Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Renkler Kisisel Dünyamizi Nasil Etkiliyor?

Her gün farkli duygular içerisinde güne baslar ve gün içerisinde farkli hisler yasariz bazen çok neseli bazen de huzursuz oluruz. Dr. Mehmet Yavuz psikolojimizde degiskenlik gösteren pozitif veya negatif etkilerin kullandigimiz renklerle ilgili olabilecegini açikliyor.

Renklerle ilgili arastirmalar, renklerin insan psikolojisinde büyük etkiler yarattigini ve çogu insaninda bundan etkilendigini açiklar. Dr.Mehmet Yavuz bu konuyu ayrintilariyla açikliga kavusturuyor; “Kanada'da yapilan bir arastirmada ögrencilerin basari grafiklerinin basit renk degisimleri ile yükseltilebilecegi gösterilmistir. Ayni arastirma da davranis bozuklugu gösteren bazi ögrencilerin, siniflarin farkli renklere boyanmasi ile düzelme gösterdikleri belirlenmistir.”dedi.

Reem Nöroloji Merkezi Kurucusu Dr.Mehmet Yavuz, bireylerin renkleri algilamasini tibben de açikliyor; “Aslinda gözümüze gelen görüntü iki çesit görme hücresi araciligi ile taranir. Silindir seklinde olanlar isigi, koni seklinde olanlar ise rengi algilar. Gözümüzde 7 milyon konik ve 100 milyon kadar silindirik hücre vardir. Renge duyarli konik hücreler ag tabakasinin ortasinda isiga duyarli silindirik hücreler ise kenarinda daha yogundur. Görme merkezleri, her iki beyinin arka bölümlerinde yer alir. Renkler önce bu oksipital loblardaki merkezlerde analiz edilir. Sonra karmasik bir islemle derin beyin yapilarindaki imbik merkezlerle iletisim baslar.

Is görüsmelerinde Mavi, huzur için Yesil…

Her bir rengin kendine özgü anlamlar tasidigini ifade eden Yavuz, Ates kirmizisi, kisi üzerinde gerilim uyandirirken, yesil renginin rahatlatici bir özelligi oldugunu kullanildigi alanlarda kisilerin huzur bulabilecegini, ifade ediyor. Mavi renginin olumsuz etkilerinin olabilecegini ayni zamanda güven verici bir etkisi olmasindan dolayi is görüsmelerinde bu rengin etkili olabilecegini söylüyor.

Dr. Mehmet Yavuz’a göre; pembe olumsuz etkiyi alarak, rahatlama hissi uyandirirken, kirmizi sevgi duygularini güçlendiriyor.

Özgürlügün rengi Sari, safligin rengi Beyaz…

Sari renk kullananlar, agresif tavirlar sergilerken, ayni zamanda özgürlügüne düskün olanlar da yine bu rengi tercih ediyor. Dr. Yavuz, sari renginin insani huzursuz eden etkisinden dolayi evlerde ve dekorasyonda kesinlikle kullanilmamasi gerektigini belirtiyor.

Beyazin saf ve temiz etkisinin yaninda Siyah renginin güven ve sadakati sembolize ettigini söyleyen Dr. Mehmet Yavuz; “Mor renk lüks hayatin ve asaletin rengidir. Mor ile birlikte kahverengi de pozitif etkisi sebebiyle tercih edilmelidir. Özellikle kiyafetlerindeki renk seçimine dikkat eden kisilere bereket ve güvenin simgesi kahverengi ile bayanlari her zaman asil gösteren mor rengi tavsiye ediyorum” açiklamasinda bulundu.

Renklerin insan davranisini, yönelimlerini ve psikolojisini önemli ölçüde etkilediginin kesinlestigini açiklayan Dr. Mehmet Yavuz renkleri dogru kullaniminin daha mutlu, daha eglenceli ve daha neseli günler yasatmasinin kaçinilmaz olugunu belirtiyor.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası