Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABET BUNAMA RISKINI ARTIYOR

Arastirmalar diyabetin bunama riskini yüzde 63 oraninda artirdigini gösteriyor. Bu nedenle henüz kesin tedavisi bilinmeyen Alzheimer’de risk faktörlerini düsürmek için öncelikle kan sekerini kontrol altinda tutmak gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner diyabet ve Alzheimer arasindaki iliskiye dair bilgiler verdi.

Çagin hizla yayginlasan hastaliklarindan diyabet ile ilgili çalismalar ilginç sonuçlar ortaya koymaya devam ediyor. Dikkat çekici arastirmalardan biri de diyabet ve Alzheimer iliskisi üzerine kurulu. Peki bu iki hastalik arasinda nasil bir baglanti bulunuyor? Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, diyabet ile Alzheimer arasindaki iliskiye dair sunlari söyledi:

“Kilcal damarlardaki daralmaya bagli olarak ortaya çikan damarsal bunama, tüm bunama nedenleri arasinda Alzheimer’den sonra ikinci sirada yer aliyor. Damarsal bunama hastalarinda kilcal damarlar tikandigi için hiçbir klinik belirti vermeden sinsi bir sekilde bellek yitimi gerçeklesiyor. Damarlarin tikanmasini saglayan nedenler arasinda ise, damarsal tikanmanin tüm risk faktörlerinin yaninda kan sekeri yüksekligi ve yüksek tansiyon ilk sirada yer aliyor.”

Alzheimer hastaliginin gelismesinde diyabetin de rol aldigini kabul edenlerin sayisinin giderek arttigini söyleyen Prof. Sahiner “Son yillarda bu varsayima yönelik bilimsel arastirma verilerine göre kan sekeri yüksekligi bunama riskini artiriyor” diyor.

Bilimsel çalismalar devam etse de henüz diyabetin hangi mekanizmayla bunamayi artirdigi tam olarak bilinmiyor.

Diyabet Alzheimer gelisme hizina da etki ediyor

Diyabet ve Alzheimer iliskisi hakkinda, sonuçlari itibari ile heyecan verici bir çalisma son olarak Isveç Uppsala Üniversitesi tarafindan 2009 yili Agustos ayindan yayimlandi. Çalismada uzun süreli glukoz metabolizmasi, insülin salinimi ve etkinligi ile Alzheimer hastaligi ve damar tikanikligina bagli bunama iliskisi inceleniyor. Sonuçlara göre 1990 ile 1995 yillari arasinda bunamasi olmayan 71 yasinda 1125 erkek bireyde oral glukoz yükleme testi ile birlikte insülin düzeyleri ölçülmüs. Daha sonra bu kisiler 12 yil boyunca saglik açisindan izlenmis. Toplam 257 bireyde bunama veya bellek bozukluklari görülmüs. Bu 257 hastanin 81’i Alzheimer, 26’si damarsal bunama tanisi almis.

Hastalarin kan basinci farklari, vücut kütle indeksleri, kolesterol düzeyleri, sigara içme durumlari ve egitim düzey farkliliklari göz alinarak yapilan hesaplamalar, “glukoz yükleme sonrasinda düsük insülin salinimi” gösteren hastalarda Alzheimer riskinin yükseldigi görülmüs. Damarsal bunama hastalarinda bu riskin daha da arttigi tespit edilmis.

Prof. Dr. Türker Sahiner’in verdigi bilgiye göre, diyabet ve Alzheimerle ilgili bir baska dikkat çekici nokta ise diyabetli kisilerde bellegin çok daha hizli sekilde bozulmasi. Yapilan bir baska arastirmada, diyabetin Alzheimer’a zemin hazirladigi gibi hastaligin seyrini de hizlandirdigina dikkat çekiliyor.

Prof. Dr. Türker Sahiner yakin gelecekte yapilan çalismalarin diyabet ve bunama iliskisini çok net ortaya koyacagini belirterek “Bu nedenle henüz kesin tedavisi bulanamayan Alzheimer hastaligi için risk faktörlerini düsürmek istiyorsak öncelikle kan sekerimizi kontrol altinda tutmaliyiz. Böylelikle yakin gelecekte ümit verici tedavi seçeneklerini kullanma sansini yakalayabiliriz” diyor .

Diyabetin Türkiye’de ve dünyada görülme sikligi

Diyabet, dünya genelinde global bir saglik sorunu olarak kabul ediliyor. Her geçen gün sikliginin artmasiyla birlikte baska kronik hastaliklara neden olabilmesi hastaligin önemini artiriyor. Yapilan arastirmalar, dünya genelinde 150 milyon diyabetlinin bulundugunu gösterirken, bu sayinin 2025 yilinda 300 milyonu asacagi tahmin ediliyor.

Anadolu Saglik Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari ve Diyabet Uzmani Dr. Mithat Biyikli, Türk toplumunda diyabet görülme oraninin yüzde 7.2 oldugu ve diyabetin ortaya çikmasinda çok önemli olan glikoz tolerans bozuklugu yani gizli sekerlilerin oraninin ise yüzde 6.7 olduguna dikkat çekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası