Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KAFAYI SISIREN BASINCA ENDOSKOPIK TEDAVI

Santa gerek kalmadan beyindeki fazla sivi bosaltiliyor

Hidrosefali, anne karninda ya da sonradan olusabilen ciddi bir saglik sorunu. Bebegin basinda asiri sivi birikmesiyle ortaya çikiyor. International Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Soner Duru, beynin içinde bulunan 4 tane karincik ve beynin birinci ve ikinci zarlari arasinda beyin omurilik sivisinin bulundugunu, bu hastaligin da asiri sivi birikmesi nedeniyle olustugunu belirtiyor. Bu nedenle de hidrosefali ile dogan çocuklarin kafalari normal çocuklarinkinden büyük oluyor; öyle ki çocuk basini tasimakta zorluk çekiyor. Beyne biriken su nedeniyle artan kafa içi basincin azaltilmasi için de sant tedavisinin yani sira artik endoskopik yöntemle de girilerek sivi bosaltilabiliyor.

Sant takmadan endoskopik tedavi yapiliyor

Bazi tür hidrosefalilerde hiç sant takmadan endoskopik olarak beyne girilebildigini anlatan Doç. Dr. Soner Duru, yöntemin uygulanisi hakkinda su bilgileri veriyor:

“Beyinde adeta sant yapilacakmis gibi nöro endoskopik olarak tek bir delik açiliyor. Yan karincik tavanindan giriliyor, üçüncü karinciga ulasiliyor, tabanina yaklasik 6-7 mm'lik bir delik açilarak endoskopik olarak giriliyor. Üçüncü karincigin alti, beyin omurilik sivisinin dolastigi dogal yollardan bir yol. Bu yöntem tikayici tip hidrosefalilerde geçerli oluyor. Tabana delik açilip by-pass yapiliyor. Beyin omurilik sivisinin fazlasi asagi akiyor. Islem çok kisa, ama iyi bilmek lazim, çünkü endoskopik alet beynin ortasinda dolasmayi gerektiriyor, beyin sapi, hafizayla ilgili merkezler de yol üzerinde bulunuyor, yani çok hayati merkezlerden alet geçiriliyor. Ameliyati yaklasik 20 dakika sürüyor. Hasta ertesi gün taburcu oluyor. Ekonomik olarak avantajli, hastanin santa bagimli olmaktan ve sant komplikasyonlarindan kurtuluyor.”

Beyindeki fazla sivi disari atiliyor

Sag kulagin arkasinda kafatasinda küçük bir delik açiliyor santin bir ucu buradan beyin bosluklarina yerlestiriliyor. Daha sonra cilt altindan ilerletilerek diger ucu karin bosluguna kadar uzatiliyor. Hastalarin korktugu gibi sant takma ameliyati büyük bir ameliyat degil, yaklasik 40 dakika sürüyor. Hasta bir gün hastanede kaliyor. Hastalar ameliyattan 3-4 gün sonra normal hayatina dönüyor. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün çok fazla hareket edilmemesi öneriliyor. Asiri sivi bosalmasina neden olabilecegi için fazla hareket edilmesi sakincali olabiliyor. Hastanin santin oldugu bölgeyi darbelerden korumasi gerekiyor. Basini biraz yüksekte tutarak uyumasi önem tasiyor. Sant eger tikanirsa degistirilebiliyor. Sant takilinca hastanin eski sikayetleri tekrar artarak ortaya çikarsa tikanmasindan süphelenmek lazim. Santin büyüklügü bir 25 kurusun büyüklügü kadar ve bazi tiplerinin basinci disaridan kontrol edilebiliyor. Sant uygulamasinin en önemli komplikasyonu enfeksiyon olusabilmesi ve tikanmasi. Her türlü enfeksiyonun çocugun zeka gelisimine zarar verecegini belirten Doç. Dr. Soner Duru, “Eger hiç komplikasyon olusmamissa, ek hiçbir anormallik yoksa, çocugun zekasinda sorun olmaz, matematik profesörü bile olabilir.” diyor.

Hidrosefali, hamilelik döneminde anlasilabiliyor

Hamilelere yapilan ultrason ve fetal MR ile bu sorunun anlasilabilmesi mümkün oluyor. Doç. Dr. Soner Duru, fetal MR'in çikmasindan sonra bu anormalliklerin ultrasonografiye göre daha ayrintili görüntülenebildigini söylüyor. Süpheli durumlarda amniyosentez yapilmasi gerekebiliyor. Eger tek basina hidrosefali varsa, ek bir beyin anomalisi yoksa, korteks denilen beyin kabugu çok ince degilse bebek, dogduktan sonra ameliyat edilerek normal yasantisini sürdürebiliyor. Çocuk doktorlarina rutin olarak çocuklarini kontrole getiren aileleri hekimler beyin cerrahisine yönlendiriyor. Hidrosefalide hastanin gözleri asagi kayiyor tipki batan bir günese benziyor. Çocuk yukari bakmakta zorlaniyor. Kafa normalden daha büyük oluyor ve cilt altinda toplardamarlar çok belirgin hale geliyor. Bingildak denilen bölge gergin oluyor, kalp atisi gibi atan nabazan alinmiyor. Aile hizli bas büyümesini, kafadaki toplardamarlarin belirginlesmesinden anlayabiliyor. Yemekten bagimsiz kusmalar oluyor, aktif hareketler azaliyor ve uykuya meyil artiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası