Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“BOTOKS”UN IYILESTIRDIGI 6 HASTALIK

Botoks 'Clostridium Botulinum' adi verilen bakterinin salgiladigi bir toksin ve yaklasik 30 yildir kullaniliyor. Ilk önce sasilikta, sonra nörolojik hastaliklarin tedavisinde ve kozmetik alaninda adini duyuran botokstan, toplam 6 hastalik grubunun tedavisinde yararlaniliyor. Ancak nörolojide kullanildigi alanlar kozmetige göre daha az biliniyor.

Acibadem Maslak Hastanesi'nden Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Yesim Gülsen Parman, botoksun kas içine enjekte edilerek kullanildigini, asiri kasilan kasta geçici güçsüzlük yaparak etkisini gösterdigini ve bu etkinin de 3–4 ay sürdügünü belirtiyor. Botoks kas içine enjekte edildiginde o kas veya kas gruplarina ulasan sinir uçlarini geçici olarak devre disi birakiyor. Böylece kaslarin sebep oldugu istemsiz hareketleri ve asiri kasilmayi ortadan kaldiriyor. Bu etki 3–4 ay kadar sürdügünden, bu süre sonunda kasilmalar tekrar baslayabiliyor. Bu nedenle enjeksiyonlari tekrarlamak gerekiyor.

Prof. Dr. Yesim Gülsen Parman, botoksun kozmetik disinda baslica 6 hastalik grubunda iyilestirici etkisi bulundugunu belirterek, su bilgileri verdi:

Tiklerinizden Botoksla Kurtulun

Botoks distoni ve tiklerin tedavisinde kullaniliyor. Distoni; istemsiz, süregelen, bükücü, döndürücü nitelikte kas kasilmalariyla ortaya çikan, tekrarlayan istem disi hareketlere neden olan, geçici ya da kalici anormal postürlere yol açan bir hareket bozuklugu. Bir tür hareket sistemi hastaligi olan distoni, beynin daha çok derin yapilarini tutan hastaliklarda görülüyor. Bazi hastaliklara eslik edebilecegi gibi (Parkinson hastaligi), tek basina bir hastalik olarak da ortaya çikabiliyor. Üstelik her yasta görülebiliyor. Ayri ayri vücut bölgelerini tutabilecegi gibi (yüz, boyun) tüm vücutta yaygin olarak da rastlaniyor.

Botoksun tedavi amaçli kullanildigi, nörolojik durumlar sunlar:

Boyun kaslarinin istemsiz kasilmasi (spazmodik tortikolis)
Göz çevresinde yer alan kaslarin asiri kasilmasi (blefarospazm)
Yazici krampi (yazi yazarken ortaya çikan parmak ve kol kaslarinda asiri kasilma)
Çene kaslarinin kasilmasi (Oromandibüler distoni)
Ani, istemsiz, tekrarlayici hareket veya jestler olarak bilinen tikler, özellikle bas-boyun bölgesini ilgilendirdiginde (asiri göz kirpma, yüz burusturma, boyun çevirme) botokstan yarar görebiliyor.

Sertlesen Kaslari Yumusatiyor, Spastisiteye Iyi Geliyor

Beyinde ve omurilikte hareketle ilgili merkezlerin hastalandigi durumlarda spastisite ortaya çikabiliyor. Kaslarda ve kas gruplarinda sertlesme ve kasilmayla kendini gösteriyor dolayisiyla istemli hareketin yapilmasini güçlestiriyor. Spastisiteye yol açan hastaliklarin basinda, beyin damarlarinin tikanmasi ya da beyin kanamasi sonucunda ortaya çikan inme (felç) geliyor. Bu durumdan baska, beyin ve omurilik travmalari, multiple skleroz (MS) gibi sinir sistemini hasara ugratan hastaliklar da sayilabilir. Botoks uygulamasina iyi bir fizyoterapi programinin da eklenmesi tedaviyi daha etkili kiliyor. Spastisiteyi tedavi etmek için birçok yöntem uygulaniyor:

Öncelikle ilaçla tedavi denebiliyor, gerekli durumlarda cerrahi tedaviye de basvurulabiliyor.
Son yillarda özellikle öne çikan botoks uygulanan tedaviler, asiri kasilan ve sertlesen kas ve kas gruplarinin gevsemesine neden oluyor.
Bu tedavi yöntemi fizyoterapi ile birlikte uygulandiginda basarili sonuçlar alinabiliyor.

Sürekli Göz Kirpmanin Çaresi Var

Hemifasyal spazm (HFS), yüz siniri tarafindan uyarilan yüzün mimik kaslarinin aralikli olarak kasilmasiyla olusuyor ve genellikle eriskinlerde görülüyor. Önce tek tarafli olarak göz çevresinde basliyor, ardindan zamanla ayni taraftaki yüz kaslarina yayiliyor. Yayildigi kaslar arasinda baslicalari; yanak kaslari, agiz çevresi kaslari ve nadir olarak da boyun kaslari sayilabilir. Bu hastaligin tedavisi için de ilk seçenek. botoks. Göz çevresindeki kaslara ve spazmin görüldügü yüz kaslarina uygulaniyor. Tedavi hastalarin yüzde 80-90’inda olumlu sonuç veriyor.

Asiri Terlemeyi Durduruyor

Hiperhidrozis (Asiri Terleme), ter bezlerinin asiri çalismasiyla ortaya çikiyor. Bu sorunu olan pek çok kisi için kozmetik açidan rahatsiz edici bir hale dönüsüyor. Özellikle koltuk alti, avuç içi ve ayak tabani asiri olarak terliyor. Ancak yüzde de asiri terleme görülebiliyor. Asiri terlemeyi durdurmak için kullanilan botoks; diger uygulamalarda oldugu gibi kas içine degil, deri içine veya altina enjekte ediliyor. Bunun nedeni ise terlemeyi düzenleyen sinir uçlari derinin üst tabakasinda yer almasi. Enjekte edilen botoksun etkisi 6 ay kadar sürüyor.

Dis Gicirdatmada Botoksun Etkisi 6 Ay Sürüyor

Bruksizm (dis gicirdatma) genellikle uyku esnasinda olusan güçlü çene hareketlerinin neden oldugu çeneleri sikma, disleri gicirdatma ile ortaya çikiyor. Genellikle bu aliskanliga sahip bireyler, gece uyku sirasinda ortaya çiktigi için dislerini gicirdattiklarindan habersizler. Dis gicirdatma; dislerde asinma, dis ve dolgularda kiriklara yol açabiliyor. Yüzdeki kaslarda ve çene ekleminde agri, buna bagli olarak kronik bas agrisina neden olabiliyor. Dis hekimlerince uygulanan gece koruyucularinin yaninda botoks ile tedavi olumlu sonuçlar verebiliyor. Uygulama oldukça basit ve etkisi en az 6 ay sürüyor.

Migren Ve Gerilim Tipi Agriya Da Uygulaniyor

Kas gevsetici etkisi iyi bilinen botoksun ayrica agriya neden olan bir takim kimyasal maddeleri de etkiledigi varsayimindan yola çikilarak yapilan çalismalarda, bu ilacin migren tipi basagrisi ve gerilim tipi basagrisinda da yararli olabilecegini telkin eden sonuçlar var. Özellikle, uzun süredir basagrisi olan ve çesitli tedavi yöntemlerinden yararlanmayan, kullandiklari ilaçlarin yan etkilerini tolere edemeyen hastalara da botoks tedavisi önerilebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası