Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLER DE ARTIK KADINLAR GIBI BAKIMLI OLMAK ISTIYOR

Kadinlar arasinda günden güne yayilan estetik trendi, erkekler arasinda da yayilmaya devam ediyor. Amerikan Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Dr. Çagri Sade erkeklerde estetik konusuyla ilgili merak edilenlere yanit veriyor.

Amerika’da yasayan erkekler arasinda, estetik yaptirma oraninin iyice arttigi söyleniyor. Su anda Türkiye’de erkekler arasinda da böyle bir “estetik trendi” var mi?

Erkekler arasinda estetik müdahale ve operasyonlarin artmasindaki baslica neden, kanimca teknolojinin de yardimiyla uzun iyilesme süreçlerine gereksinimin azalmasi ve özellikle ameliyatsiz yöntemlerdir.

Estetik yaptiran kadin ve erkek sayisinin birbirine yakin oldugu söylenebilir mi?

Günümüzde estetik cerrahlar artik azimsanmayacak sayida erkegi ameliyat ya da ameliyatsiz yöntemlerle gençlestirmeye çalisiyor. Yine de estetik yaptiran erkeklerin oraninin kadinlarla kiyaslandiginda çok daha az oldugunu söylemek yanlis olmaz. Bana basvuran hastalarin yaklasik 4’te 1’i erkekler. Bundan 5 sene önce herhalde hastalarimin ancak %20’siydi. 10 sene önce ise hastalarimizin ancak %10 -15’i erkeklerdi.

Özellikle hangi yas kesimi ve hangi is kolundan ya da sosyal statüden erkekler estetik yaptiriyor?

Sanatçilar, ögrenciler, ögretmenler, doktorlar, avukatlar, is adamlari vb. bütün meslek kollarindan hastalarimiz oluyor. Günümüzde erkekler de kadinlar gibi daha iyi görünmek, bakimli olmak istiyorlar. Genç ve bakimli görünmek, her yas ve meslek grubundan erkek için önemli. Gerek özel, gerekse is hayatlarinda iyi görünmenin, bakimli olmanin ve genç kalabilmenin sayisiz avantajlarinin farkindalar.

Hangi is kolundan ya da sosyal statüden erkekler, nerelerine estetik yaptirmak istiyor?

Bize basvuran genç yastaki erkek hastalarin çogunlugu burun seklinden sikayetçi. Yine jinekomasti denilen erkekte memelerin kadin tipinde büyümesi ile basvuran sayisi da oldukça fazla. Liposuction ve bazen de ilave yöntemlerle estetik ve bir o kadar da psikolojik olarak rahatsiz edici bu durum kolaylikla ortadan kaldirabilir. Orta yas ve üstü erkek hastalarimizin bize en sik basvurma nedeni ise göz çevresinde kirisikliklar, göz kapaklarinda sarkma, kas düsüklügü. Yapilacak cerrahi islemler olabilecegi gibi botox ve geçici süreli dolgu maddeleri bu problemleri halletmede yeterli olacaktir.

Hastalarimiza özellikle göbek, bel ve gidik bölgelerinde lokalize yaglanma için liposuction siklikla uyguladigimiz diger bir yöntemdir.

Saç ekimi istemiyle bize basvuran hastalarin sayisi da hiç az degildir. Uygun hastalara kabul görmüs yöntemler uygulanarak iyi sonuçlar alinmaktadir. Cinsel organinin boyundan ve bazen de rahatsizlik duyup bizden yardim isteyen erkek hastalarimiz da olabiliyor.

Yüz gençlestirici lazerler, epilasyon islemleri de yine erkek hastalarimin bize basvuru nedenleri arasindadir.

Kadinlar için bir kez estetik yaptiran sürekli estetik yaptiriyor biliniyor. Erkeklerde de böyle bir durum var mi?

Hekim hastasinin isteklerini iyi degerlendirmelidir. Eger hastanin istekleri makul ve mantikli ise hastalarin ayni seansta veya ayri ayri rahatsiz olduklari bölgelerinden ameliyat olmalarinda bir sakinca olmadigini düsünüyorum. Ancak hekim hastasini çok iyi degerlendirmeli ve gerekiyorsa bir psikiyatrdan yardim almalidir. Beden dismorfik bozuklugu denilen mevcut bir kusurun abartili olarak algilanmasi durumu atlanmamalidir.

Benim sorunuza cevabim vücudunun farkli yerlerinden 4-5 kez ameliyat ettigim erkek ve kadin hastalarim oldu. Bir kez operasyon geçiren kisi yapilan müdahalenin gerçektende zor olmadigini algiladiginda sonraki operasyonlara daha kolay karar verdigini düsünüyorum.

Amerikan Hastanesi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
Dr. Çagri Sade
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası