Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Astimi Baslatabilecek Etkenlerden Uzak Durun

Ondokuz Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Çocuk Alerjisi Ünitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Yasar Anlar, astimin genellikle çocukluk çaginda basladigini ve tedavi edilmedigi durumlarda ölümcül olabilecegini söyledi.

Yasami riske sokacak ataklardan kaçinmak için astimin dogru taninmasinin çok önemli oldugunu belirten Anlar, sunlari kaydetti: “Astim tedavisinde en önemli konu, astimi baslatabilecek etkenlerden uzak durmaktir. Ev tozu akarlari, polenler (çiçek tozlari), hayvan tüyleri, küf mantarlari ve besinler astima neden olan alerjik etkenler arasinda sayilabilir. Ayrica, aspirin gibi kimi ilaçlar da astim atagi baslatabilirler. Astimli hastalar, hava kirliligi, sigara dumani, egzoz gazi, kuvvetli kokular (parfüm, deodorant, temizlik malzemeleri, yemek kokulari) gibi çevredeki pek çok etkene duyarlidirlar.”

Prof. Dr. Anlar, alerjik hastaliklarin genellikle kalitsal oldugunu, dolayisiyla, anne ya da babasinda alerjik astimi bulunan çocuklarda, astim gelisme olasiliginin daha fazla olacagini da kaydederek, açiklamasini söyle sürdürdü: “Özellikle kalkinmis ülkelerde daha sik görülen astim, ülkemizde de çocuklarin yüzde 10’unda görülmektedir. Görülme sikligi da giderek artan bir hastaliktir. Bir alt solunum yolu hastaligi olan astimin en belirgin özelligi; öksürük, nefes darligi, solunumda hizlanma ve hiriltili solunumdur. Ancak hastalar, ataklar sirasinda kendilerini iyi hissedebilir ve bu belirtiler olmayabilir. Çocuklarin yüzde 75’inde yasla birlikte ortadan kalkmaktadir.” Solunum yolunda bulunan yabanci cisim, zatürre veya bronsiolitin kimi zaman astimla karistirilabilicegini de ifade eden Prof. Dr. Anlar, bu nedenle çocuklarda uzun süren öksürük ve hirilti gözlendiginde mutlaka akciger grafisi çekilmesi gerektigini kaydetti.

Astimin, çocuklarin spor yapmasini engellemeyecegini de ifade eden Prof. Dr. Anlar, su bilgileri verdi: “Her ne kadar astim ataklari agir sporlarla tetiklenebilse de, eger isinma süresine dikkat edilerse ve ilaçlarin kullanimina özen gösterilirse, bir sorun yasanmaz. Hatta doktorun önerilerine uyuldugu sürece, çocugun sporla daha fazla ugrasmasina olanak saglanmali. Egzersiz sirasinda hiriltili solunum, nefes almada zorluk ve öksürük gibi belirtilerle astim atagi gelisebilir. Soguk ve kuru havanin yaninda, uzun kosullar ve agir egzersizler de astim sikayetlerini artirabilir. Yakinmalarin ne oldugu doktora ayrintili olarak anlatilmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası