Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OFISTEKI YEME NÖBETLERINI DURDURUN!

Zamani belli olmayan yemek molalari, dengesiz mesai saatleri ve yorucu, uzun çalisma kosullari nedeni ile ofiste dengeli beslenmek oldukça zahmetli olabiliyor. Günlük hareketlerimizin azalmasi ve masa basi çalisma kosullari kilo almamiza ve vücut yagimizin artmasina neden oluyor. Oysaki vücudumuzu korumanin birinci yolu yeterli ve dengeli beslenmeyi saglamamizdan geçiyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Müge Aksu, is yerindeki uzun mesai saatleri nedeniyle is performansinin da etkilendigini belirterek, bu konuda çesitli önerilerde bulundu:

Kahvaltiyi atlayip, yag ve kaloriyi artirmayin!

Sehirlesme ile birlikte, sabah erken kalkip ise yetisme telasi içinde atlanan kahvalti güne enerjisiz baslanmasina neden oluyor. Kahvalti yapilsa da kalitesi kötü, kalori ve yag orani yüksek pogaça, açma, simit gibi kolayca ulasilabilen besinlerin tercih edilmesi kilo dengesinin korunmasini zorlastiriyor. Ancak kahvalti, güne daha zinde ve saglikli baslanmasina, hayat akisina uyum saglamaya ve performansin artarak, daha enerjik olunmasina katkida bulunuyor.

Sekerdeki dengesizlik yeme nöbeti yaratiyor

Kan sekerindeki dengesizlik, istah kontrolünde problem yaratiyor. Kan sekerini düzenlemek, kisinin kendine hakim olmasini da kolaylastiriyor. Kan sekeri dengesinin bozulmasi yeme nöbetlerinin gelismesine, kontrolsüz yeme davranisinin baslamasina neden oluyor. Ögün atlamak bu açidan tüm dengeleri altüst ediyor. Kan sekeri düsüp, açlik basladiginda beyinsel fonksiyonlarda da azalma görülüyor. Konsantrasyon bozuluyor ve zihinsel beceriler yavasliyor. Bu nedenle 2,5 – 3 saatlik aralarla beslenmek, ögün aralarinin 5 saati asmamasina özen göstermek gerekiyor. Ara ögünler için meyve, kepekli bisküvi, küçük kepekli bir sandviç veya tost, kuru meyveler, kontrollü miktarda findik, ceviz, badem gibi yagli tohumlar, meyveli veya probiyotik yogurtlar, süt, salep ve ayran tercih edilebilir.

Posasiz beslenme kan yaglarini yükseltiyor

Posa–lif tüketimi tokluk süresini artirirken, sürekli oturuldugu için gelisebilecek olan kabizlik problemini de en aza indirmeye yardimci oluyor. Posasiz beslenme hem vücut hem de kan yaglarinin artmasina yol açiyor. Gün içinde tüketilen sebze–meyve miktarini artirmaya, haftada 2-3 kere baklagil yemeye, beyaz ekmek yerine esmer ekmek, pirinç yerine bulgur tüketmeye özen göstererek, alinan posali besin miktarinin çogaltilmasi gerekiyor.

Fazla çay ve kahve su istedigini azaltiyor

Özellikle masa basi çalisirken sikildikça içilen ya da konuklara ikram ederken eslik etmek için içilen çay, kahve ve gazli içecekler su içme istegini azaltiyor. Diüretik etki göstererek vücudun su dengesini bozuyor. Su seviyesinin azalmasi ile yorgunluk, bas agrisi ve dikkat problemi yasaniyor. Bitki çaylari, süt, ayran, taze sikilmis meyve suyu, maden suyu miktarlari çok artirilmamak sarti ile tercih edilebilir. Kahve veya çay tüketmek istendiginde tam süt ile yapilan kahve, limonlu soguk çay veya yesil çay içilebilir.

Haftada bir gün sütlü tatliya izin var…

Ofisteki dogum günü partileri, özel davetler, konuklarin getirdigi tatli, yas pasta gibi agir abur cuburlar da günlük aldigimiz bos kalori miktarini artiriyor. Tatli yiyecekler çok istendiginde, meyve tatlisi veya sütlü tatlilar ara ögün olarak haftada bir defa tüketilebilir.

Ofis içi egzersizle enerjinizi arttirin!

Ofis içi egzersiz, kemik yogunlugunun korunmasi açisindan önem tasiyor. Böylece metabolizma hizi artiyor ve dinç, dinamik vücut sayesinde verimli çalisma saglaniyor. Yemege giderken yürümek veya yemek sonrasi kisa mesafeli yürüyüsler yapmak, ofis içinde asansör yerine merdiveni tercih etmek bile harcanan enerjiyi artiriyor. Orta siddette haftada 150 dakika yürümek öneriliyor. Saglikli bir bireyin gün içinde 10 bin adim atmasi gerekiyor. Ofiste her saat basinda iki defa yapilan esneklik egzersizleri de idealdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası