Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Idrar kaçirma tedavi edilebilir

Günümüzde siklikta görülen, idrar kaçirma sorunu, hijyenik ve sosyo - psikolojik sorunlar yaratan, yasam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Görülme sikligi yasla artmakla birlikte, yapilan degisik çalismalarda %11 - %72 arasinda bulunmustur. Kadiköy Sifa Hastanesi Üroloji Uzmani Op. Dr. Mustafa Günhan idrar kaçirma problemi hakkinda bilgi veriyor;

Dogru tani ve tedavisinde; idrar tutamama sorununun nedenlerinin tanimlanmasi, öncelikle, detayli hasta hikayesinin alinmasi, en az 3 günlük idrar günlügünün tutulmasi, ayrintili muayene (vajinal ve abdominal), tam idrar tahlili, idrar kültürü ve antibiyograminin yapilmasi ve hastanin yasam kalitesini etkileyip etkilemediginin arastirildigi bir formun doldurulup belirli bir skorun üzerinde ise, ürodinamik testin uygulanip tanisal katki saglanmasi önem tasir.

Ürodinami, sinir sistemleri yardimiyla depolama ve bosaltma görevlerini yürüten mesane kasinin aktivitesinin degisik zamanli olarak ölçülmesi prensibine dayanir.

Idrar kaçirmanin tiplerine göre, degisik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu tedaviler içerisinde medikal, cerrahi ve / veya medikal ve cerrahinin bir arada uygulandigi tedaviler yer alir. Ayrica, “Davranis ve Biofeedback Tedavisi” idrar kaçirma hastaliklarinda son yillarda siklikla kullanilmaktadir. Bu tedavi; öksürmek, hapsirmak veya gülmek gibi karin içi basincini arttiran her türlü idrar kaçirmalarinda (stres tip), yetisememe seklinde bozukluklarda (urging tip) veya bunlarin kombinasyonlari halindeki durumlarda müracaat edilebilecek bir yöntemdir.

Bu tedavi sekli, ameliyat öncesi ve sonrasi uygulandiginda basari sansini arttirmakla birlikte, birtakim ilaçlarla da kombine olarak kullanilabilmektedir.

Burada amaç; bu bölgede bulunan kaslarin tekrar kasilmasini saglamak, sivi alimini denetlemek, kilo vermesini saglamak ve mesane egitimini hastaya kazandirmaktir. Yani kisaca hastanin yasam seklinin degistirilmesi prensipleri önem tasir.

Biofeedback tedavi süreci, degisik yayinlarda 10 ile 24 haftaya kadar degisen, haftada 2 veya 3 siklus halinde planlanan sekildedir. Tedavi süreleri 20 ile 30 dakika arasinda degismektedir. Hastane sartlarinda yapildiginda, hastayi birebir kontrol etme imkani saglanir, dogru kaslarinin kasilip kasilmadigi kontrol edilir.

Yan etkilerinin olmamasi ve motivasyonu saglamasi hastalarca kabulünü arttirmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası