Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGIMI NE ZAMAN VE NASIL SÜTTEN KESMELIYIM?

Çogu anne için bebegini ne zaman ve nasil sütten kesecegini belirlemek emzirmenin en zor yanidir. Bebeklerin ne zaman sütten kesilmesi gerektigine dair farkli görüsler bulunmaktadir. Örnegin, saglikçilar emzirmeyi birakmak için 2 yas gibi ileri zamanlari önerirken kisilik gelisimi teorisyenleri en fazla 9-12 aylik döneme kadar emzirmeyi tavsiye etmektedir. Ayrica, her bebek ve anne çiftinin kendine özgü ihtiyaçlari bulundugundan sütten kesmenin ideal zamanlamasi kisiden kisiye degisebilmektedir. Benim önerim bebeginizi ne zaman sütten keseceginizin kararini verirken hem anne olarak beklentilerinizi hem de bebeginizin fiziksel ve psiko-sosyal gelisimini takip eden bir uzmana mutlaka danismanizdir.

Sütten kesmek için dogru zamani belirlemek bir yana, sütten kesme yöntemi olarak da size ve bebeginize uygun seçenegi bulmaniz önemlidir. Yüz yillar boyunca sütten kesmeyle ilgili farkli yöntemler denenmis ve gelistirilmistir. Temelde iki çesit sütten kesme yöntemi bulunmaktadir: AZALTARAK SÜTTEN KESME ve BIR ANDA SÜTTEN KESME

AZALTARAK SÜTTEN KESME

Emzirmeyi adim adim azaltarak ortadan kaldirmak modern kültürde en çok kabul gören sütten kesme yöntemidir. Bu yöntem su sekilde isler: bebeginiz/çocugunuz günlük emzirmelerden herhangi birine ilgisini yitirdiginde o emzirmeyi atlamaya baslarsiniz. Yani o emzirme vaktinde bebeginize meme vermek yerine, yasina bagli olarak biberon vermeyi ya da baska bir yiyecek sunmayi denersiniz. Ilerleyen haftalar boyunca gün içindeki diger emzirmeleri de birer birer atlayip biberon ya da baska bir yiyecekle degistirmeye devam edersiniz. Bu sekilde adim adim bebeginizin anne memesini emme ihtiyaci azalir ve emzirme biter.

Bu yöntem her ne kadar mantikli ve uygulanabilir gözükse de basarili olmasi iki seye baglidir: bebeginiz gün boyunca belirli vakitlerde emiyor olmalidir ve emmek istemesinin tek sebebi açlik olmalidir. Örnegin, karni acikmasa bile sadece cani istedigi için emen ve gün boyunca onlarca kez emzirdiginiz bir bebeginiz varsa bu yöntemin ise yaramasi oldukça zordur. Bu yöntem, özellikle 1 yas ve sonrasi çocuklarin anne memesini bir tür rahatlama, gevseme ve zevk unsuru olarak kullandigi durumlarda o kadar etkin degildir. Bir yas ve üstü çogu çocuk, azaltarak sütten kesme sürecinde çok daha huzursuz ve meme konusunda çok daha talepkar hale gelebilmektedir. Emzirmeyi azaltarak sütten kesme yöntemi, daha çok bebegi 6-12 ay arasi dönemde olan anneler kullanabilir.

BIR ANDA SÜTTEN KESME

Bir anda sütten kesme yaklasimi çogu toplumda bebekleri sütten kesmek için yaygin sekilde uygulanmaktadir. Bir anda sütten kesmek derken, tamamen anne sütüyle beslenen bebegi bir gün içinde yetiskin gibi beslemeye baslamak kastedilmemektedir. Genellikle bir anda sütten kesme yöntemi en az bir ve üstü yaslardaki, degisik yiyecekleri zaten yiyor durumda olan çocuklara uygulanir.

Igrendirme (Aversion)

-Bir anda sütten kesmenin en sik kullanilan versiyonu anne memesinin tadini ya da görüntüsünü degistirerek çocugu igrendirme yöntemiyle memeden vazgeçirmektir. Örnegin; Meksika'da çogu kadin gögsüne kivamli kakao sürüp çocuga bunun 'kaka' oldugunu söylemekte ve dogal olarak 'kaka' yemek istemeyen çocuk kolaylikla memeden uzaklasmaktadir. Yeni Gine'deki geleneksel toplumlarda ise kakao yerine memeye çamur sürerek sütten kesme yaygindir.

Dünyadaki çogu toplumda memeye aloe, aci biber, hardal hatta ketçap gibi çocuga itici gelebilecek tatlar sürerek sütten kesme yöntemi uygulanmaktadir. Yine de bati toplumlarinda özellikle 18. yüzyilin ortalarindan sonra kötü tatlar kullanarak sütten kesmeye daha az rastlanmaktadir. Bunun sebebi batida çogu bebegin 1 yasini bulmadan emmeyi birakiyor olmasidir. Küçük bebeklerin anne memesine olan bagi daha zayif oldugundan sütten kesmeye dirençleri de daha azdir. Daha önce belirtildigi gibi 6-12 aylik dönemdeki çogu bebekte azaltarak sütten kesme yöntemi kolaylikla ise yaramaktadir.

Ayrilma

-Bir anda sütten kesmenin yaygin sekilde kullanilan bir diger versiyonu da ayrilma yöntemidir. Anne çocugu birkaç günlügüne babayla/bakiciyla evde birakir ya da büyükanneye/baska bir akrabaya gönderir. Bu yöntem endüstri devrimi öncesinde Ingiltere'de ve Amerikan kolonilerinde oldukça yaygindi. Halen bazi batili kadinlar bu yöntemle bebeklerini sütten kesmektedir.

Ayrilma yönteminde çocugun hayatindan hem anne memesinin sundugu rahatlik hem de annenin yakinda olmasinin verdigi güven hissi geri çekildiginden, bazi yaklasimlar bu yöntemin çocuk için sakincali olabilecegini savunur. Oysaki uygulamada ayrilma yöntemiyle sütten kesilen çogu çocugun annesinin yoklugunda onu özledigini ama uzun süreli bir üzüntü yasamadigini gözlemlemekteyiz. Eger annenin yoklugunda baba/bakici/büyükanne olmasi gereken duyarli ve sevecen tavri sergiliyorsa çocuk annenin özlemine ragmen günlerini saglikli ve mutlu sekilde geçirebilmektedir. Anne döndügünde ise çocuk meme istese bile bu konuda o kadar kararli ve israrci olmamaktadir. Annenin emzirmeden kucakta tutma önerisini kalaylikla kabul etmektedir. Çogu anne zahmetli igrendirme ve azaltarak sütten kesme yöntemlerine göre ayrilma yönteminin oldukça kolay, etkin ve sorunsuz oldugunu söylemektedir.

Eger emzirmeye devam ettiginiz çocugunuzdan birkaç günlügüne ayrilmaniz gerekiyorsa mutlaka onu tanidigi, bildigi, sevdigi kisilerle birakin. Yanina mümkün oldugu kadar çok tanidik esya verin- bir battaniye ya da yastik, yumusak bir oyuncak ya da bebek, birlikte okudugunuz kitap, kendi resminiz, üzerinde sizin kokunuz bulunan bir esarp vb. Ayrilmadan önce çocugunuza ne kadar süre yaninda olmayacaginizi anlatmaya çalisin: '2 gece bensiz uyuyacaksin. 3. gece yaninda olacagim' gibi. Çocugunuzla siz yokken ilgilenecek kisiyi çocugunuzun sevdigi yiyecekler, aktiviteler, tercih ettigi uyuma sekli konusunda mutlaka bilgilendirin. Eger çocugunuz uykuya dalma yöntemi olarak emmeyi benimsemis, gece boyunca da meme isteyen bir bebekse bakiciyi bir ya da iki gece boyunca fazlasiyla zorlanabilecekleri konusunda uyarin.

ÖZET

Ister azaltarak isterseniz bir anda sütten kesmeyi deneyin, sütten kesme sürecinde çocugunuza mutlaka empatik davranmalisiniz. Sütten kesme sürecinde çocugunuza en az emzirdiginiz dönemdeki kadar yakin olmayi ve sevgi göstermeyi ihmal etmeyin. Sütten kesme sürecinde de, diger her konuda oldugu gibi, kendinizden emin olmaniz çocugunuzun size güvenmesini saglamak için en önemli nokta olacaktir. Sinirlari net sekilde belirleyin ve onlara sadik kalin. Tutarsizliginiz çocugunuzun kafasini karistiracak ve anksiyetesini yükseltecektir. Sütten kesme asamasinda tutarliligin önemini bilmenize ragmen esnekligin de gerektigini unutmayin. Eger sütten kesme çabaniz çocugunuzu gerginlestiriyorsa bu durumda planinizi degistirmeniz en dogrusu olur: bir süre daha (günde bir ya da iki kez) emzirmeye devam edebilirsiniz. Çocugunuz birkaç hafta/ay içinde gerginligini atip yeniden mutlu haline döndükten sonra sütten kesme onun için çok daha sorunsuz olacaktir.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası