneminde en sik rastlanan gida alerjisi, “süt alerjisi” yani “inek sütü alerjisi”dir. Inek sütündeki proteinlere karsi (özellikle beta laktalbümin) vücudun verdigi bir alerjik reaksiyondur. Inek sütünün bebege direk verilmesi ile olabildigi gibi, anne sütü ile beslenen bebeklerde, annenin diyetindeki inek sütü içeren gidalarin bebege emzirme yolu ile geçmesi sonucu da ortaya çikabilmektedir. Ayrica çogu hazir mamanin inek sütü proteinlerini içermesi nedeni ile, mama ile beslenen bebeklerde de alerji görülebilmektedir.

Emziren Anne Beslenmesine Dikkat Etmeli

Inek sütü alerjisi olan çocuklarda genellikle keçi sütü ve soya sütüne karsi da çapraz alerji gelisebilmektedir. Bebege ve anneye beslenme önerilerinde bulunurken bu konuya dikkat edilmelidir.

Bazen Ilk 6 Ayda Bazen Daha Büyük Çocuklarda Alerji Ortaya Çikabilir

Belirtiler bebege ve alerjinin agirlik derecesine göre degiskenlik göstermektedir. Bazi bebeklerde tek bir belirti olurken, bazilarinda birden fazla belirti birlikte olabilmektedir. Klinik bulgular genellikle ilk 6 ayda baslamakla birlikte, bazen daha geç yaslarda da ortaya çikabilmektedir. Belli basli belirtiler sunlardir:

• Ilk aylarda asiri aglama ve ciddi gaz sancisi

• Beslenme sonrasi kusmalar ve buna bagli olarak tarti alamama

• Kanli ve sümüksü diskilama ve bazen de kabizlik

• Ciltte egzema tarzinda kizarik ve kasintili deri döküntüleri

• Geçmeyen bir hisilti, öksürük, burun tikanikligi

• Tekrar eden bronsit ve/veya bronsiolit ataklari

• Anafilaksi (çok nadirdir, inek sütü proteini alimindan hemen sonra ( en geç ilk 1 saat içinde)gelisir. Deri döküntüsü, yüzde, dil ve agizda sisme, solunum yollarinda gelisen ödeme bagli olarak ortaya çikan nefes almada güçlük ve tansiyonda düsme ile birlikte görülen bir sok tablosudur. Tedavi edilmediginde ölümcüldür.)

Genetik Faktörler Önemli

Bebekteki belirtiler ile inek sütü arasindaki baglanti, aile ile görüsülerek sorgulanmali ve ailede alerji öyküsü arastirilmalidir. Fizik muayene bulgulari ve aileden alinan öykü dogrultusunda inek sütü alerjisinden süphelenilen bebeklere daha ileri tani yöntemleri uygulanabilir.

Tanida 3 yöntem kullanilmaktadir.

• Deri testi: Her yasta yapilabilir, güvenilirlik %95 tir.

• Kanda inek sütüne özgü antikorlarin tespit edilmesi (inek sütü spesifik-Ig-E), %90 güvenilirdir.

• Eliminasyon yöntemi: Inek sütü içeren gidalar bebege bir süre verilmez. Bu süre içinde mevcut belirtilerin kaybolmasi beklenir. Belirtiler geçtikten sonra inek sütü tekrar denenir. Belirtilerin yeniden ortaya çikmasi inek sütü alerjisini destekleyecektir.

Inek Sütü Yerine Hindistan Cevizi Sütü

Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin tükettigi süt ve süt ürünleri emzirme yolu ile bebege geçerek alerjiye yol açmaktadir. Bu durumda anne sütü ile beslenmeye devam edilmesi, ancak annenin diyetinden süt ve süt ürünlerinin tamamen çikarilmasi önerilmektedir. Anneyi kalsiyum eksikliginden korumak için medikal destek önerilmeli ve diyetisyen esliginde beslenmesi düzenlenmelidir.

Inek sütü alerjisi olan bebeklerde soya proteini ve keçi sütü alerjisi de birlikte olabileceginden annenin diyetinden bu grup ürünlerde çikarilmalidir. Tereyagi ve margarin yerine bitkisel yaglar tercih edilmeli, krema, süt tozu, sütlü bisküviler, sütlü makarnalardan kaçinilmalidir. Pirinç sütü, yulaf sütü ve hindistancevizi sütü, inek sütü yerine kullanilabilir.

Ürün Etiketleri Iyice Okunmali

Süt birçok hazir gida maddesinde bulundugundan satin alirken ürün etiketi dikkatlice okunmalidir. Içinde kazein, kazeinat, sodyum ve/veya kalsiyum kazeinat ve laktalbumin olan gidalardan uzak durulmalidir.

Zaman Zaman Ilaç Tedavisi de Gerekebilir

Tedavide ana prensip alerjiye yol açan maddeden kaçinmaktir. Anne sütü ile beslenen bebekte annenin diyetinden süt ve süt ürünlerinin çikarilmasi ile tedaviye baslanmis olacaktir. Ayrica alerji ortadan kalkana kadar mevcut klinik bulgulara göre, bebege ilaç tedavisi uygulanmasi da gerekebilmektedir.

Özel Mamalar Tercih Edilmeli

Mama ile beslenen bebeklerde ise inek sütü proteini içermeyen mamalar tercih edilmelidir. Bu mamalar 3 grupta ele alinabilir:

1. Soya bazli mamalar: Inek sütü alerjisi olan bebeklerin %17-47 sinde soya proteinine karsi da alerji gelisebilmektedir. Ayrica soya bazli mamalar 6 aydan küçük bebeklerin beslenmesinde uygun degildir. Bu nedenle inek sütü alerjisinde soya bazli mamalar ilk tercih olmamalidir.

2. Tam hidrolize mamalar: Özel islemlerden geçirilerek proteinleri parçalanmis ve alerjik özellikleri yok edilmistir. Tatlari çok iyi degildir. Inek sütü alerjisinde ilk tercih edilmesi gereken mamalardir.

3. Amino asit bazli mamalar: Tam hidrolize mamalara yanit alinamayan %10 vakada kullanilmasi gerekir.

Bebek Büyüdükçe Inek Sütüne Uyum Saglar

Inek sütü alerjisi saptanan bir bebege 12-18 ay süre ile inek sütü içeren gidalar ve inek sütü bazli mamalar verilmez, özel mamalar ile beslenmesi desteklenir. Bu sürenin sonunda tekrar inek sütü verilmeye baslanarak belirtilerin ortaya çikip çikmadigi gözlenir. Inek sütünü tolere etmeye baslama süresi bebekten bebege degisiklik göstermektedir. Çocuklarin %56’ sinda 1 yilda, %77’ sinde 2 yilda, %87’ sinde 3 yilda inek sütüne tolerans gelismektedir.

Alerji saptadigimiz bir bebekte inek sütünü diyetten ne kadar elimine edebilir ve bebegi bu alerjen maddeden ne kadar çok koruyabilirsek, tolerans gelismesi ve iyilesme süreci de o kadar çabuk olacaktir.

Anne Sütü Ile Beslenme Korunmada Önemli

Tüm hastaliklarda oldugu gibi inek sütü alerjilerinde de korunma çok önemlidir. Anne sütü ile beslenme korunmada esastir. Anne sütü, bebekleri alerjik astimdan korudugu gibi, gida alerjilerinden ve özellikle inek sütü alerjisinden de koruyucu rol üstlenmektedir. Ilk 6 ay bebekleri sadece anne sütü ile beslemek, alerjen gida ile yani inek sütü ile bebegi mümkün oldugunca geç tanistirmak ve ilk 12-18 ay inek sütü vermemek korunmada dogru bir yaklasim olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası