Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MODERN YASAM, KADINLARDA MEME KANSERI RISKINI ARTIRIYOR!

Dünyada kadinlar arasinda en çok görülen kanser olan “meme kanseri”, kadinlarin ölüm nedenleri arasinda kalp ve damar hastaliklarindan sonra ikinci sirada yer aliyor. Arastirmalara göre meme kanserinin en sik rastlandigi ülke olan ABD’de her 8 kadindan birinde meme kanseri görülüyor. Istatistiki çalismalarin Türkiye için de tehlikenin çok büyük oldugunu gösterdigini söyleyen Acibadem Maslak Hastanesi Meme Klinigi'nden Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Ertugrul Gazioglu, Saglik Bakanligi’nin ve üniversitelerin bilgileri birlikte degerlendirildiginde en iyimser ihtimalle Türkiye’de her 11-12 kadindan birinde meme kanseri görüldügünü ifade etti.

Gelismis ve modern yasama geçmis ülkelerde meme kanserine rastlanma sikliginin çok daha fazla oldugunu belirten Prof. Dr. Ertugrul Gazioglu, “Bir ülke batili anlamda ne kadar çok gelismisse, ne kadar modern bir hayat yasaniyorsa, bu ülkenin kadinlarinda meme kanseri daha çok görülüyor.” dedi. Prof. Dr. Ertugrul Gazioglu bu durumun sebeplerini söyle siraladi:

Çocuk dogurmamak: Modern yasamin en önemli etkilerinden biri olarak kadinlar daha az çocuk doguruyor ya da kariyer kaygisiyla çocuk konusunu erteleyerek ilerleyen yaslarda da hiç çocuk sahibi olamiyor.

Emzirmeme: Çocuk sahibi olan kadinlar yogun is temposu veya estetik kaygilarla bebeklerini emzirmiyor veya emzirme dönemlerini kisa tutuyorlar.

Hormon alimi: Menopoz belirtileri basladiginda önceki yillarda bunlar çok dogal kabul edilip hiç ilaç alinmadan bu dönem geçiriliyordu. Günümüzde, çok sayida kadin menopoz sikayetlerini yasamamak veya menopozu ertelemek için hormon (östrojen, progesteron) kullaniyor. Modern çagda, hormon içeren dogum kontrol haplarinin yaygin ve çok uzun yillarca kullanilmasi da benzer etkiye sahip.

Asiri kilo: Sismanlik (obezite) Amerikan toplumunda oldugu gibi bütün dünyanin problemi. Fast-food ve benzeri asiri kalorili besinlerle sagliksiz ve düzensiz beslenmenin dogal sonucu sismanlik oluyor. Özellikle menopozdan sonra hizla kilo alan kadinlarda meme kanserine yakalanma riskinin arttigi bilimsel olarak gösterildi. Menopoz sonrasi dönemde kadinlarda östrojen hormonunun ana kaynagi yag dokularidir.

Fiziksel aktivitenin azalmasi: Masa basi çalisma, fazla otomobil kullanimi ve birçok isin internet yoluyla evden çikmadan halledilmesi gibi modern yasamin getirileri fiziksel hareketliligi kisitliyor. Arastirmalar fiziksel aktivitesi fazla olan insanlarda meme kanserine daha az rastlandigini gösteriyor. Meme kanserine yakalanip tedavisini tamamlamis kadinlarda fiziksel aktivitelerin artirilmasi bile sag kalim oranlarini yükseltiyor.

Stres: Modern ve bati tarzi yasamin vazgeçilmez unsurlarindan biri olan stres, bagisiklik sistemi üzerine olumsuz etkileri nedeniyle diger birçok hastalikta oldugu gibi meme kanseri için de bir risk etkeni olarak kabul edilebilir.

Alkol: Sosyo-ekonomik yönden gelismis ülkelerde daha yaygin kullanilan alkollü içeceklerin fazla miktarda tüketilmesi ile meme kanseri görülme sikligi arasinda iliski belirlenmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası