Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BU YILBASI VERDIGINIZ SÖZLERI TUTUN VE KENDINIZE SAGLIK ARMAGAN EDIN

Her yilbasinda, saglimiza dikkat etmeye, iyi beslenmeye, düzenli egzersiz yapmaya, sigara ve diger kötü aliskanliklardan kurtulmaya karar veririz. Fakat aldigimiz bu kararlar, kisa süre sonra unutulup gider. Peki, kendimize verdigimiz bu sözleri tutmayarak, kalp rahatsizligi, diyabet ve kansere yakalanma riskimizi azaltma firsatina sirtimizi döndügümüzü bilsek yine de bu kadar vurdumduymaz olabilir miyiz?

Anadolu Saglik Merkezi (ASM) hekimleri, gündelik yasantinizda alacaginiz basit önlemlerle hastalik risklerini azaltmanin mümkün olabilecegini dikkat çekiyor. Gelin, uzmanlara kulak verin ve yeni yilda kendinize saglikli bir yasam armagan edin.

Aç kalmaya degil, yemek yemeye odaklanin

Bilinçsiz sekilde diyet yapan kisilerin en sik tekrarladiklari hatalardan biri, kendilerini uzun süre aç birakmaktir. Oysa gün boyu hiçbir sey yemeyip aç kalan kisi özellikle aksam yemegini fazla kaçirabilir. Bütün gün aç kalmak yerine, dört saatlik araliklarla hafif ve saglikli yiyecekler “atistirmak”, özellikle de ögle yemeginden sonra, ikindi saatlerinde “ikinci bir ögle yemegi” yemek, sizi tok tutacak ve geceleri ani bastiran “açlik krizlerini” engelleyecektir. Et, balik, tavuk gibi besinleri, sebzelerle birlikte tüketin. Türk mutfaginin sebze yemekleri bunun için idealdir.

Yemekleriniz için kalori hesabi yapin

Günlük kalori ihtiyacinizi basit bir sekilde hesaplayabilirsiniz. Önce vücut agirliginizi 20 ile çarpin (örnegin, 60 kiloysanz, 1.200 kalori (1.2 kcal)). Günlük hayat tarzinizda hareketli biriyseniz buna 600 kalori, çok hareketli biriyseniz, 700–900 kalori ekleyin. Elde ettiginiz toplam rakami, gün içerisinde ögünlerinize esit olarak dagitin.

Haftada en az üç kez balik yiyin

Balik, önemli bir Omega 3 kaynagidir. Özellikle somon, ton, palamut gibi “koyu renk etli” baliklarin etindeki yaglarin, kalp ve beyin sagligi için yararli oldugu yönünde bilimsel kanitlar bulunmaktadir.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Insan vücudunun yaklasik yüzde 60’i sudan olusur. Alti haftada bir vücudumuzdaki su, içtiginiz suyla yenilenir. Bu nedenle su, sadece yasamak için degil, hücre yenilenmesi açisindan da çok önemlidir. Susadiginizda, akliniza ilk gelen içecek, her zaman su olsun.

Günde en az sekiz saat uyuyun

Bilimsel çalismalar, insanin en az sekiz saatlik bir uykuya gereksinim duydugunu gösteriyor. Yeterli uyku, sagladigi yararlarin yani sira kendinizi daha iyi hissetmenizi saglayacaktir ve hafizanizi güçlendirmenize yardimci olacaktir.

Hekiminize danismadan aspirin kullanmayin

Aspirin, kalbi korumak için faydali olabilir ancak bunun herkes için geçerli bir kural olmadigi unutulmamalidir. Yakin zamanda yapilan klinik arastirmalar, 65 yasindan genç kadinlarda, aspirinin kalp hastaliklarindan koruyucu bir etkisi bulunmadigini göstermistir. Bu nedenle düzenli aspirin kullanmadan önce hekiminize danisin.

Ipod’unuz var, cep telefonunuz da… Peki ya adim sayar?

Yeni arastirmalar, yürüyüs sirasinda adim sayar kullanan kisilerin, günde yaklasik 1,5 km daha fazla yürüdüklerini, daha fazla kilo kaybettiklerini ve tansiyon düzeylerini düsürdüklerini gösteriyor. Günlük yürüyüs süresi ve mesafesi olarak kendinize 30 dakika, ya da 10.000 adim koyabilirsiniz.

Yoksa hala sigara mi içiyorsunuz?

Hemen simdi sigarayi birakin. Birakmak zor geliyorsa, bugünden itibaren yavas yavas azaltin. Mesela, içeceginiz sigarayi yariya kirip, yarisini için, ya da her iki sigaradan birini “atlatin”. Dahasi, hemen simdi sigarayi birakmak konusunda yardim alin. Sigaraya “hayir”, yasama “evet” deyin.

Vitamin kullanimini abartmayin

Vitaminler yararlidir ancak kullanimi abartmamak sartiyla. Vitamin ve mineral ihtiyacinizi, tabletler yerine dogal besinlerden almaya özen gösterin. Kadinlarin günde en az bir miligram kalsiyum (menopoz sonrasinda 1,2 miligram) almalari gerektigini unutmayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası