Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIZLER GENÇ YASTA DA SORUN YARATABILIYOR!

Halk arasinda “kireçlenme” olarak adlandirilan “eklem kikirdagi bozukluklari (artroz)”, bilinenin aksine sadece ilerleyen yaslarda görülmüyor. Sinemada film seyrederken, serviste ise gidip gelirken, merdiven inip çikarken, uzun süre ayni pozisyonda otururken dizde çesitli sikayetlere sebep olan diz kikirdagi bozukluklari, genç yasta da ortaya çikarak yasam kalitesini önemli oranda etkiliyor…

Insan vücudunda bulunan birçok dokunun aksine, kikirdak dokusunun kendini yenileyebilen ya da hasarini düzeltebilen bir doku olmadigini belirten Acibadem Kozyatagi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Metin Türkmen, herhangi bir sikayet basladiginda erken dönemde tedbir alinmazsa sorunun büyüdügüne dikkat çekiyor. Dizde sikayet baslar baslamaz sorun tespit edilir ve sebebi ortadan kaldirilirsa kikirdak dokusunda hasar olmayacagini veya hasar olmus ise ilerlemeyecek sekilde tedavisinin yapilabilecegini söyleyen Prof. Dr. Metin Türkmen, gençlerde görülen diz kikirdagi bozuklarinin sebepleri hakkinda bilgi veriyor:

Diz kikirdaklari genç yasta neden bozuluyor?

1. Mekanik bozukluklar:

Dizin yapisinda eger mekanik bir bozukluk varsa, yani diz kapaginin yerlesimi dogustan düzgün degil ve hareketler sirasinda bir kayma oluyorsa, diz kapaginin hareket ettigi eklemde genç yasta sorunlar ortaya çikabiliyor. Benzer sorunlar, diz bölgesinde görülebilen açisal bozukluklarda da ortaya çikabiliyor

2. Spor yaralanmalari:

Spor yaralanmalari basta menisküs kikirdaginda olmak üzere eklemdeki tüm kikirdaklarda sorunlar olusturabiliyor. Bag hasarlarinin tedavisi ihmal edilirse, ilerleyen dönemlerde yine kikirdak dokusunda hasarlar ortaya çikabiliyor.

3. Beslenme bozukluklari:

Beslenme bozukluklarina bagli olarak, özellikle asiri kilo durumlarinda zorlanma nedeni ile kikirdakta sorunlar ortaya çikabiliyor.

Belirtileri takip etmek gerekiyor

Eklem harekete geçtigi anda ya da eklemin hareketi sirasinda dizde bir agri olmasi önemli bulgulardan biri. Mesela;

Egimli zeminde yürürken,
Sinemada film seyrederken,
Serviste ise gidip gelirken,
Merdiven inip çikarken,
Uzun süre ayni pozisyonda otururken,
dizde agri hissedilmesi diz kapagi kemiginin yerlesiminde bir problem olduguna isaret ediyor.

Bir darbe sorunu tetikleyebiliyor…

Birçok insanin diz kapaginin yerlesiminde dogustan gelen bir bozukluk olabiliyor. Buna bagli dizde gelisebilecek bir sorun, çesitli sebeplerle daha erken ortaya çikabiliyor. Mesela, normal sartlarda 30 yasinda ortaya çikabilecek bozukluk, spor yapiliyorsa ya da düsüp bir darbe alindiysa daha erken ortaya çikabiliyor. Bu noktada sorunun hemen önemsenmesi ve doktora gidilmesi gerekiyor. Böylece hemen önlem alindigi ve problemin sebebi ortadan kaldirildigi için, hastanin belki hayati boyunca bir daha böyle bir sikayeti olmayabiliyor.

Erken teshis edildiginde önce kaslar güçlendiriliyor

Diz kikirdagindaki sorun erken teshis edildiginde, öncelikle diz eklemini kontrol eden kas mekanizmasi üzerinden tedaviye gidildigini belirten Prof. Dr. Metin Türkmen sunlari söylüyor:

“Diz eklemini kontrol eden en önemli mekanizma olan kaslarin gücü ne kadar yüksek ise, o eklemdeki zorlanma da o kadar az oluyor. Dolayisiyla hastadan, ilk önce diz eklemini kontrol eden kaslarini kuvvetlendirmesini istiyoruz. Çogu zaman, özellikle diz önündeki küçük kemigin (patella) yerlesimi ile ilgili olan durumlarda sikayet ortadan kalkabiliyor. Yani kas ne kadar güçlü ise, kikirdakta sikayet gelismesi ya da mevcut sikayetlerin ilerlemesi o kadar yavas oluyor.”

Sorun ilerlemis ise cerrahi müdahale gerekiyor

Diz kikirdagindaki bozukluk sadece kasin güçlenmesi ile tedavi edilemeyecek duruma geldiginde cerrahi müdahaleye basvuruldugunu belirten Prof. Dr. Metin Türkmen, bu yöntemler hakkinda bilgi verdi:

Küçük hasarli bölgeler için taklit doku:

Dizdeki hasarli bölgeye bir takim islemler yapilir. Orijinal kikirdak dokusu kendini yenileyemedigi için, burada hedef, o dokuya benzer, onu taklit eden yeni bir kikirdak dokusu olusmasini saglamak oluyor. Bunun için mevcut hasarli doku kazinarak temizleniyor ve onun altinda ortaya çikan kemik dokusu delinerek veya kirilarak kanatiliyor. Bu yöntem, küçük hasar bölgelerinde tercih ediliyor.

Mozaik Plastigi (Hastanin kendi dokusundan nakil):

Hastanin ekleminin nispeten daha az kullanilan bir bölgesinden, altindaki kemik dokusu ile birlikte alinan saglam kikirdaklar, hasarli olan bölgeye naklediliyor.

Doku kültürü ile laboratuarda yeni kikirdak dokusunun çogaltilmasi:

Bu yöntem asamali olarak uygulaniyor. Ilk asamada hastanin kikirdak dokusunun örnegi aliniyor. Ikinci asamada, bu örnekten laboratuvar ortaminda kikirdak hücreleri çogaltiliyor. Son asamada ise, üretilmis olan bu hücreler, onlari tasiyan diger dokular ile birlikte yama olarak dizdeki hasarli bölgeye naklediliyor. Günden güne gelisen bu yöntemin gelecekte diz kikirdagi bozuklarinin tedavisinde en sik kullanilacak yöntem olacagi tahmin ediliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası