Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“DOMUZ GRIBI HAMILELER IÇIN BÜYÜK TEHLIKE”

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof.Dr.Volkan Korten:

Türkiye’de giderek yayilan Influenza A (H1N1) domuz gribine yakalanma riski en yüksek gruplarin basinda hamileler geliyor. Uzmanlar domuz gribinden korunmanin en etkili yolunun asi oldugunu ve hamilelerin asi olmasinda hiçbir risk bulunmadigini belirtiyor.

Hamilelerin, bagisiklik sistemleri zayifladigi için domuz gribine yakalanma ihtimallerinin diger insanlara göre daha fazla oldugunu belirten Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof.Dr.Volkan Korten hamilelerin ve emziren annelerin domuz gribi asisi olmasinda bir sakinca olmadigini söyledi. Hamilelerin asi konusunda akillarinin karisik olmasinin dogal oldugunu dile getiren Prof.Dr.Korten “Yurtdisindakiler de dahil, medyada asi ile direkt iliskisi olmayan haberler, örnegin ‘Asi oldu düsük yapti’ gibi çikabilmektedir. Ancak bunlarin bilimsel gerçeklerle alakasi yoktur. Düsük normal bir olaydir. ABD’de her gün 2 bin 500 kisi düsük yapmaktadir. Bu sayinin arttigini söyleyebilmek için çok yakin izlem gerekmektedir ve bu da yapilmaktadir. Ancak hamilelerin domuz gribine yakalanma oranlari diger insanlara göre daha fazla. Veriler incelendiginde Bati ülkelerinde domuz gribi nedeniyle yasamini yitirenlerin yüzde 6 ile 10’unu hamilelerin olusturdugu görülmektedir” diye konustu.

Prof.Dr.Korten, hamilelerin asiyi gebeliklerinin her döneminde olabileceklerini belirterek sunlari söyledi : “Dünya Saglik Örgütü (DSÖ) hamileleri zaman kaybetmeden asi olmasi gerekenler listesine koymustur. Bu nedenle gebelerin var olan asiyi zaman kaybetmeden olmasi gerekmektedir. Zaten DSÖ de domuz gribi konusunda onay almis bütün asilarin hamilelere, hamileliklerinin her döneminde uygulanabilecegini söylüyor. Bu nedenle gebeler hem adjuvanli, hem de adjuvansiz asiyi olabilir. Adjuvansiz asiyi getiren Saglik Bakanligi’nin aldigi ekstra bir tedbir.”

Domuz gribi asisinin hem anneyi, hem de bebegi korumaya yardimci oldugunu belirten Prof.Dr.Korten, asinin 6 ayliktan büyük bebeklere de uygulanabilecegini dile getirerek, 6 ayliktan küçük çocugu olan ebeveynlerin kendilerinin asilanmasini tavsiye etti.

Domuz gribi pandemisinin Aralik ayi sonu itibari ile daha da güçlenecegini de vurgulayan Prof. Dr. Korten, “Pandemiyi durdurmak için nüfusun yüzde 51’inin asiyla ya da hastaligi geçirerek bagisiklik kazanmasi gerekiyor” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası