Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz ateslendiginde hemen telasa kapilmayin

Çogu zaman ates endiseye neden olmasi gereken bir durum degil. Kadiköy Sifa Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Arzu Yasaroglu Erkum, çocugunuzun atesini ne zaman düsürmek zorunda oldugunuzu, bunu nasil yapabileceginizi ve ne zaman uzmana danismaniz gerektigini derledi.

Yanaklar kipkirmizi, gözler küçücük, alin cayir cayir yaniyor, ama buna karsi eller ve ayaklar daha serin. Teshis: Çocugunuzun atesi var! Yetiskinlerle karsilastirildiginda bebekler ve çocuklar daha sik ve daha siddetli atesleniyor. Bunun nedeni; merkezi beyinde bulunan isi ayarinin henüz tam olarak gelismemis olmasi. Bu nedenle atese sebep olan faktörlerle karsilasildiginda termometre yükseliyor ve ayni sekilde isi ani bir biçimde tekrar düsebiliyor.

Vücut, enfeksiyonlara (bakteri ve virüsler) ates ile cevap verebilir. Çogu zaman da ates daha sonra gelecek olan bir hastaligin ilk belirtisi de olabilir. 39 - 40 derecelik ateste dolasim sistemi uyarilir ve bununla birlikte bagisiklik sisteminin savunma mekanizmasi devreye girer. Virüsler ve bakteriler öldürülür veya çogalmalari engellenir. Anne - babalar için önemli olan sunu bilmeleri: Atesin yüksekligi hastaligin ciddiyeti hakkinda bilgi vermez. Ates, vücudun savunma mekanizmasinin çalistiginin bir göstergesidir.

Vücutta neler oluyor?

Beden, hastaliga neden olan faktörlere karsi koyabilmek için normal isisini daha yüksek bir degere yükseltiyor. Ayni zamanda vücudumuzda su degisiklikler gözlemleniyor:

Kalp atisinin hizlanmasi
Daha hizli nefes alip verme
Ates yükseldiginde titreme nöbetleri
Çogu zaman asiri derecede terleme vücut isisinin düsmesine öncülük ediyor ve ayni zamanda iyilesmenin göstergesi olarak kabul ediliyor.

Ne zaman doktora götürmeli?

Vücut isisi makattan ölçüldügünde 38 derecenin üstündeyse atesten söz edilebilir. Uzmanlarin ateste baz aldigi ölçüler söyle:

Isinin yükselmis olmasi: 37,5 - 37,9 derece
Ates: 38,0 - 39,4 derece
Yüksek ates: 39,5 - 40,0 derece
Hayati tehlike: 40,5 derece ve sonrasi

Hemen doktora gidilmesi gereken durumlar:

Üç aydan daha küçük ise
Susmadan sürekli agliyorsa
Burnu temizlendigi halde nefes almakta güçlük çekiyorsa
Yutkunamiyor ya da sivi içemiyorsa
Durumdan emin olamiyorsaniz
Tuvaletini yaparken agrisi oluyorsa
24 saatten fazla anlam veremediginiz bir atesi varsa
Bu belirtiler yoksa vücut isisi 38 derece üzerine çikan çocugunuza evde ilk müdahaleyi yapabilirsiniz. Sayet ates ayni derecede devam ediyorsa derhal bir uzmana görünün.

Ates nasil dogru ölçülür?

Evdeki ecza dolabinizda mutlaka bulunmasi gereken araçlardan biri atesölçerdir (derece). Çünkü çocugunuzun vücut isisini elinizi alnina koyarak anlamaniz mümkün degil. Elbette atesölçer seçimi ve ölçüm biçimi de çok önemli. Peki dogru ölçüm nasil yapilmali? Agizdan mi, koltukaltindan mi, makat veya kulaktan mi? Arastirmalar, çocuklarin en çok kulaktan yapilan ölçümden hoslandiklarini gösteriyor. Uzmanlar ise makat yolunu tercih ediyor. Çünkü en kesin sonuçlari bu yolla elde edebiliyorlar. Sizin hangi yöntemi kullanacaginiz kendi tercihinize kalmis. Fakat bebek ve çocuklari asla atesölçerle tek basina birakmamaniz gerektigini unutmayin.

Makattan ölçüm: En emin yol. Atesölçerin ucuna bir miktar yag sürün. Çocugu yan yatirip dizlerini hafifçe bükün. Dijital bir atesölçerle 30 saniye boyunca vücut isisini ölçün. Ölçüm esnasinda çocugu oyalayin. Elde edeceginiz sonuç koltukaltinda alinandan yarim derece daha yüksek olacaktir.

Agizdan ölçüm: Yasça daha büyük çocuklar için uygundur. Atesölçer 2 - 3 dakika dilin altinda veya yanak bosluklarinda tutulmali. Degerler makattan alinanlara göre yarim derece daha düsük olacaktir. Kirilma riskini önlemek için normal termometre ile ölçüm yapmayin. Dijital atesölçerler daha pratiktir.

Dikkat: Ölçümden 10 dakika önce alinan soguk veya sicak yiyecek, içecek yaniltici etki yaratabilir.

Koltukalti ölçümü: Çok yaygin bir yöntem olmasina ragmen güvenirlik orani düsüktür. Ayrica çok hareketli çocuklar için de uygun olmayan bir metot, çünkü ölçüm en az 3 dakika sürüyor. Buradan yapilan ölçümün sonucu makattan yapilanla karsilastirildiginda yaklasik olarak 1 derece daha düsüktür. Büyük çocuklarda yöntemi denemek istiyorsaniz, ölçerin ucunu koltukaltina yerlestirin ve çocugun ölçeri kolu ile sikistirmasini saglayin. Koltukalti ve atesölçerin kuru olmasina dikkat edin.

Kulaktan ölçüm: Minikler için en ideal yöntem kulak için özel termometreler. Üstelik hizli sonuç vermesi nedeniyle sevilen bir ölçüm biçimi. Önemli olan dogru pozisyonu bulmak. Kulagin üst kismini biraz yukari çekerek atesölçerin kulak zarina yaklasmasini saglamalisiniz. Çikan sonuç makattan alinan degerin yarim derece altindadir. Bebek ölçüm öncesinde sicak bir yastigin üzerinde yatmis ise çikan sonuç dogru olmayabilir. Böyle bir durumda yarim saat kadar beklemekte yarar var.

Doktor görüsmelerinizde, kullanabileceginiz ates düsürücü ilaci ve hangi siklikta ne

ölçüde vereceginizi önceden belirleyin. Evinizde ates ölçer ve doktorunuzun önerdigi ates düsürücü ilaci bulundurun. Çocugunuzda ates tespit ettiginizde öncelikle ilik bir dus aldirin. Soguk su ile uygulama yapmaktan kaçinin. Hafif giysiler giydirin. Temelde ateslenen bütün çocuklarin yakinlarinin ilgisine ihtiyaçlari vardir. Bundan dolayi hastalanan çocugunuzu asla yalniz birakmayin. Sesini duyabileceginiz bir mesafede olun. Çogu zaman los ve serin bir oda çocugun daha çabuk iyilesmesine yardimci olur ve onu evin günlük telasindan uzak tutar Ayrica minigin sürekli sivi almasini saglayin. Özellikle yünlü battaniyelerden, terlemesine ve isinin birikmesine yol açan kalin giysilerden sakinin. Ates bu yöntemlerle düsürülemiyor veya devam ediyorsa doktorunuzla temasa geçin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası