Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UZUN SÜRELI EMZIRME BEBEGINIZIN AGIZ SAGLIGI IÇIN ZARARLI OLABILIR

Memorial Atasehir Tip Merkezi Dis Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Dt. Ezel Yildiz Elmas, uzun süreli emzirmenin bebeklerde agiz sagligina etkisi hakkinda bilgi verdi.

Emzirme bebegin dis sagligi için son derece yararli ama…

Emzirme son derecede saglikli ve dogal bir yöntemdir. Anne sütü bebeklerin gelisebilmeleri için gerekli tüm besinleri içerir, bulasici hastaliklara karsi ona bagisiklik kazandirir. Emzirme, ayni zamanda, anne ile çocuk arasinda, çocugun ruhsal açidan saglikli gelismesini etkileyen yakin bir iliskinin dogmasina yardimci olur. Emzirmenin anne için birçok yarari vardir. Bunlar, anne sütünün zahmetsiz olamsi, hazirlama sorunu gerektirmemesi ile birlikte; anne ve bebegi arasindaki duygusal bagi güçlendirerek sevgi dolu bir iliskiyi kolaylastirmasi, meme kanseri, over kanseri, osteoporoz(kemik erimesi) ve anemiden anneyi korumasi seklinde sayilabilir.

Emzirmenin bebek içinde birçok yarari vardir. Emzirme anne ile bebek arasinda güçlü bir bag saglar. Emzirme bebegin duygusal gereksinimlerini karsilar. Anne sütü türe özgü bir salgidir ve baska hiçbir besin maddesi anne sütünün bebege sagladigi yararlari saglayamaz. Anne sütünün sindirilmesi daha kolaydir. Bebekler annelerinin sütünü diger memeli hayvanlarin sütüne göre daha rahat sindirebilirler. Bunun muhtemel nedeni anne sütünün içerdigi türe özgü bir enzimdir. Inek sütünde daha fazla protein olmasina karsin sindirimi daha zordur ve bebekler bütün bu proteinleri kullanamazlar. Anne sütü bebek için dogal bir sakinlestiricidir. Anne sütünün içerdigi bazi kimyasal maddeler bebegin daha kolay uykuya dalmasina yardimci olur. Sinirli bebekler daha kolay sakinlesir. Anne sütü içerisinde bulunan endorfinler bebek için dogal bir agrikesici vazifesi görür. Anne sütü her zaman temizdir.

Anne sütü emen bebegin çene kaslari saglikli oluyor

Anne sütü agiz içi ve dis eti dokusu üzerinde tedavi edici etkiye sahip oldugu kadar, dis yüzeylerini kaplayan “biyofilm” denen ince tabaka üzerine yapisan bakteriler için yikici etkiye sahiptir. Ayni zamnda memeden emmek, biberondan emmeye göre bebegin dis ve çene gelisimi için daha uygundur. Memeden emerken biberona göre 60 kat fazla enerji harcayan bebegin çene kaslari daha kuvvetli olur. Düzgün gelisen bir çenede çikan disler daha düzgün ve saglikli olur.

Çürük, kompleks gelisen bir hastaliktir. Dis çürügü, dis mineral yapisi, agiz içinde bulunan çürük yapici bakterilerin artmasi, tükürük ve zaman gibi fiziksel sartlarin bir araya gelmesi ile olusur. Çürükler çogunlukla zaten agiz içinde var olan ancak sayisi artinca tehdit olusturan “S. Mutans” ve “Laktillobasil” denen iki bakteri varligi ile olusur. Insanda her ne kadar 6 ay ve 30 ay arasi agiz içi flora (bakteri varligi ve sayisi) sabit olusmasa da genotiplerine bakildiginda %71 oraninda annelerden, parmak izi genotiplerinde ise %88 oraninda S mutansin emziren anneden geçtigi düsülmektedir.

Bebeginizi uzun süre emzirmeyin

Ancak unutmamak gerekir ki; uzun süreli emzirme, bebek süt disleri yüzeylerinde erozyona da (çürüksüz madde kayiplari) sebep olabilir. Bebekte agiz içi bakterileri çogalmis sekilde bulunmasa da; sütün asidik yapisi, mineral yapisi kuvvetli olmayan süt dislerine uzun süre temas ettiginde dis yüzeyinde asinmaya yani erozyona sebep olabilir. Ayni zamanda normal gidalar tüketmek yerine ögünlerinde anne sütünü tercih eden bir yas üstü çocuklarda çigneme fonksiyonunun azalmasina bagli dis sürme gecikmeleri de görülmektedir.

Bebegi erken sütten kesmek dogru mu?

Bu gün dünyada bazi dis sagligi uzmanlari erken sütten kesmenin dis ve agiz sagligi üzerinde olumlu etkileri oldugunu düsünmektedir. Ülkemizde henüz tartisilmayan bu durum Amerika ve Avrupa’da tartisilirken; uzun süreli emzirmenin anne ve çocuk psikolojisi üzerinde olusturdugu etkilerin arastirmaya açik ve muhtaç bir konu oldugu da gerçektir.

Unutmamak gerekir ki; kültürel geleneksel ve bilimsel tavsiyeler dogrultusunda bebeklerin anne sütü ile beslenmesi yani emzirme süphesiz ilk bir yil için önerilmeli ve desteklenmelidir. Ileriki yillar için bu tip beslenmenin sikligi ve süresi anne ile bebegin birlikte tercih ettigi onlara özel bir seçimdir. Agiz dis sagligi uzmanlari ilk aylarindaki bebeklerin agiz sagligi için diger yöntemlere oranla anne sütü ile beslenmesini yani emzirmeyi desteklerler ancak emzirmenin süresine ve ebbegin sütten kesilecegi zamana çok dikkat edilmesi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası