Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YASA GÖRE BESLENME NASIL OLMALI?

+ Bebeklik:

Ilk alti ay önerilen tek sey annesütüdür.Annesütü kadar kaliteli,ekonomik ve pratik baska bir besin daha yoktur.

6. aydan itibaren bebeklerin gerek enerji gereksinimlerinin artmis olmasi gerekse fizyolojik degisikliklerinin karsilanmasi amaciyla ek besinlere geçilmelidir. Bu sayede degisik tatlarla tanisan bebekler sonraki aylarda kolay yeme aliskanligi kazanacaklardir. Elbette bu besinler bebeklerin ayina uygun sekilde siralandirilarak verilmelidir . Besleyici degeri yüksek ama allerji yapma niteligi az olan besinle ön planda tutulmalidir. elma ,seftali gibi asitsiz taze meyve sulari veya bu meyvelerin püresi, patates, havuç gibi gaz yapmayacagi bilinen sebzelerle baslamak üzere hazirlanan sebze çorbalari veya sebze püresi, pirinçli çorbalar , yogurt, peynir, pekmez, ekmek, yumurta bebek beslenmesinde kullanilan ek gidalardir. Bu besinler bebegin ayina göre sirasiyla beslenmesine eklenmelidir.

Annelerin bebekleri için hazirladiklari yemeklerde kullandiklari malzemelerin mevsiminde olmasina dikkat edilmeli ayrica hazirlama asamasinda gerekli olan hijyen kurallarina uygulmasi da çok önemlidr.

Bu sirada gidalarin teker teker denenmesi hem olusabilecek allerjik reaksiyonun fark edilmesinde hem de lezzetinden hoslanilmayan gidanin tespidinde fayda saglayacaktir.

Bal allerji yapma olasiligi nedeniyle 2 yasindan önce tercih edilmez

+ Çocukluk

+ Çocuk beslenmesi?

Çocukluk dönemi denildiginde çok geçis bir araligi içine almaktadir.

Ilk olarak 1 yasini tamamlamis olan ve herhangi bir saglik sorunu olmayan bir çocugun artik bütün besin gruplarini tüketebilecek hale gelmis olmasi gereklidir. Bu arada halen anne sütü alimi varsa 2 yasa kadar buna da devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

1-5 yas arasi olan ve okul öncei dönem olarak da adlandirilan bu dönemde evde kazanilan dogru beslenme aliskanliklari , okul dönemindeki aliskanliklari ve yetiskin olduklarindaki olusabilecek saglik sorunlari arasinda yakin bir iliski mevcuttur. Bu dönemde dogru beslenme aliskanliklari kazanma konusunda anne, baba , aile büyüklerinin örnek teskil etmeleri önemlidir. Bu yas grubunda günlük olarak her besin grubundan tüketmesi saglanmali , günlük beslenme düzenlere ona göre ayarlanmalidir. Tabi ki yapilacak fiziksel aktivite varsa bu da almalari gereken besin miktarlarina etkilemektedir. Besin grubu olarak; süt ve ürünleri, et grubu, sebze –meyve grubu, yag grubu ve tahillar yer almaktadir.

Okul çagi döneminde özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta mutlaka kahvalti yaptirilip okula gidilmesidir. Ayrica okul kantinlerinde ve yemekhanelerinde verilen yemek çesitliligi de önemlidir. Bu yas grubuna özel olarak hazirlanmis menülerin uygulanmasi önemlidir. Bu dönemde yalnis kazanilan beslenme aliskanliklari ileri ki yaslarda birçok hastaliga yakalanma riskini arttirmaktadir.

+ Çocugun saglikli beslendiginin göstergesi ne?

Çocuklarda büyüme egrisi takibi yapilir. Bu egride yasina göre kilo ve boy takibi yapilmaktadir.

+ Çocuklarin kahvaltisi nasil olmali?

1-2 dilim peynir çesitleri, tam tahilli ekmek, zeytin, pekmez - bal, süt, haftada 2-3 kere yumurta veya omlet, taze meyve, evde yapilmis kuru meyveli kek veya börek çocuklarin kahvaltilarinda olabilecek gidalardir.

+ Okul çagi çocuklarinda beslenme nasil olmali?

Bu yas grubu çocuklarin oldukça aktif olduklari ve gelisimlerinin en yüksek düzeyde seyretti düsünülerek gereksinimleri karsilayacak hem besleyici degeri yüksek hem de çocuklarin severek tüketebilecegi gidalarla beslenmesi gerekmektedir.. Her zaman oldugu gibi her ögün kendi içerisinde yeterli miktarlarda karbonhidrat ,protein ve yag içermelidir. Mutlaka kahvalti arkasina ara ögün, ögle yemegi, bunu takip eden 1 veya 2 küçük ara ögün ve aksam yemegi okul çocugunun gereksinimlerini karsilayacak yemek sistemidir. Özellikle çocuklarin ana ögünlerde temel besin grubumuz olan ekmek ve ekmek türevi olan çorba – pilav – makarna gibi gidalar, et/ tavuk haftada en az 1gün balik ve mevsiminde olan herhangi bir sebze yemegi ,bunun yaninda oldukça önemli kalsiyum kaynaklari olan süt ve yogurt hem ana ögünlerde hem de ara ögünlerde tükettirilmelidir.

+ Bir çocugun beslenme çantasinda neler olmali?

çocuklarin her ögününde karbonhidrat – protein- yag dengesinin olmasi istiyoruz .bu nedenle eger çocuk kahvaltisini evde yapip çikiyorsa ögle yemegine kadar arada yiyebilecegi bir meyve, ögle yemeginde ekmeginin arasina konulacak peynir veya et / tavuk yaninda 1 kutu ayran ,1 kutu süt yaninda kuru meyveli 1-2 dilim kek veya evde yapilmis börek beslenme çantasina konulabilecek alternatifler olabilir.

+ Özellikle ülkemizde sinava girmeyen çocuk yok gibi. Sinavlara çalisanlarin özel bir beslenme sekli olmali, zihin açici beslenme tarzi var mi? Özellikle neler yenmesini önerirsiniz?

Demir, beyne oksijen tasinmasinda dolayisiyla beynin çalismasinda çok önemli role sahiptir. Bu sebeple beslenmenizde demirden zengin olan kirmizi et, yumuirta, kuru baklagilller, pekmez, kuru kayisi, koyu yesil yaprakli sebzeler yeterince olmalidir.

B Demir, beyne oksijen tasinmasinda dolayisiyla beynin çalismasinda çok önemli role sahiptir. Bu sebeple beslenmenizde demirden zengin olan kirmizi et, yumuirta, kuru baklagilller, pekmez, kuru kayisi, koyu yesil yaprakli sebzeler yeterince olmalidir.

Tüm gün boyunca zihinsel potansiyeli ayni seviyede koruyabilmek için az yagli yiyecekleri ve günde 4-5 ögünlük beslenmeyi tercih etmek gerekir. Böylece gün içinde yorgunluk, uyuklama ve zihinsel potansiyelin düsmesi engellenmis olur.

+ Istahsiz çocuga yaklasim nasil olmali?

Anneleri en çok üzen ve telaslandiran konulardan bir tanesi çocuklarinin yemek yememesidir. Çocugumu doyuramiyorum, aç kaliyor düsüncesiyle ne yapacaklarini sasiran anneler, dogru sandiklari bir çok yanlis yaparak yemek yemegi, ya çocuklari için iskence haline getirirler yada kendileri için büyük bir tehdit unsuru olustururlar.

Çocuklarda istahi etkileyen en büyük etkenlerden birisi ögün aralarinda abur-cuburla karnini doyurmalaridir. Buna bagli olarak doygunluk hissi hisseden çocuk ana ögünlerde yemek yemegi rededicektir.

Oyalamak için ana yemek öncesi çocugunuzun eline tutusturdugunuz bir gofret veya bir dilim kek onu tikayacak ve sofrada yiyecekleri reddetmesine neden olacaktir. Bu tip durumlarda çocugun sofra düzenine alisik olmasi çok önemlidir. Çocugunuz bir yasina geldiginde artik aile sofraniza oturur hale gelmeli ve yemek zamaninin aile ile bir araya gelinen, herkesin yemek yedigi eglenceli bir vakit oldugunu ögrenmelidir. Bunun yanisira çocugunuz gereksinimlerini karsilayacak küçük ara kahvaltilar yada meyveler, kahvalti ile ögle yemegi arasinda, ögle yemegi ile aksam yemegi arasinda verilebilir ancak bu ara ögünler istahi kapaticak miktarda ve ana ögün saatine çok yakin olmamalidir.

Ayrica yemek tabaklarinin çocugunuzun ilgisini çekecek tarzda renkli ve eglenceli olmasi ,tabagina yiyebilecegi kadar yemek konmasi çocugunuzun çok daha istekli yemek yemesini saglayacaktir.

Bunlarin disinda çocugunuzla beraber alisveris yapmaniz ,sofra hazirlanirken yardim istemeniz hatta onunda yemek hazirlanmasinda katkida bunmasina firsat tanimaniz çocugunuzun yemek yeme istegini artirici yönde olumlu etkiler olusturacaktir.

Yemek öncesi çocugunuzun hem temizlik hem de kendisini daha zinde hissetmesi için elini yüzünü yikamasi faydali olacaktir. Çocugunuz çok yorgun ve uykusuzsa yemek yemesi konusunda israrci olmayin.

Eger çocugunuz yemek yemegi red ediyorsa bunu bir çok nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi genellikle çocugun dikkatleri üzerine çekerek herkesin kendisiyle ilgilenmesini saglama çabasidir. Böyle bir durum içerisindeyseniz yemek yemegi reddeden çocugunuza, tabagindakileri bitirmesi konusunda israrli ve tepkili davranmak yerine, ‘peki’ diyerek, onunla ilgilenmemeli, bu konudan ne kadar endise duydugunuzu ona hissettirmemelisiniz. Aksi taktirde çocugunuz bunu bir koz olarak görücek ve yapilmasini istedigi bir seyi yaptirmak için sizin endise duydugunuzu fark ettigi yemegi reddetme yoluna gidecektir.

Çocugunuzun yemek yemegi istemediginde tabagindakilerin hepsini bitirmek zorunda olmadigini, açlik hissetmiyorsa daha sonra da yiyebilecegini söyleyip, tabagini yarim saatten fazla önünde tutmamalisiniz. Ancak bu tavrinizda tutarli olmalisiniz. Tabaktakileri bitirmesi için ödüller koymak yada baskici,ters tavirlar içerisine girmek, zorlamak, kandirmak çocuk üzerinde yemek ve yemek zamani ile ilgili kötü çagrisimlara yol açabilir hatta ilerleyen zamanlarda daha da büyük sorunlara neden olabilir.

Çocugunuzun yemegi reddetmesindeki diger en önemli etmen ise ayni biz yetiskinlerde oldugu gibi istahsiz olmasidir. Özellikle hasta ve atesi yükselmisse, dis çikartiyorsa, yorgun yada uykusuzsa, alismis oldugu düzen degismisse çocugun istahinda azalma gözlenebilir. Bu dönemde de telaslanmadan hacmi küçük ama içerigi çocugunuzun ihtiyaçlarini karsilayacak, normalde de yemekten hoslandigi yiyecekleri görsel açidan da ona hitap edecek eglenceli tabak süslemesiyle yine israrci olmadan yemesini saglayabilirsiniz. Tüm bunlara ragmen çocuguz da kilo kaybi gözlemliyorsaniz,yemek yemegi siddetle reddediyor ve yediklerini çikartiyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmana basvurmaniz faydali olacaktir.

+ Sagliksiz beslenen bir çocukta ne tür sorunlar görülebilir?

Sagliksiz beslenen çocuklarda görülebilecek en büyük saglik sorunu çagimizin hastaligi obezite ve ardindan gelebilecek obezitenin yol açtigi genç yasta olusabilecek kalp damar hastaligi ,diyabet, tansiyon, böbrek fonksiyonlarinda bozukluk ,mide rahatsizliklari,demir eksikligi ve bu eksikligin neden olabilecegi bir çok hastalik görülebilir. Bunun yanisira yetersiz beslenme sonucu gelisim bozukluklari ve konsantrasyon problemleriylede siklikla karsilasilmaktadir.

+ Kisin özellikle (okula gidilmesi nedeniyle) sikça enfeksiyon hastaliklarina yakalanilabiliyor. Çocuklari bunlardan korumak için nasil bir beslenme tarzina agirlik verilmeli?

Öncelikle yeterli ve dengeli beslenme herzamanki gibi bir koruyucu yöntem ,bunun yanisira antioksidanlardan zengin mevsim meyve ve sebzelerinin yeterli miktarlarda tüketilmesi enfeksiyonlara karsi savunma sistemine destek olucaktir.

+ Ergenlik

Bu çagda, hizli büyüme ve gelisme nedeniyle çocuklarin enerji, protein, vitamin ve mineral gereksinimleri yetiskinlere oranla daha fazladir. Bu nedenle, bu geçis döneminde gencin yasam sekli, bilgisizlik nedeniyle kazanilan yanlis beslenme aliskanliklari gerek kisa sürede gerekse daha ileriki yillarda ortaya çikabilecek çesitli saglik sorunlarina neden olabilmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme büyümeyi yavaslatir, bazi beslenme bozuklugu hastaliklarina neden olur, bulasici hastaliklara karsi direnci düsürür. Genel olarak ülkemizde çocuk ve gençlerde yetersiz ve dengesiz beslenmeye bagli olarak görülen saglik sorunlari; zayiflik, sismanlik, bu iki durumun olusturdugu komplikasyonlar, yetersiz veya fazla besin ögesi alimlari, guatr, anemi ve dis çürükleridir.

+ 20'li yaslar

+ 30-40'li yaslar Yetiskin bir bireyin günlük besin alimini birçok faktör

etkilemektedir. Bu faktörler arasinda; cinsiyet, yas, fiziksel aktivitesi, saglik sorunu olup olmamasi sayilabilir. Günlük enerji alimi yas ile birlikte her 10 yilda yaklasik %2 azalir. Bunu göz önünde bulundurarauk günlük besin aliminizi kontriol altinda tutmak gerekmektrdir. Örnegin,

Besin çesitligi yapiniz

Agirligini dikkat ediniz ve fiziksel aktivite yapmaya çalisiniz

Günlük beslenmesinde seker ve tuz aliminizi azaltiniz.

Alkol aliminiz varsa azaltiniz

Günlük beslenmeniz içerisinde sebze ve meyveyi eklemeyi unutmayiniz

Süt- yogurt- peynir gibi ürünlerin az yagli olanlarini tercih ediniz.

+ Yaslilik:

Yaslilikla beraber kisilerde dis kaybina bagli çigneme sorunlari ,yutma güçlükleri, hareketlerinin azalmasi bagli mide barsak sorunlari dolayisiyla kabizlik ayrica istahta azalma gibi beslenmeyi etkilecek bir takimlar sikintilar görülmektedir. Beslenmenin oldukça önem kazandigi yaslilik döneminde kisilerin günlük gereksinimini karsilayacak, kolay sindirebilecekleri, kas ve kemik kitlesini koruyacak ,bagisiklik sistemini güçlendirecek sekilde beslenmelei gerekir

Besin çesitliliginin oldukça önem kazandigi bu dönemde özellikle ana ögünlerde her besin grubunun yer almasi besinlerin yeterli miktarlarda tüketilmesi saglanmalidir. Bu besinler;

Et grubu: Etler, kurubaklagiller ve yumurta
Süt grubu: Süt, yogurt ve peynir
Tahil grubu: Ekmek, pilav ve makarna gibi unlu, nisastali besinler
Sebze ve meyve grubu: Tüm sebze ve meyveler’dir.
Ögün sayisi artirilarak her ögündeki yiyecek miktari azaltilmalidir. Böylece olasi sindirim problemleri önlenebilir. 3 Ana 3 ara olmak üzere günde 6 ögün beslenme saglanmali, basta kahvalti olmak üzere asla ögün atlanmamali, sindirimi kolaylastirmak adina aksam yemegi mümkün oldugunca erken saatlerde bitirilmelidir.

Yas ilerledikçe fiziksel aktivitenin azalabilecegi göz önünde bulundurularak diyetteki toplam yag miktari azaltilmalidir. Özellikle kati yaglar en alt düzeye indirilmeli bunun yerine uygun miktarlarda bitkisel sivi yaglar tercih edilmelidir.

Pisirme yöntemlerinede dikkat edilmeli, yiyecekleri kizartma kavurma, bol yagda sote yapma yerine haslama, izgara , bugulama veya firinda pisirme yöntemleri kullanilarak hazirlanmalidir. Çigneme güçlügü yasayan kisilere mümkün oldukça küçük parça ve yumusak gidalar hazirlanmalidir.

Bu sirada yeterli miktarda su ve sivi alimina özen gösterilmeli, asiri çay, kahve, gazli içecekler gibi uyaricilardan, çok baharatli gidalardan mümkün oldukça uzak durulmalidir. Diyette tuz miktarina dikkat edilmeli, tursulardan ve salamura yapilmis gidalardan mümkün oldukça kaçinilmalidir.

Barsak sisteminin düzenli çalisabilmesi için günlük posa (lif) alimi artirilmali, posadan zengin olan kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru börülce, barbunya, soya), tam tahillar (esmer ekmek, bulgur, kepekli pirinç / makarna / eriste / un), taze sebze ve meyveler (kabuklu yenilebilenleri soymadan) her gün belli porsiyonlarda tüketilmelidir.

Olusabilecek saglik problemlerini önlemek adina zayifliktan ve sismanliktan kaçinmalidir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Ayse Korkmaz
Dyt. Ayça Ilica
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası