Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TELEVIZYON IZLERKEN EKRANA ÇOK YAKLASMAYIN

Uzun süre televizyon ekranina bakmak gözde birçok rahatsizliga neden olabiliyor. Peki televizyon izlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, televizyon izleme uzakligi ne olmalidir? Amerikan Hastanesi Oftalmoloji Bölüm Baskani Doç. Dr. Osman Oram konuyla ilgili bilgiler veriyor.

Evler için büyük ekran televizyon seçilirken öncelikle televizyonun konulacagi yer ve oturulabilecek uzaklik belirlenmelidir. Bugün için ideal olarak büyük ekranlarin, çapraz olarak ölçülen ekran boyutunun 2 ila 5 kati uzakligindan seyredilmesi önerilmektedir. Görüntünün en uygun açiyla izlenebilmesi ve gözlerin yorulmamasi için ideal kabul edilen 2 ila 5 kati uzakligin alt ya da üst sinirinin seçilmesindeki en önemli faktör ise yayin çözünürlügüdür. Normal televizyon yayinlarinin izlendigi standart çözünürlükte ideal izleme uzakligi ekran boyutunun 3 ila 5 kati iken yüksek çözünürlüklü HD yayinlarda bu uzaklik 2 ila 3 kati olarak düsünülmektedir. Örnek olarak en yaygin olarak kullanilan 42 inch yani yaklasik 1 metre ekran boyutu için önerilen ideal izleme uzakligi 2 ila 5 metredir. Ülkemizde genel olarak büyük ekranda daha uzun süreli olarak standart çözünürlükteki televizyon yayinlarinin izlendigi ve daha az olarak da yüksek çözünürlüklü HD yayinlarin izlendigi düsünülürse bu ekran boyutunun ortalama 3-4 metre uzakliktan, sadece standart yayinlar için kullaniliyorsa ortalama 4-5 metre uzakliktan izlenmesi uygun olacaktir.

Çocuklar ve yetiskinler için ideal televizyon izleme uzakligi farkli degildir, çocuklarin da yetiskinler ile ayni uzakliklardan televizyon izlemesi önerilir. Yaygin kaninin aksine yakindan televizyon seyretmenin çocuklarda gözde kalici bir etki yarattigi ispat edilmemistir. Çocuklarda göz merceginin esnek yapisi nedeniyle yakindan televizyon seyretmek yetiskinden daha az göz yorgunluguna sebep olur ve çocuklar daha kolaylikla yakindan televizyon seyretmeye alisabilirler. Bununla birlikte çok yakindan televizyon seyretmeyi aliskanlik haline getiren çocuklarda bir göz bozuklugunun bulunabilecegi de düsünülmeli ve gereken göz kontrolleri yapilmalidir.

Televizyonu çok uzun süreli izlemek gözlerde yorgunluga ve buna bagli agri, yanma gibi belirtilere neden olacaktir. Bu nedenle televizyon izlerken ortalama 20 dakikada bir gözlerin en az 20 saniye süreyle dinlendirilmesi önerilir.

Çocuklar ve yetiskinler için televizyon seyretmek için ideal saatler bulunmamasina karsin hem çocuklar hem de yetiskinler için televizyon izlenen odanin isik sartlari göz yorgunlugu açisindan önemlidir. Televizyon izlenen odada ortam isiginin ekrana göre çok parlak olmamasi gerektigi gibi ortamin karanlik da olmamasi önemlidir. Televizyon ekranin parlakligina yakin bir aydinlatma gözler açisindan daha az yorucu olacaktir. Ek olarak televizyon ekraninin arkasinda pencere veya güçlü bir isik kaynagi olmamali ayni zamanda odadaki isiklarin ekrandan izleyenlere yansima yapmayacak sekilde olmasina dikkat edilmelidir.

Büyük ekranlarin genis bir açidan izlenebilmesine karsin ideal izleme noktasi ekrani tam karsidan gören pozisyondur. Ideal olarak ekranin orta yüksekliginin göz düzeyinde olacagi sekilde ayarlama yapilmalidir.

Televizyon ekranlarinin kaliteleri ve çözünürlükleri göz sagliginda kalici bir etki olusturmamaktadir. Ek olarak yayin kalitesi ve çözünürlügünün de ekran kalitesi ve çözünürlügü kadar önemli oldugu göz önünde tutulmalidir. Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli ekranlar yayin kalitesi ve çözünürlügünün de yüksek oldugu durumda daha rahat ve kaliteli izleme imkani saglayacaktir.

Amerikan Hastanesi
Oftalmoloji Bölüm Baskani
Doç. Dr. Osman Oram
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası