Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIPERTANSIYONDA BESLENME TEDAVISI DASH BESLENME PLANI

Son yillarda hipertansiyonun tedavisinde kullanilan ve DASH adi verilen bir beslenme modeli gelistirildi. DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), “Hipertansiyonu düsürmede diyetsel yaklasimlar’ anlamina geliyor. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyen Tugçe Aytulu, hipertansiyonda beslenme tedavisi ile ilgili bilgiler veriyor.

Hipertansiyon, gelismis ülkelerde siklikla karsilasilan bir halk sagligi problemidir. Tedavi edilmeyen hipertansiyon, yaninda birçok hastaligi getirebilir. Arastirmalar hipertansiyon olusumunda diyetsel faktörlerin etkili oldugunu göstermekte. Yapilan çalismalara göre uygun bir beslenme plani ile kan basinci düsürülebiliyor. Son yillarda hipertansiyonun tedavisinde kullanilan ve DASH adi verilen bir beslenme modeli gelistirildi. DASH’in açilimi “Hipertansiyonu düsürmede diyetsel yaklasimlar” anlamina geliyor.

Bu beslenme planinda hedef; gidalarla alinan sodyum miktarini azaltirken ayni zamanda yetiskinler için yeterli ve dengeli bir beslenme plani olusturmak. Sodyum, hipertansiyonun olusumunda önemli bir mineraldir. Sofra tuzunun yaklasik yarisi sodyumdan olusur. Hipertansiyon için beslenme plani doymus yaglardan, kolesterolden ve kati yaglardan fakir, meyve, sebze ve az yagli süt ve süt ürünlerinden ise zengin olacak sekilde düzenlenir. Bu planda tam tahil ürünleri, balik, kümes hayvanlari ve yagli tohumlar (findik, badem gibi) da kullanilir. Ancak kilonun kontrolü de önemlidir. Yapilan bazi arastirmalara göre vücut agirligi normalin üzerindeyse, %10’luk kilo kaybi tansiyonun düsmesine yardimci olabilmektedir.

Hipertansiyonun beslenme tedavisinde, ayni zamanda posa, magnezyum, potasyum ve kalsiyum açisindan zengin bir beslenme tedavisi uygulanir. Hipertansiyonun tedavisinde hekiminizin önerdigi ilaç tedavisine uygun olarak beslenme aliskanliklarinizin da, biyokimyasal özelliklerinize göre düzenlenmesi gerekir. Bu konuda bir beslenme uzmanindan yardim alabilirsiniz.

Bu plan günlük beslenme aliskanliklari içinde nasil uygulanir?

Ögün aralarinda meyve tüketin. Meyveler, hem posa hem de potasyum içerigi nedeni ile hipertansiyonun kontrolüne yardimci olabilir. Ancak asiri meyve tüketimi de kilo kontrolünü zorlastirabilir. Günde 4-5 porsiyon yeterli olacaktir.

Sebze tüketimini artirin. Hergün 1 tabak salata ve 1 tabak sebze yemegi yemeye özen gösterin. Ancak pisirilen sebzelere tuz eklemeyin ve az miktarda sivi yag kullanarak pisirin.

Kalsiyum, hipertansiyonun kontrolü için gerekli bir mineraldir. Bu nedenle süt ve süt ürünleri tüketmeniz yararli olacaktir. Tercihinizi az yagli olanlarindan yapin. Ancak “az yagli ürün” düsük kalorili ürün anlamina gelmez. Asiri tüketimlerden kaçinin. Günlük olarak, 1 dilim peynir, 1 bardak az yagli süt ve 1 kase yogurt yeterli olacaktir.

Badem, findik, ceviz gibi yagli tohumlar magnezyum açisindan zengin olduklari için, hipertansiyonun beslenme tedavisine yardimci olurlar. Ancak miktarlari iyi ayarlanmali ve asiri tüketimden kaçinilmalidir. 2 yemek kasigi veya 15 gram yagli tohum alimi yeterlidir. Ayrica tuzsuz olanlar tercih edilmelidir.

Posanin artirilabilmesi için meyve ve sebzelerin suyunu tüketmek yerine kendilerini tüketin. Kabuklu olarak yenebilenleri kabuklu tüketin.

Unutmayin, beslenme bir bütündür. Hiçbir gida mucize yaratmaz. Besinler çesitlendirildiginde beslenme anlam kazanir.

Tuzu azaltmak için püf noktalari:

Gidalari satin alirken etiketlerini okuyun. Gidalarin etiketinde tuz, sodyum olarak görünebilir. Düsük sodyumlu olanlari tercih edin.

Yemeklerinizi düsük sodyumlu tuzla veya tuzsuz olarak pisirin. Düsük sodyumlu tuz kullanacaksaniz hekiminize veya diyetisyeninize danisin.

Sofrada tuz kullanmayin. Onun yerine lezzetlendirmede limon, baharatlar ve sirke yardimci olabilir.

Disarida yediginiz yemeklerde salam, sosis gibi islenmis etlerle hazirlanmis ürünler yerine içine tuz eklenmemis, tursusuz taze salatalar tercih etmeye çalisin.

Alisveris yaparken konserveler yerine taze satilan gidalari tercih edin.

Et, tavuk, balik alirken tütsülenmemis, islenmemis ve konserve edilmemis olanlarini tercih edin.

Kahvaltilik tahil gevrekleri alirken düsük sodyumlu olanlarini tercih edin. Unutmayin, bir gidadan tuz tadi almamaniz sodyum içermedigini göstermez.

Soya sosu, hardal gibi gidalar veya içinde MSG (mono sodyum glutamat) bulunan gidalari tüketmeyin. Bunlarin yerine taze sebzelerden ve baharatlardan kendiniz soslar hazirlayin.

Yemek aralarinda atistirmak için tuzlu krakerler yerine meyve tüketin.

Soda, asitli içecekler, kabartma tozu sodyum içerir. Bu nedenle tüketiminden kaçinin.

Düsük sodyumlu ürün, etiketten nasil anlasilir?

Ürün Anlami

Sodyumsuz veya tuzsuz Porsiyon basina 5 mg’dan daha az sodyum içeriyorsa

Çok düsük sodyumlu Porsiyon basina 35 mg ve altinda sodyum içeriyorsa

Düsük sodyumlu Porsiyon basina 140 mg ve altinda sodyum içeriyorsa

Sodyumu azaltilmis Normal ürüne göre sodyumu % 25 ve üstünde azaltilmissa

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası