Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINLARIN YÜZDE 20-30'UNUN SAÇINDA ERKEK TIPI DÖKÜLME VAR

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadinlarda görülebilen bir saglik sorunu. Saglikli bir kisinin saçlarinin yüzde 15'inin dökülme evresinde oldugunu ve günde ortalama 50-100 tel saç dökülmesinin normal kabul edildigini belirten Acibadem Bakirköy Hastanesi Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Belma Bayraktar, erkeklerde saç dökülmesinin daha sik görüldügünü, bu durumun 25 yasina kadar erkeklerin yüzde 25'ini, 40 yasina kadar yüzde 40'ini, 50 yasina kadar ise yüzde 50'sini etkiledigini belirtiyor. Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen “Androgenetik saç dökülmesi”, kadinlarin yüzde 20-30'unu etkilerken, 25 yasindaki erkeklerin yüzde 30'unda bu tip saç dökülmesi ortaya çikiyor.

Saç dökülmesi hakkinda bilgiler veren Dr. Belma Bayraktar, bu konuda merak edilen sorulari yanitladi:

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok nedeni var. Tedaviden önce nedenleri tespit etmek büyük önem tasiyor.

Kalitimsal saç dökülmesi: Erkeklik hormonunun etkisiyle güçlü saç telleri ince tüylere dönüsüyor, bu nedenle saçin uzama asamasi kisaliyor. Saç kökü faaliyeti de önemli ölçüde azaliyor. Bu tür saç dökülmesi önce alnin kösesinde, sonra da saç ayirma çizgisi ile basin üst kisminda ortaya çikan saç bosluklari ile kendini gösteriyor. Erkeklik hormonu farkli miktarlarda da olsa, hem kadinda hem erkekte bulundugundan kalitimsal saç dökülmesine kadinlarda da rastlaniyor.

Androgenetik saç dökülmesi (erkek tipi saç dökülmesi): Erkeklik hormonu olan androjenler tarafindan etkilenen, genetik olarak yatkin kisilerde genellikle 20'li ve 30'lu yaslarda ortaya çikan ve öncelikle alin bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi ile sonra da tepe bölgesinin incelip açilmasiyla ortaya çikan durumdur. Erkeklerin yüzde 30'u 25 yasinda, yüzde 40'i 40 yasinda, yüzde 50'si 50 yasinda saç dökülmesiyle karsi karsiya kaliyor. Kadinlarin yüzde 20-30'unda erkek tipi saç dökülmesi görülüyor.

Olagan saç dökülmesi: Ömrünü tamamlamis saç kendiliginden veya dis etkilerle (tarama, yikama, firçalama) dökülüyor. Bunun yerine yeni saç çikiyor. Günde ortalama 100 adet saç dökülüyor. Stres, yetersiz beslenme ve diyet, demir ve protein eksikligi, cerrahi müdahaleler, atesli hastaliklar, mevsim degisiklikleri, tiroid bezi hastaliklari ve diger endokrin bozukluklar, dogum sonrasi ve menopoz gibi durumlarda yasanilan hormonal degisiklikler olagan saç dökülmelerinin içinde yer aliyor.

Ilaçlara bagli dökülmeler:

Yüksek doz A vitamini,
Androjenler,
Mantar ilaçlari,
Tansiyon ilaçlari,
Bazi agri kesici sislik giderici ilaçlar,
Pihtilasma önleyici ilaçlar,
Kanser ilaçlari, tiroid ilaçlari,
Ülser tedavisinde kullanilan ilaçlar,
Antiviral ilaçlar,
Epilepsi ilaçlari,
Hormon ilaçlari,
Psikiyatride kullanilan bazi ilaçlar,
Ilaçlara bagli saç dökülmeleri genellikle geri dönüsümlüdür. Bazi genetik hastaliklar saç dökülmesiyle birlikte olabilir. Bazi hastaliklarda (Lupus, frengi, tiroid hastaliklari, AIDS gibi)
saç dökülmesi görülebilir.
Mevsimsel saç dökülmeleri: Saçin siki bir sekilde toplanmasi ve sert taranmasi da dökülmeye neden oluyor. Mevsim geçislerinde artan saç dökülmeleri normal kabul ediliyor, özellikle yaz sonu saçlar yogun günes isini, havuz ve denizden sonra yipraniyor, dökülme artiyor. Dökülme aylarca devam etmiyor, uzun sürüyor ve saçlarda belirgin seyrelme olursa bir cilt hekimine basvurmak gerekiyor.

Agir diyetler de saçlari döküyor

Saç dökülmesi yasayan kisilerin önce bir cilt hekimine basvurmasi gerekiyor. Bazen kan tetkikleri yapilarak demir, çinko, biotin eksikliginin saptanmasi, tiroid veya baska bir hastalik olup olmadigi, kullanilan ilaca bagli mi döküldügü, stresten mi kaynaklandiginin arastirilmasi önem tasiyor. Çünkü bazen kullanilan ilacin kesilmesi bile çözüm olabiliyor. Asiri diyetler de saçi dökebildigi için beslenmede protein ve vitaminden zengin beslenme önemli.

Saçi sert firlamak travma yaratiyor

Beslenme disinda saçlara zarar verici islemlerden mümkün oldugunca sakinmak gerekiyor. Perma, boya, sik sik fön çektirmek, saçlari sik ve sert bir sekilde firçalamak da döküyor. Saçlarin yapisina uygun sampuanla yikanmasi gerekiyor, ayrica zaman zaman evde de uygulanabilecek uygun karisimlarla saç maskeleri yapilmasi yarar sagliyor. Dr. Belma Bayraktar, eczanelerde bulunan saç besleyici toniklerin bir cilt hekimine danisilarak kullanilabilecegini, saçlarin kurutucularla degil, dogal akisina birakilarak kurutulmasini öneriyor.

Dökülme bir ayi astiysa hekime basvurun

Dr. Belma Bayraktar, tüm bu uygulamalara ragmen dökülmenin bir aydan fazla sürmesi, saçlarin eski hacmini ve canliligini kaybetmeye baslamasi üzerine mutlaka hekime basvurulmasi gerektigini söylüyor. Yagli saçlarin sik ve uygun sampuanla yikanmasini öneren Dr. Bayraktar, “Çünkü saçlar yaglanirsa daha çok dökülür. Kuru saçlarin ise yumusak sampuanlarla yikanmasi önerilir. Saçlari sik ve sert firçalamak uygun degildir” diyor.

Saç ürünleri dökülmeyi önlüyor mu?

Son dönemde saç dökülmesini engelleyici ve yeniden saç çikartici birtakim ürünler eczanelerde satiliyor. Bunlardan bazilari tablet seklinde agizdan alinan, saçi kökünden besleyip nemlendiren, yaslanma karsiti olmanin yanisira içeriginde bugday tohumu yagi, aminoasit, E vitamini, B vitamini, çinko, magnezyum, yag asitleri, antioksidanlar da bulunuyor. Bu tür ürünlerin son derece faydali oldugunu anlatan Dr. Belma Bayraktar, sunlari söyledi: “Fakat en az 3 ay süreyle kullanilmalari gerekiyor. Bu ürünlerin bir kismi agiz yoluyla aliniyor, ayrica son derece faydali tonik ve losyonlar da var. Fakat hepsinin cilt hekimi tarafindan önerilmesi önem tasiyor. Erkek tipi dökülmede FDA onayli iki ürün var. Fakat kullanim süresi oldukça uzundur, birakildiginda ise aylar içersinde dökülme yeniden baslayabiliyor. Ayrica saçlara uygulanan saç mezoterapisi yöntemiyle de son derece basarili sonuçlar aliniyor. Bu tedavide bir takim saçi besleyici vitamin, mineraller enjektör yardimiyla saç köklerine veriliyor. Önce haftada bir, daha sonra seans araliklari açilarak isleme devam ediliyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası