Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER PROSTAT BÜYÜMESI KANSER DEGIL!

Prostat büyümesi ileri yas erkeklerde sik rastlanan bir durum. Ancak her büyümenin nedeni, kanser degil. Büyümenin neden kaynaklandigini saptamak için mutlaka bir uzmana basvurmak gerekiyor. Çünkü prostat kanserinde de erken teshis, hayat kurtariyor…

Prostat büyümesi özellikle ileri yas erkeklerin sorunu. Ileri yaslarda hemen hemen tüm erkekler, prostat büyümesi sorunu yasiyorlar. Ancak her büyüme, prostat kanseri anlamina gelmiyor. Acibadem Kozyatagi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Doç. Dr. Meriç Sengöz, toplumda prostat büyümesinin kanser gibi algilandigini belirterek sözlerine söyle devam etti: “Büyüme yalnizca kanserden kaynaklanmaz. Iyi huylu prostat büyümesi de söz konusu olabilir. Bu iki durumu, birbiriyle karistirmamak gerekiyor.”

Büyümenin mutlaka ciddiye alinmasi gerektigini söyleyen Doç. Dr. Meriç Sengöz, “Belli bir yas grubundaki büyümelerin büyük bir kismi iyi huylu, küçük bir kismi ise kötü huylu yani prostat kanserine bagli olarak ortaya çikiyor. Ancak kendi haline birakirsaniz o iyi huylu büyümenin, ileride kötü huylu tümöre dönüsme ihtimali var. Bu yüzden iyi huylu büyüme ile kanseri ayirabilmek ve erken teshis koyabilmek için erkeklerin düzenli hekim kontrolünden geçmeleri çok önemli.” diyor.

Erkekler utaniyor!

Gelismis ülkelerde erkekler prostat kontrolü için düzenli olarak hekime giderken ülkemizdeki erkekler utaniyor! Prostat kontrolünde utangaç davranmanin, hastaliklarin geç teshis edilmesine neden oldugunu belirten Doç. Dr. Meriç Sengöz ülkemizdeki erkeklerde bu bilincin yeterince gelismedigine dikkat çekerek, sunlari söyledi:

“Kadinlar meme kontrollerini düzenli olarak yaptirarak sagliklarini koruma yolunda önemli bir yatirim yapiyor. Ancak erkeklerde prostat için hekime basvurma orani, kadinlardaki kadar yüksek degil. Bunun nedeni ise çekingenlik. Oysa erkeklerin 55 – 60 yaslarindan itibaren rutin üroloji kontrolü olmalari gerekiyor. Bizler, erkeklerin 45 yasindan sonra bir kez, 60 yasindan sonra da 6 aylik periyodlarla prostat kontrolü yaptirmasini istiyoruz. Bu kontrollerde; prostat muayenesi yapildiktan sonra kanda PSA denilen bir antijen degerine bakiliyor. Eger bu deger, normal seviyeyi astiysa biyopsi gibi ileri incelemeler yapiliyor. Tani konduktan sonra da tedavisine geçiliyor.”

Bu belirtilere dikkat edin!

Prostatta kötü huylu tümör olustugunda; bu tümörün, bir süre sonra etraftaki organlara baski yaparak ilerledigini, hücrelerin kana karismasiyla kemiklere veya baska organlara yayildigini anlatan Doç. Dr. Meriç Sengöz, prostat kanserinin belirtilerini söyle siraladi:

Idrar yapma düzensizligi, tikanikligi,
Büyük abdest düzeninin bozulmasi,
Kanamali idrar çikis saptanmasi.

Prostat tedavisinde basari orani yüzde 80-90

Prostat büyümesinde sik sik tuvalete gitme ihtiyaci duyulmasi nedeniyle hastanin günlük yasam kalitesinin düstügüne dikkat çeken Doç. Dr. Meriç Sengöz, “Tedavide yüzde 80-90'lara varan iyi sonuçlar elde ediyoruz.” diyor. Prostat kanserinde ileri yas ve aile öyküsünün risk faktörleri arasinda sayildigini aktaran Doç. Dr. Sengöz, ailenin erkeklerinde prostat kanseri varsa diger erkek üyelerdeki olasiligin biraz daha yükseldigini ifade ediyor. Erkeklerde en sik görülen ve ölüme neden olabilen kanser türü olan prostat kanserinin tedavisinde bes yönteme basvuruluyor. Bunlar;

Takip
Ameliyat
Radyoterapi
Brakiterapi
Ilaçlar

Takip: Prostat kanseri çok yavas ilerliyor. Tani erken konuldugunda, hastanin yasi da ileriyse izlemek önemli bir seçenek haline geliyor.

Ameliyat: Ürologlar tarafindan açik ya da laparoskopik olarak gerçeklestirilen cerrahi yöntemde prostat, bir bütün olarak çikariliyor.

Radyoterapi: Ameliyatsiz yöntemlerde standart tedavi olarak biliniyor. Farkli tekniklerle farkli dozlar ve süreler içinde, ileri teknoloji ile üretilmis cihazlar kullanilarak uygulanan radyoterapi sayesinde, tümörün kontrol altinda tutulma ya da yok edilme orani artiyor.

Brakiterapi: Cerrahiye benzeyen, radyoaktif birtakim tohumcuklarin özel bir igne sayesinde prostatin içine yerlestirilmesi prensibine dayanan bir tedavi yöntemi. Kisa sürede uygulanmasi ve tohumcuklarin vücutta kalmasi nedeniyle, hasta açisindan da konforlu bir yöntem.

Ilaçlar: Tedavide tek basina kullanilmiyor. Genellikle cerrahiye ve radyoterapiye ek olarak ya da baska tedavi uygulanamayan hastalar için tercih ediliyor. Öncelikle hastaligin evresi ve hastanin tasidigi risk belirleniyor. Tedavide, erkeklik hormonunu baskilayan ilaçlar kullaniliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası