Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEME KANSERINDE, GEREKMIYORSA KOLTUKALTI LENF BEZLERI ALINMIYOR!

Yaklasik 10 yil öncesine kadar bir kadinin memesinde kanser tespit edildigi zaman ameliyat sirasinda o memenin bulundugu taraftaki koltukalti lenf bezlerinin de temizlenmesi standart yöntem olarak biliniyordu. Ancak hastalarin yaklasik yarisinda, patolojik inceleme sonunda, çikarilan lenf bezlerinin hiç birinin kanser tarafindan tutulmamis oldugu anlasiliyordu. Bir baska deyisle, büyük bir hasta grubunda koltukalti lenf bezleri gereksiz yere çikarilmis oluyor, hastalar bu islemin olasi komplikasyonlari için risk tasiyorlardi. Oysa günümüzde “Sentinel Lenf Nodülü Biyopsisi” (SLNB) adini verilen bir yöntemle, boya veya radyoizotopla isaretlemek suretiyle koltukalti lenf bezlerinden örnekleme yapiliyor ve koltukalti lenflerine bunun sonucuna göre müdahale ediliyor.

“Sentinel Lenf Nodulü Biyopsisi” yapilmadan önce lenf bezlerinin isaretlenmesi gerektigini belirten Acibadem Maslak Hastanesi Meme Klinigi'nden Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Ertugrul Gazioglu, bu yöntemler hakkinda bilgi verdi:

En Son Yöntem Radyoizotop…

“Sentinel Lenf Nodülü” olarak adlandirilan örnek nodülü bulmanin dünyada en sik kullanilan yöntemi mavi boya yöntemi. Özel bir mavi boya verilerek lenflere gitmesi saglaniyor, cerrah ameliyatta bu boya yardimiyla kanserin ilk önce ulasacagi lenf bezini buluyor. Patolog ameliyat sirasinda bu lenf bezini inceleyerek, kanserin buraya ulasip ulasmadigini belirliyor. Cerrah da bu sonuca göre lenflerin tamaminin alip almayacagina karar veriyor. Sentinel Lenf Nodulü Biyopsisi’nin dünyadaki en gelismis yöntemi ise “radyoizotop” yöntemi. Bu yöntemde hastanin vücuduna boyadan baska radyoaktif bir madde verilerek bunun koltukaltina gitmesi saglaniyor ve ameliyatta “gamma-probe” denilen tarayicilarla örnek lenf bezleri çok daha yüksek hassasiyetle bulunup çikariliyor. Radyoizotopla Sentinel Lenf Nodülü Biyopsisi ülkemizde hatta Avrupa’da bile sayili tip merkezlerinde uygulaniyor.

Radyoizotoplar Diger Meme Ameliyatlarinda da Yardimci!

Radyoizotop yönteminin kullanimi sentinel lenf nodülü biyopsisiyle sinirli degildir. Meme kanseri açisindan süpheli kitleler veya meme kanserinin kendisi bazen elle hissedilemeyecek sekilde memenin derinliklerine yerlesmis oluyor. Meme kanserinin ilk belirtileri genellikle elle hissedilemiyor. Çekilen mamografi ya da ultrasonografilerde saptaniyorlar; fakat ne hastanin kendisi ne de hekim eliyle hissedemiyor. Bu noktada radyologlar devreye giriyor. Bu süpheli lezyonlarin ameliyatla çikarilmasi gerektiginde radyoloji uzmanlari bu alanlari isaretliyorlar. Cerrahin bu lezyonlara hastanin memesine fazla hasar vermeden ulasip çikarmalari ancak bu isaretlemenin kilavuzlugunda mümkün oluiyor. Isaretlemede dünyada en çok kullanilan yöntem “tel ile” isaretlemedir. Radyologlar ameliyattan birkaç saat önce ultrasonografi ya da mamografi esliginde süpheli bölgeye kilavuz bir tel yerlestiriyor, hasta ameliyata aliniyor ve o kilavuz tel yardimiyla cerrah dogruca kitleyi bulup çikariyor. Ancak bu konuda da “radyoizotop ile isaretleme” daha hassas ve basarili bir yöntemdir. Bu yöntemle, memenin derin dokularinda yer alan ve elle hissedilemeyen kitlelere radyoaktif madde verildikten sonra ameliyatta tarayici (gamma-probe) yardimiyla süpheli kitleyi veya alani tespit edebiliyor. Böylece yüksek hassasiyetle memenin baska bölümüne zarar vermeden kitleyi çikarilabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası