Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KISKIRTILIRSAK SIDDETE BASVURURUZ” YAKLASIMI, ANTISOSYALLIGI NORMALLESTIRIR!”

Sosyal huzursuzlugun tirmandigi su günlerde, Medical Park Fatih Hastanesi’nden Uzman Psikolog Sinem Demir, ‘kiskirtilirsak siddete basvururuz’ anlayisinin, antisosyal (psikopatik) davranislar ile kendi hukukunu yaratmaya çalisan gruplarin olusmasina yol açabilecegi uyarisinda bulundu. Vicdani duygularin saf disi kalacagi, ‘zarar vermek’ için sürekli yeni ‘sebepler’ bulunacagi kisi ve grup davranislarin ‘Kiskirtilirsan zarar vermek hakkindir’ yaklasimi ile basladigini öne süren Demir, su yorumlarda bulundu:

‘Kiskirtilirsam siddete basvururum” yaklasimi, her kosulda siddeti dogurur. Zarar verme egilimi, özellikle sosyal/duygusal egitimlerinde ‘namus, onur zedelenmesinde mesrudur’ anlayisi ile yetisen insanlarda daha fazladir. Ancak bu yaklasim, ‘korunan bir onur’la sonuçlanmaz, siddete yönelmek için sürekli ‘onur kirici sebepler bulmak’ gibi bir ‘kurban hissetme-saldirganlasma’ döngüsüne yol açar. Kontrol odagini ‘dis faktörler’ olarak belirlemek yerine, kendi deger yargilarina dayanarak ‘ben kendime ve baskasina zarar vermem’ gibi bir içsel-kontrol odagi olusturmak, bu döngünün kirilmasinin tek kosuludur. Aksi takdirde, her zaman yeni, siddeti mesrulastiran talepler devam eder; kiskirtilmak için her zaman sebep bulunur.

Siddete dayanan ‘hak-adalet arayisi’, vicdani duygulari körelten, ‘kurbanlar bulmak için’ kendisine sürekli sebepler üreten, hak arama ile antisosyalligin birbirine karistigi, sonsuz bir memnuniyetsizlik haline yol açar. Böylesi bir arayista, adalet anlayisi ve vicdan duygusu çarpiklasmistir, tek yönlü hale gelmistir. Ilimli duygularin yerini, sürekli kendini yenileyen öfke-mutsuzluk-intikam duygulari alir. Çünkü böyle bir grup üyelerindeki ‘kimlik’ duygusu, siddete endekslenmistir, kirilgandir ve sürekli çatirdayacaktir.

Siddet ile varligini, taleplerini gösteren gruplarin algilarinda çarpitmalar gözlenir: Kendilerinden olarak gördükleri kisi/gruplarin yarattiklari haksizliklari görmezden gelme (çikan haberleri izlememe), azimsama (onlarin yaptiklari karsisinda bunlar nedir ki), bilgiyi çarpitma (onlar yapmamistir) egilimleri vardir. Digerleri olarak gördüklerinin yarattiklari ve kendi maruz kaldiklari haksizliklara vicdani tepkiler verebilirler (hiç mi vicdanlari yok), genelleme yaparlar (bunlar tamamen/her zaman böyleler).

Siddete basvurmanin, o kisinin veya grubun ‘ebeveyn modeli’ (idolü) tarafindan onaylanmasi farkli sekillerde olabilir: dogrudan siddeti önermek, siddet eylemlerine karsi gelmemek, ‘siddeti istemiyoruz ama haklarini nasil arasinlar, baska çareleri yok, sizin yüzünüzden oluyor’ içerikli yaklasimlar sergilemek… Bu yaklasimlar, siddeti bir hak arama yolu olarak gören kisi ve gruplari, ‘siddet yoluna gidersem, bu benim suçum degil, hakkim olacak, suçlu onlar!’ gibi bir mesaja götürür. O ‘ideallere’ veya idollerine ‘adanmisliklarini’ ispat etmek için siddetin dozunu artirirlar.

Kendisini ‘idol’ ilan eden liderler ise, hem kendi emir erlerini hem de ‘düsman’ olarak gördüklerini ‘nesnelestirirler’. Tehdit, cana kast etme gibi yollarla var olmaya çalisan bir grupta, ‘digeri’ olarak görülen, bir ‘nefret nesnesi’ olarak metalastirilir. ‘Bizden’ olarak görülen ise, bu nefreti ‘disa dökme araçlari/bedenleri’ olarak nesnelestirilir. Bir mafya liderinin antisosyalligini anlamak kolaydir. Belli idealleri, kutsal degerleri ve karsilanmamis aidiyet ihtiyacini (kendisini dislanmis, sahipsiz hisseden kisi/gruplar) ‘siddetin amaçlari’ olarak öne sürerken lider olmus kisi ise, tüm o degerlerin mutlak koruyucusu ve sürdürücüsü olarak ‘kutsal’ muamelesi görürken, ‘ölün-öldürün’ mesajindaki yikicilik, vicdani yoksunluk (yani antisosyallik) göz ardi edilir.

Antisosyalligin normallestigi tüm gruplardaki ortak noktalar sunlardir: 1. Baslangiçta her zaman siddet için ‘hakli gerekçeleri oldugunu’ düsünürler, sonrasinda ise siddet için hakli gerekçeler yaratmak için de siddete basvururlar. 2. Vicdanlari mutlaka tek yönlü olarak körelmistir ancak sürekli vicdan-namus-onur gibi olgulardan söz ederler. 3. Sürekli büyümek isterler; kaosun aslinda ‘normal, hak’ oldugunu ispat etmek için daha fazla ‘yeni elemana’ ihtiyaçlari vardir.

‘Yikici yollarla sorunlari çözebilirsiniz, hakkinizdir’ mesaji ile olusan ve büyüyen bir harekete bir noktada ‘durun’ dense bile, mutlaka yeni ‘siddet gruplari’ çikar. Siddete dayali büyük gruplarda ortak bir ‘nefret hedefi’ varken, birlikte hareket etmeleri, bir grup olarak birbirlerine baglilik gösterebilirler. Eger disarida ortak bir ‘nefret hedefi’ kalmazsa, kendi içlerinde bölünmeler yasarlar, birbirlerini ‘nefret hedefi’ olarak görmeye baslarlar. Siddet ile var olma hali, ‘idealler’ gibi yüksek düzeyde düsüncelere degil; ‘yok etmekten haz alinan’ ve kontrol edilemeyen dürtülere hizmet eder. Bu sekilde dürtüsel yasamaya alismis kisi ve gruplar, ‘dur, düsün, vicdanini devreye sok’ gibi mesajlara uzun süre direnirler.

Klinik Psikolog Sinem Demir
Medical Park Fatih Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası