Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZ BILGISAYAR BAGIMLISI MI?

Gelisen teknoloji ve internet aginin hizla yayginlasmasi sonucunda insanlik artik yeni bir sosyal problemle karsi karsiya; Bilgisayar ve Internet bagimliligi. Bilgisayarin bagimliliga sebep olup olmadigi, bilimsel çevreler arasinda da tartisma konusu oluyor. Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz anne ve babalarin bu konuda dikkatli olmalari gerektigini vurguladi ve konuyu degerlendirdi.

BILGISAYAR BAGIMLILIGI NEDIR?

“Günümüzde bilgisayarlar hayatimizin vazgeçilmezi haline geldi. Ancak yasamimiza kattigi kolayliklarin yani sira olumsuz sonuçlarini da görüyoruz. Çocuklarin bilgisayar kullaniminda dogru aliskanliklar gelistirmesi için anne babalarin konuya dikkat etmesi gerekiyor. Eger çocugunuzun bilgisayar basinda geçirdigi süre giderek artiyorsa, baska bir isle mesgulken bile bilgisayari özlüyorsa, sizi ve arkadaslarini dikkate almiyorsa, baska faaliyetleri önemsemiyorsa, sirt, bilek, bas agrisi gibi fiziksel sikintilar yasiyorsa bagimliliktan söz edilebilir.”

OYUN OYNUYORLAR VEYA CHAT YAPIYORLAR…

Günümüzde her çocugun, gencin, "chat" yapma, bilgisayar oyunu oynama ve internette gezinme nedenleri birbirinden farkli oldugunu söyleyen Dr. Mehmet Yavuz ergenler ve çocuklarin sanal ortamda kurulan arkadasliklari çekici bulmalarinin sebeplerini ise söyle açikliyor;

"Her seyden önce sosyal ortam sunuyor; özellikle ergenlere bir gruba ait olduklarini hissettiriyor. Ergenler, üye olduklari gruplar içinde yerleri oldugunu hissediyor. Günlük yasamda iletisim kurmada ve sosyal ortamlara katilmada güçlük yasayan ergenler, bu gruplar içinde onaylandiklarini, kabul edildiklerini hissediyor.”

“Iletisim kurmada kolaylik sagliyor; Bilgisayar, günlük yasamda kolay iletisim kuramayan çocuk ve ergenelere, iletisim kurma ve birçok kisiyle tanisma olanagi sunuyor. Ergenler sanal ortamda kendilerini daha kolay ifade edebiliyor.”

”Insanlarla daha yakin iliskiler kurmayi sagliyor; Internetin sundugu iletisim olanagi, çocuklari ve ergenleri günlük yasamda oldugundan daha çok yakinlastiriyor. Ergenler bu ortam içinde içlerinden geldigi gibi iletisim kurup yakinlasiyor.”

“Çocugun ya da ergenin olmak istedigi kisi gibi davranmasi; Internet araciligiyla hayallerdeki kisi olmak çok kolay. Ergenler, sosyal iliski kurmada zorlaniyor, utangaç ya da kendine güvensiz olsalar bile, internet ortaminda olmak istedikleri kisi gibi davranabiliyorlar.”

“Gerçeklerden kaçmayi sagliyor; Bilgisayar oyunlari ya da internet üzerinden sunulan içerik çok renkli, hizli, görsel ve isitsel efektler tarafindan zenginlestirilmis oldugu için, çocugun ya da ergenin bilgisayar basinda keyifli ve uzun zaman geçirmesine yardimci oluyor. Bu da günlük sikintilar ya da sorunlardan uzaklasmak isteyen çocuk ve ergenleri bilgisayar basina çekiyor".

AILE KONTROLÜ GEREKIYOR…

Dr. Mehmet Yavuz ''bilgisayar ve internet bagimlisi'' çocuklarin ailelerine ise su önerilerde bulunuyor;

Sanal yerine dogal aktiviteler tercih edilmeli, çocuklarinizi arkadaslari ile dogal yollardan görüsmeleri için yönlendirebilir, onlara yeni olanaklar yaratabilirsiniz.

Spor aktivitelerine zaman ayrilmali, spor, çocuklarin fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal gelisimleri için son derece gerekli bir aktivitedir.

Arkadaslik iliskileri desteklenmeli, çocugunuzun arkadaslik iliskilerini desteklemelisiniz ve var olan arkadaslik iliskilerini sürdürmesi, yeni arkadaslik iliskileri kurmasi için onu yüreklendirmelisiniz. Çocugunuz, bilgisayarda çok uzun ve gereksiz zaman geçirmek yerine arkadaslari ile olmayi seçecektir.

Sosyal beceri egitimi verilmeli, çocuklar, kendi akran gruplari içinde iletisim kurmaya özendirilmeli. Eger çocuk iletisim kurmada, iletisimi baslatmada ve sürdürmede güçlük çekiyorsa, sosyal beceri egitimlerinden faydalanilabilir.

Uzman yardimi alinmali, Bunlari yaptiginiz halde çocugunuzun giderek bilgisayar oyunlarina, bilgisayarda sohbet etmeye bagimli bir hale geldigini gözlüyorsaniz ve bu durum çocugunuzun okul basarisini, sosyal yasamini olumsuz etkiliyorsa, bir uzmandan yardim alabilirsiniz.

Bilgisayar ve internette geçirilen zamanin sinirlandirilmasi, bilgisayarin herkesin bulundugu bir odaya konmasi gibi basit önlemler de çocugunuza etkili bilgisayar kullanma aliskanligi kazandirmaya yardimci olabilir".

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası