Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OFIS ÇALISANLARI GÖZ KURULUGU TEHLIKESI ILE KARSI KARSIYA

Ofis çalisanlarini bekleyen saglik sorunlari arasinda göz problemleri ilk siralarda yer aliyor. Gün içinde uzun saatler bilgisayar karsisinda çalisma, evrak okuma ve havasiz ofislerdeki isitma sogutma sistemleri gibi etkenler nedeni ile göz kurulugu çalisanlar için büyük tehlike olusturuyor.

Memorial Atasehir Tip Merkezi Göz Hastaliklari Bölümü’nden Op. Dr. Olcay Sahin, “göz kurulugu ve tedavisi” hakkinda bilgi verdi.

Kis aylarinda rüzgar da tetikliyor

Gözdeki yapilarin fonksiyonlarini sürdürmesi ve gözün net görebilmesi için gözyasi çok önemlidir. Göz yüzeyinin beslenmesi, oksijeninin saglanmasi, temizlenmesi ve kapaklardaki sürtünmenin önlenmesi gibi görevleri vardir. Gözyasi günlük olarak sabit miktar gözyasi üretilmektedir, ancak aglama, göze bir sey kaçmasi gibi durumlarda üretilen refleks gözyasi da vardir.

Bilgisayar karsisinda çalisiyorsaniz özellikle dikkat edin

Kisinin yasadigi ortam ve saglik kosullarindaki degisiklik gözyasi üretimini etkileyebilir. Gözyasi salgisi ilerleyen yasla birlikte azalmaktadir. Bunun yaninda; seker hastaligi, tiroid hastaliklari, menopoz, romatizmal hastaliklar ve bazi ilaçlarin kullanimi ( antidepresanlar, akne ilaçlari, kan yaglari düsüren ilaçlar ), bazi göz damlalari (kortizonlu damlalar, glokom ilaçlari ), bazi göz operasyonlari, göz alerjisi, kontakt lens kullanimi gözyasinin üretimini veya yapisini bozarlar. Gözyasinin üretim miktari kadar üretilen gözyasinin içerigi ve yüzeyde tutunma süresi de önemlidir. Ofis çalisanlari, ortamdaki klimalar ve sürekli ekran karsisinda çalisma ve az göz kirpma nedeniyle göz kurulugu yasayabilirler. Ayrica yazin günes ve kisin da rüzgar ve soguk hava göz yüzeyindeki gözyasi filminin bozulmasi için gerekli ortami yaratirlar.

Görme kaybina hatta kornea nakline dahi neden olabiliyor

En belirgin bulgulari; gözde yanma, batma, kasinti, kizarikliktir. Kapak kenarinda köpüklenme seklinde birikintiler, görmede bulaniklik, isiktan rahatsizlik, asiri sulanma, kapaklarda agirlik hissi, sabah kapaklari zor açma, sürekli yorgunluk hissi de olabilir. Tedavi edilmediginde göz yüzeyindeki kuruluk dokularda kalinlasmayla göz eti olusumuna, sürtünme etkisi ile kornea ve konjunktivada hasar bulgularinin, yaralarin açilmasina neden olabilir. Zamanla korneada damarlanma artisi, lekelenmeler ve sonunda da saydamlik kaybina yol açabilir. Tedavisi son derece basit olan bu durumun tedavi edilmemesi ise görme kaybi ve kornea nakli tedavisine kadar gidebilir.

Tani için göz doktorunun muayenesi yeterlidir

Üretilen gözyasi miktarinin ölçülmesi (schirmer testi), gözyasinin yüzeyde kalma zamaninin ölçülmesi( breakup time) ve göz yüzeyindeki kuruluk belirtilerinin biomikroskop muayenesinde tespit edilmesi ( kornea ve konjunktivada lekelenmeler, birikintiler ve bölgesel kalinlasmalar gibi) gerekir. Kuruyan göz için tedavi düzenlendikten sonra, altta yatan bir hastalik varsa dahiliye konsültasyonu ile bu hastaliga yönelik bir tedavi düzenlenmesi de gözyasi miktarini artirabilir.

Tedaviye öncelikle yapay gözyasi damlalari ve jelleri ile baslanirken; kisinin durumuna göre yag içerikli damlalar veya gözyasi üretimini artiran damlalar eklenebilir veya cerrahi baska yöntemler uygulanabilir. Günümüz sartlarinda siklikla gördügümüz göz kurulugunun geri dönüsümsüz hasarlari olusmadan tanisi ve tedavisi son derece kolaydir. Gözlerde isiga asiri hassasiyet, batma hissi, agri, bulanik görme gibi belirtiler varsa; son zamanlarda uzun süreli kitap okuma, ekran karsisinda çalisma, televizyon izleme gibi aktiviteleri yapmakta zorlaniyorsaniz ve rüzgarda, klimali ortamlarda asiri sulanma varsa bir göz doktoruna basvurmaniz yeterli olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası