Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DISLERIMIZDE BÜYÜYEN SINSI TEHLIKE “ASIT EROZYONU”

Günde ikiden fazla meyve suyu ve asitli içecek tüketilmesi dislerde asit erozyonunun artmasini sagliyor…

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu; agiz ve dis sagligini tehdit eden, önemli hastaliklarin basinda gelen dis çürüklerinin, özellikle gelismis bati ülkelerinde alinan koruyucu saglik tedbirleriyle ciddi oranda azaldigini, asit erozyonu vakalarinin ise arttigini söyledi.

Dis Hekimi Kislaoglu, her yasta görülebilen asit erozyonunun, asitli yiyecek ve içeceklerin disle temasi sonucu, dis minesinin yüzeyinin geçici olarak yumusamasi ile ortaya çiktigini söyleyerek, zamanla bu asidik yumusama, önemli bir asinmaya ve dolayisiyla da dis minesinin kalinliginin azalmasina yol açabiliyor dedi. Kislaoglu, bu olayin dis hassasiyetinin artarak, ileriki zamanlarda disin dokusu, sekli ve görünümünde çesitli degisimlere neden oluyor diye konustu.

Asitli içeceklerin yemek ögünleri arasinda tüketilmesi dislerdeki erozyonu arttiriyor…

Günde iki bardaktan fazla meyve suyu ve asitli içecek tüketenlerde, tüketmeyenlere göre, asit erozyonu riskinin 37 kat arttigini belirten Kislaoglu, bu rahatsizligin son yillarda ön planda olmasinin nedenini, en basta yemek yeme ve içme aliskanliklarinin degismesine bagladi. Bu konuya gerekli özenin gösterilmedigini ifade eden Kislaoglu, sunlari söyledi:

“Günlük yasam temposu içerisinde ayaküstü yemeler, bu yiyecekleri yerken kullanilan içecekler, bu içeceklerin içeriklerinde bulunan asit ciddi sorunlar ortaya çikarmaktadir. Birçok insan dislerini sabah-aksam firçaladiklarinda bakteri plagi denilen olusumu, disleri üzerinden uzaklastirabildiklerini düsünür fakat günlük yasanti içerisinde herhangi bir saat içinde aldiklari asitli yiyecek ve içecekler, bu sert dokularda asinmalara yol açar. Asitli içeceklerin yemek ögünleri arasinda tüketilmesi dislerdeki erozyonun artmasinda en büyük etkenlerden biridir”.

Estetik Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, agiz boslugu içerisindeki pH’nin 7 (nötr) civarinda oldugunu belirterek, asitli yiyecek ve içecekler tüketildiginde agiz boslugu pH’sinin düstügünü, bunun da dislerdeki erozyonun en önemli etkeni olarak görüldügünü kaydetti.

Erozyona sebep olan gidalar…

Kislaoglu; Sekerli veya sekersiz tüm asitli içecekler, taze sikilmis veya hazir meyve sulari, bazi meyveler, gaz içeren içecekler dislerde erozyona yol açiyor. Içeceklerin sekersiz veya light olmasi dislerde meydana gelen erozyonu, sert doku kaybini önlemiyor. Çünkü o içecegin içerdigi asit önemli” diye konustu.

Kislaoglu, çay ve kahvenin erozyonda diger içecekler kadar etkili olmadigini söyledi.

Asit erozyonunun belirtileri…

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, dis erozyonunun belirtileri hakkinda su bilgileri verdi:

“Asidin dis minesini asindirmaya baslamasiyla, önce asiri hassasiyet ve sonraki asamalarda da, dislerde sari lekeler, seffaflik, dis uçlarinda çatlaklar olustugunu son asamada ise, asinmalarin devami ile dis yüzeyinde çukur alanlar olustugunu açikladi. Asit erozyonunda kisiyi en çok rahatsiz eden husus ise hassasiyettir. Sicak veya soguk yiyecekler diste hassasiyete yol açarak diste sizlamalara sebep olur. Asit erozyonun etkilerinden kurtulmak için hastanin dis hekimine gitmesi gerekir. Hastaligin baslarinda çesitli koruyucu önlemlerle kolayca tedavi edilebilen erozyon, ciddi boyutlara ulasirsa, etkilenen dislerin seklinin ve islevlerinin düzeltilmesi ve korunmasi için adesif dis tedavisine gerek duyulur.”

Dis firçalamanin erozyona etkisi…

Dis firçalamanin, agiz hijyeni’nin korunmasinda ve dislerin çürümesinin önlenmesinde en önemli unsur oldugunu belirten Kislaoglu, asit erozyonu olan hastalarda asitli yiyecek ve içecek tüketiminin hemen ardindan dis firçalamanin erozyonu artiracagini ifade ederek konu hakkinda sunlari söyledi:

“Özellikle bu tür içecekleri veya yiyecekleri tüketenler, agizlarini temiz hissetmek için hemen gidip dislerini firçaliyorlar. Bu, asinmanin hizlanmasina yol açar. Kisi, bu tür asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra agiz ortaminin pH’sini yükseltmek için bir yudum su alabilir, nötr bir içecekle agzini çalkalayabilir. Disleri, agiz ortami asitli durumdan kurtulduktan sonra firçalanmasi daha dogru olur.”

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası