Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAGISLI HAVALARDA SAKATLANMA RISKINE DIKKAT!

Kis sartlarinin etkisiyle acil servislerde kirik ve çikik vakalarinda artis gözlenmektedir. Bu aylarda düsmelere bagli olarak en fazla el bilegi, kalça, omuz çevresi ve ayak bilegi kiriklariyla karsilasilmaktadir.

Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Yalin Dirik, “Kis aylarinda artan sakatlanmalar ve alinmasi gereken önlemler” hakkinda bilgi verdi.

Yas Arttikça Kirik Sayisi da Artar

Düsme sirasinda refleks olarak yüzü korumak için el ve ayak bilegi öne dogru hareket eder. Bu yüzden, el ve ayak bilegi kiriklariyla sik karsilasiriz. Yere düsüp çarpma sonucu kalça kiriklari, omuz çevresi kirik ve çikiklari, omurga kiriklari sik görülür. Yas ortalamasi arttikça basit düsmelerle olusan kirik sayisi da artmaktadir. Özellikle ileri yastakilere, kötü hava kosullarinda mecbur kalmadikça disari çikmamalarini öneriyoruz.

Yürürken Ellerinizi Cebinize Sokmayin

Yagisli ve sisli havalarda görüs mesafesinin azalmasi trafik kazalarinda artisa neden olur

Bununla birlikte yayalarin karli, buzlu, kaygan zeminlerde yürümesi güçlesmektedir. Buzlu yolda ellerin cepte olmasi, büyük adimlar atilmasi düsmeye daha çok neden olmaktadir. Yürürken düsmeleri azaltmak için bazi önlemler alinabilir. Evden çikmadan önce disaridaki hava sartlari kontrol edilmeli, ona göre kiyafetler tercih edilmelidir. Tabani kaygan olmayan alti lastik ve tirtikli ayakkabilar giyilmeli, ayak bilegi yaralanmalarini önlemek için bilegi kavrayan botlar tercih edilmelidir. Yürürken küçük ve dengeli adimlar atilmalidir. Ellerin cepte olmamasi ise düsme aninda avuç ortalarini yere koyarak, vücudun herhangi bir bölgesinin yere daha sert bir sekilde çarpmasina engel olur.

Kirigi Olan Hastayi Hareket Ettirmek Risklidir

Düsme veya çarpma sonrasinda hareketle artan agri, sekil bozuklugu, ödem ve kanama nedeniyle siskinlik ve morarma olmasi halinde kiriktan süphelenilmelidir. Kirik oldukça agrili bir durumdur ve ne yazik ki bizi tedbirsiz yakalar. Acil durumlarda geçici olarak sargilama ve hastayi hareketsiz hale getirme önem tasir. Hastayi kipirdatmak ya da pozisyon vermeye çalismak kirigin durumunu ve yerini tam bilemeyecegimiz için oldukça risk tasir. Bilinçsiz hareket ettirmek, iç kanamayi artirabilecegi gibi hastanin aci çekmesine de neden olur. Kirik süphesi varsa, kirik kemik uçlarinin çevresindeki damar, sinir gibi yumusak dokulara zarar vermemesi için kirik uçlari mümkün oldugunca hareketsiz tutulmalidir. Kolu ilgilendiren bir yaralanma ise yüzük, saat gibi esyalar hemen çikarilmalidir. El bilegi, ayak bilegi, omuz çevresi kirigi varsa geçici tespitle acil servise basvurulmali, sismeyi önlemek için cilde direkt temas etmeden buz uygulanmalidir. Kirik tedavisi, kirik kemik uçlarinin birlestirilmesi ve birbirlerine kaynamalarini içeren ve daha sonrasinda hastanin uzvunu eskiden oldugu gibi saglikli kullanabilmesi sürecini kapsamaktadir.

Ortopedik travmalar iyi bir organizasyon, özel egitim ve deneyime sahip bir ekip, en üst seviyede teknoloji kullanimi, konuyu ilgilendiren diger brans (genel cerrahi, beyin cerrahi vb.) ekipleriyle yakin isbirligi ve bilgi paylasimi prensipleriyle çalismalidir.

Amaç; kirik nedeniyle bozulan saglik durumu ile is ve sosyal yasam performansinin en kisa zamanda tam olarak düzeltilmesidir. Ortopedik yaralanmalarda modern acil yaklasimda ana prensipler; ilk müdahalenin kusursuz biçimde yapilmasina olanak saglayacak acil servis donanimi, 24 saat yeterli degerlendirme yapabilecek kalitede nöbetçi ortopedi ekibi, 24 saat standart radyoloji-laboratuvar incelemelerinin yaninda 3 boyutlu tomografi- MR olanaklarinin bulunmasi, gerektiginde diger brans hekimleri ile konsültasyon olanaklari, operasyon gerektiginde de gerekli altyapinin ( ileri düzeyde ameliyathane, yogun bakim, tibbi materyal vs.) bulunmasi sayilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası