Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISIN SPOR YAPARKEN DIKKAT!

Havanin sicak oldugu günlerde sabah kahvaltidan önce deniz kenarinda kisa süreli kosular, aksam yemekten sonra sindirmek için yapilan yürüyüsler yagmurlu ve soguk havalarin etkisini gösterdigi kis günlerinde pek mümkün olmuyor. Sagliginiz için özellikle evde ve salonda uygulayabileceginiz egzersizlere dikkat edilmesi gerekiyor. Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Aksoy, kis aylarinda yapilmasi uygun olan sporlar hakkinda bilgi verdi.

Kisin ev sporlari

Günümüzün modern çag insani sporu bos vakitlerini daha eglenceli kilmak, motivasyon saglamak, vücut gelistirmek, fitness, kardiyo egzersizleri, kilo vermek gibi nedenlerle yapmaktadir. Spor evde, salonda, açik havada yapilabilir. Açik hava ve kapali salonlar olmak üzere ayrildigi gibi yaz ve kis sporlari olarak da ayrilabilir. Kis sporlari açik havada yapilabilecegi gibi hava sartlari nedeniyle salonda ya da evde yapilmaktadir. Evde yapilabilecek sporlar kilo almamak, hacim kazanmak, sikilasmak, vücut gelistirmek, kardiyo egzersizleri olarak yapilabilir. Herhangi bir alet kullanmadan evde 3 temel hareket yapilabilir.

Bunlar barfiks, sinav ve mekik hareketleridir.

Barfiks: Kanat, sirt, pazu

Sinav: Gögüs, arka kol

Mekik: Mide yan karin kasi ve bacak kaslarini gelistirir.

Evde aletli sporlar da yapilabilir

Aletli olarak evde agirlik sehpalari, el yaylari, pilates topu, sabit bisiklet, kosu bandi kullanilabilir. Ip atlama, bisiklet binme, kosu bandi, kardiyo ve aerobik egzersizlere yönelik çalismalar da kullanilabilir. Bu tip hareketlere ilave olarak spinnig, dans, oryantal, pilates vb. yapilabilir.

Kalbe yönelik sporlar ritmi düzenliyor

Kardiyo egzersizlerinde amaç kalp atim sayisini faydali atim frekansina getirmek ve bu ulasilan noktayi uzun süre korumaktir. Egzersiz düsük tempoda, uzun süre yapilmalidir. Maksimum kalp atim sayisi %50 ile %85 arasindadir. Aerobik egzersizlerde ise kalbi ve akcigerler güçlendirilir ve stresi gideren egzersizler minimum 20-25 dk yapilarak yag yakimi saglanir. Egzersizler cinsiyete ve yasa bagli olarak süre ve miktar bakimindan farkliliklar gösterebilir.

Kisi kendine uygun sporlari yapmalidir

Evde veya salonda spor egzersizleri: yoga, aerobik, jimnastik, tae-bo, aikido, modern dans, latin dans, oryantal, step, spinning, plates, olarak siralanabilir. Bu tür aktiviteler farkli kas ve eklemlere yük bindirir. Bu yüzden kisiye uygunlugu incelenmelidir. Diz sorunu olan kisiler step, spinning gibi egzersizleri, kalça sorunu olanlar tae-bo gibi egzersizleri, omuz, dirsek ve el sorunu olanlar aikido yapmakta zorlanabilirler.

Spor yaparken beslenme ve uykuya dikkat!

Bu çalismalari yaparken beslenme ve uykuya dikkat edilmelidir. Aç ve tok spor olmadigi gibi uykusuz olarak yapmak da vücuda zarar verecektir. Çalismadan 1,5-2 saat önce yemek yenmelidir. Saat basi 120ml, spor aninda ise 200 ml sivi alinmalidir. Çalismadan önce mutlaka isinma, bitince soguma hareketleri yapilmalidir. Giysiler rahat olmali, t-shirt, esofman giyilmeli ve giyeceklerin pamuklu, keten gibi teri çeken özellikte olmasina özen gösterilmelidir. Agirlik kaldirirken nefes vermeli, indirirken nefes alinmalidir. Dogru nefes çok önemlidir. Setler arasinda 45-60 sn ara verilmelidir.

Spor için en uygun saat ögle sonrasi

Sporun günü hangi saati yapilacagi önemli bir konudur. Gün içinde belirli saatlerde vücudun hormonel aktivite seviyesi ve refleks cevabi farklilik gösterir. Kalp, tansiyon seviyesi kan hormon ve yag seviyesi farklilik gösterir. Sabah saatleri sanilanin aksine spor için uygun saatler degildir. En uygun saatler ögle sonrasi 16:00 – 19:00 arasidir. Vücut bu saatten sonra yemek ve dinlenmek için kendini programlar. Kilo vermek için aksam saatlerinde yapilan spor sindirim sistemini hizlandirir ve vücutta yag birikmesini engeller. Sabah sporunu çogu insan daha çok tercih eder. Sabah insan vücudundaki kan yogunlugu yüksektir ve özellikle kalp ve damar/tansiyon hastalari için sabah sporu zararlidir. Öglen sonrasi 15.00-19.00 arasi en uygun saatlerdir. Günün hangi saati spor yaparsaniz yapin mutlaka su içmeyi ihmal etmemek gereklidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası